متن کامل خبر


 
سیستم تصفیه فاضلاب دانشکده کشاورزی بزودی مورد بهره برداری قرار می گیرد

خلاصه خبر: در نشست نهم اسفند ماه شورای راهبردی مدیریت سبز دانشگاه، عدم تخصیص بودجه کافی، به عنوان مانعی برای فعالیت های دانشگاه در راستای مدیریت سبز عنوان شد.

در ابتدای این نشست دکتر محمدزاده معاون پشتیبانی و منابع انسانی دانشگاه اظهار داشت: در نظر داریم یکی از بسته های شورای مدیریت سبز دانشگاه را در قالب یک بسته موفقیت برای موج چهارم طرح تحول راهبردی دانشگاه تعریف کنیم تا برای آن جذب اعتبار شود و اقدامات لازم برای تحقق آن صورت گیرد.
وی گفت: سیستم تصفیه فاضلاب در دانشکده کشاورزی نهایی شده است و از هفته آینده مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.
در ادامه دکتر فصیح پور مدیر دفتر فنی و نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه با اشاره به کمبود بودجه تخصیص یافته به دانشگاه جهت انجام امور مربوط به مدیریت سبز تصریح کرد: دانشگاه تاکنون اقدامات خوبی را در زمینه مدیریت سبز انجام داده است و 80 درصد از مصوبات شورای مدیریت سبز تاکنون به انجام رسیده است که حدود 20 درصد باقی مانده به دلیل کمبود بودجه محقق نشده است.
دکتر فصیح پور خاطر نشان کرد: بسیاری از امور فنی و عمرانی و محیط زیستی دانشگاه نیاز به بودجه دارند و ما با وجود آگاهی از تکنولوژی های جدید و به روز در بسیاری از موارد به دلیل نبود بودجه نمی توانیم فعالیت های خود را به خوبی پیش ببریم.
وی تصریح کرد: طبق بخشنامه وزارت علوم باید یک درصد از بودجه دانشگاه ها در راستای مدیریت سبز هزینه شود که این امر باید در امور بودجه ای دانشگاه مورد توجه قرار گیرد.
مدیر دفتر فنی و نظارت بر طرح های عمرانی همچنین یادآور شد: ما در صدد ارسال مستندات و مدارک لازم مرتبط با مسايل زيست محيطي به سایت greenmetricجهت قرار گرفتن در لیست دانشگاههای سبز سال 2018 هستیم.
در ادامه نشست دکتر مختارانی به ارائه گزارشی از نخستین همایش بین المللی دانشگاه سبز که 17 و 18 بهمن ماه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، پرداخت.
وی اظهار داشت: حمل و نقل سبز، مدیریت پسماند، مدیریت آب و پساب، مدیریت مصرف انرژی، فضای سبز، فناوری اطلاعات و ارتباط سبز، طراحی پردیس های دانشگاهی پایدار و انرزی های تجدیدپذیر از جمله محورهای این همایش بود.
پنل های تخصصی و 4 کارگاه نیز در حوزه مدیریت سبز برگزار شد که در کارگاه تخصصی greenmetric در خصوص چگونگی معیارهای ارزیابی دانشگاه ها مطالب مفیدی عنوان شد.
دکتر مختارانی با اشاره به مطالب مهم عنوان شده در این همایش تصریح کرد:در حال حاضر یک درصد انرژی مصرفی کشور از طریق منابع پاک تامین می شود که این رقم تا سال 1404 باید به 10 درصد افزایش یابد.
همچنین عنوان شد که دانشگاه باید در سه بعد آموزشی، پژوهشی و فرهنگی وارد بحث دانشگاه سبز شود و متخصصین علوم انسانی نیز باید نقش پررنگ تری در مدیریت سبز داشته باشند.
عضو هیات علمی دانشکده عمران و محیط زیست همچنین افزود: در این همایش عنوان شد برای رسیدن به جامعه سبز باید اندیشه سبز داشت. باید فعالیت های دانشگاه در راستای توسعه پایدار و قابل ارائه به جامعه باشد و در این راستا استفاده از اینترنت اشیا می تواند موثر واقع گردد.
وی ادامه داد: سوبسید انرژی در سال 2015 در کشور ایران حدود 40 میلیارد دلار بوده است که معادل آن در کشور چین با جمعیت 2 میلیارد است که در واقع سرانه ایران بسیار بالاتر است.
وی همچنین بیانیه پایانی همایش را قرائت کرد و اقدامات برخی از دانشگاه ها را در زمینه مدیریت سبز مطرح نمود.

9 اسفند 1396 / تعداد نمایش : 1207