متن کامل خبر


 
دعوت به مشارکت فعال اساتید پژوهشگران و صاحب‌نظران علمی در خصوص به روز رسانی قانون آب کشور

خلاصه خبر: دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا در وزارت نیرو بازنگری و به‌روز رسانی قانون آب را با رویکرد مشارکتی با صاحب‌نظران، خبرگان، کارشناسان مستقل و نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه های ذیربط انجام می‌دهد.

به اطلاع می رساند در دهه اخیر ضرورت ارتقاء ظرفیت‌ها و به‌روز رسانی قوانین کشور در حوزه آب و ارتقاء زیرساخت‌های قانونی در مدیریت و حاکمیت منابع آبی کشور جهت فایق آمدن بر چالش‌های اهداف توسعه پایدار، گسترش ادارات و بهره‌برداری بهینه از منابع آب، بیش از پیش نمایان شده و در همین راستا، تلاش‌هایی برای تدوین قانون جامع آب در جریان بوده است.

با توجه به این مهم، در حال حاضر وزارت نیرو بازنگری و به‌روز رسانی قانون آب را با رویکرد مشارکتی و با بهره‌گیری از دیدگاه‌های صاحب‌نظران، خبرگان، کارشناسان مستقل و نمایندگان سازمان‌ها و دستگاه های ذیربط، در دست انجام دارد و به همین منظور دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفا به عنوان دبیرخانه طرح به روزرسانی قانون آب کشور معرفی شده است.

به‌منظور ایجاد بستر مناسب جهت اطلاع‌رسانی، تعامل و مشارکت فعال کلیه علاقمندان و صاحبنظران حقیقی و حقوقی در طی فرآیندهای مختلف طرح به روز رسانی قانون آب کشور، پرتال طرح به آدرس http://iwa.moe.gov.ir راه‌اندازی و در دسترس قرار دارد.

با عنایت به جایگاه نقطه‌نظرات خبرگان و اساتید دانشگاهی و نهادها و انجمن‌های علمی در بین دامنه وسیع گروداران (ذینفعان)، از علاقمندان در تمامی حوزه‌های فنی و مهندسی، کشاورزی، محیط زیستی، منابع طبیعی، جامعه شناسی و حقوق و فقه مرتبط با آب برای مشارکت موثر و حداکثری جامعه علمی و دانشگاهی در فرایند تدوین قانون آب با هدف پاسخگویی به چالش‌ها و کمبودهای پیش‌رو، دعوت به عمل می‌آید.

در این راستا، پرتال طرح ضمن انعکاس اخبار و اطلاعیه‌های مرتبط با اقدامات جاری، متون قانونی مرتبط (از جمله قانون توزیع عادلانه آب سال ۱۳۶۱ و متن ویرایش نهم پیش‌نویس قانون آب کشور سال ۱۳۹۳)، متن گزارشاتی که در طی فرآیند طرح به عنوان اسناد پشتیبان تدوین شده و نتایج کلیدی جلسات و کارگاه‌های طرح را در دسترس کاربران قرار می‌دهد و حاوی پخش ویژه نظرخواهی به منظور دریافت نظرات کاربران در خصوص هر یک از اسناد منتشره نیز می‌باشد.

این دبیرخانه ضمن استقبال از مشارکت فرد فرد صاحب‌نظران، اساتید و متخصصین از طریق پرتال طرح، از مساعدت علاقمندان در تشکیل مجامع مرتبط و فعال‌سازی فرآیندهای خردورزی جمعی و ارائه نظرات نهادها و انجمن‌های علمی به صورت تجمیعی، که متضمن ارزش افزوده بیشتری در دست یافتن به اهداف این طرح خواهد بود، تشکر می نماید.


1 دی 1399 / تعداد نمایش : 2989