متن کامل خبر


 
معرفت افزایی و پاسخ به ابهامات، راهبرد اصلی مقابله با جریان تحریف دفاع مقدس است

خلاصه خبر: دکتر فرهاد دانشجو رئیس دانشگاه در نشست "خرمشهر ها در پیش است" که سوم خرداد ۱۴۰۱ در سالن اجتماعات شهید چمران دانشگاه برگزار شد، طی سخنانی به بحث تحریف دفاع مقدس پرداخت.

وی در آغاز سخنرانی خود در خصوص دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس ۸ ساله با عنایت خداوند و رهبری حکیمانه و شجاعانه امام راحل (ره) و شجاعت و ایثار آحاد ملت ایران، یک ماهیت تکلیف دینی و عاشورایی یافت و با حضور و خلق ابتکارات عقلایی و علمی به پیروزی منجر شد.
دکتر دانشجو افزود: عظمت نتیجه دفاع مقدس و این گنجینه ی عظیم، دشمنان اسلام و ایران را برآن داشت که با تمام قوای خود به تحریف واقعیت های دفاع مقدس و دروغ پراکنی، بپردازند. مقام معظم رهبری با آن شخصیت عالمانه و صادقانه، خطر تحریف دفاع مقدس و وارونه نشان دادن پیروزی ایران را، خطری جدی قلمداد کردند.
رئیس دانشگاه در ادامه، اهداف جریان تحریف از وارونه جلوه دادن نتایج دفاع مقدس را برشمرد و اظهار داشت: تحقیر ایرانی، بدبین سازی نسل کنونی به انقلاب، بدبین سازی به نظام دینی و ولایت فقیه، جلوگیری از نفوذ ایده ها و روش های فرهنگ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، اعتبار زدایی از توان دفاعی کشور، بی اعتبار کردن فرماندهان جنگ، ایجاد بدبینی به دوران دفاع مقدس، سرپوش گذاشتن بر رهبری بی نظیر امام راحل و مقام معظم رهبری و... برخی از اهداف جریان تحریف است.
دکتر دانشجو خاطر نشان کرد: کسانی که به دنبال تحریف هستند، سوالات و شبهاتی را مطرح می کنند و این سوالات و شبهات را در اذهان مخاطبان، جا می اندازند. سپس برای این سوالات و شبهات پاسخ هایی ارائه می کنند و از این طریق تحریف، اتفاق می افتد.
وی تاکید کرد: در مقابل این جریان، تبیین دقیق حقایق و روایت مستمر واقعیت ها منطبق بر زمان و مکان، می تواند تاریخ هشت سال دفاع مقدس را باورپذیر کند. معرفت افزایی مستمر و پاسخ آگاهانه به ابهامات، راهبرد اصلی مقابله با جریان تحریف و راهزنان تاریخی است.
دکتر دانشجو رویکردهای مناسب و صحیح مقابله با تحریف را برشمرد و گفت: ۱_رویکرد تبلیغی_ترویجی با تمرکز بر تحریک جنبه های عاطفی، سلحشوری، ایثار، شجاعت، فداکاری و...، ۲_ رویکرد راهبردی با توجه به ایجاد دانش و معرفت افزایی، ۳_ رویکرد توصیفی با تمرکز بر بیان وقایع و رخدادها، ۴_ رویکرد تجربه نگاری با تمرکز بر ارائه تجربیات فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس و ۵_ رویکرد تبیینی_تحلیلی با تمرکز بر تحلیل چرایی وقوع جنگ، چرایی ادامه و چرایی پایان جنگ، اصلی ترین رویکردها در مقابله با جریان تحریف است.
رئیس دانشگاه از خلق یک مدل جدید از حضور مردم و رهبری بی نظیر در جریان دفاع مقدس یاد کرد و اظهار داشت: در هشت سال دفاع مقدس ما شاهد یک مدل جدید از حضور مردم در صحنه و بروز استعدادها در پیشبرد وقایع، همچنین رهبری بی بدیل و بی نظیر هستیم که عقلایی ترین و مدبرانه ترین حرکت ایران و اسلام در تمام دوران قبل و بعد از انقلاب است.
وی در پایان تصریح کرد: می توان از مدل دفاع مقدس با تلفیق دانش و با رویکرد علمی_نوآوری به حل مشکلات کشور در حوزه های مختلف من جمله فرهنگی و امنیتی استفاده کرد. خانواده دانشگاهیان تربیت مدرس حضوری خالصانه و عالمانه در جبهه مقابله با تحریف دفاع مقدس خواهند داشت.


3 خرداد 1401 / تعداد نمایش : 749