متن کامل خبر


 
ساخت سرای سبز دانشگاه 2 تا 3 سال به طول می انجامد

خلاصه خبر: مراسم آغاز احداث نخستین خوابگاه سبز دانشجویی دانشگاه های کشور یازدهم شهریورماه با حضور استاندار تهران، رییس و اعضای شورای دانشگاه برگزار شد.

مسعود رضایی معاون دانشجویی دانشگاه درباره مدل ساخت این خوابگاه توضیح داد و گفت: این خوابگاه به عنوان نخستین خوابگاه سبز دانشگاه های کشور با پیش بینی استانداردهای لازم در زمینه صرفه جویی انرژی (سرمایش و گرمایش) و مشاوره با صاحبنظران و کارشناسان این حوزه، طراحی شده و می تواند پس از ساخت، الگویی برای سایر دانشگاه های کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه خوابگاه در ضلع جنوبی دانشگاه با زیربنای ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع در ۱۱ طبقه برای ۶۰۰ دانشجوی دختر طراحی شده است، افزود: ساختمان شامل زیرزمین (تأسیسات)، همکف (سایت کامپیوتر، سالن مطالعه، اتاق مشاوره، نمازخانه، سالن تماشای تلویزیون) و ۹ طبقه خوابگاه است.
معاون دانشجویی دانشگاه ادامه داد: پیش بینی می شود مراحل ساخت این خوابگاه سبز دو سال و نیم تا ۳ سال به طول انجامد.
در این خوابگاه پنل های خورشیدی روی پشت بام ساختمان قرار می گیرد و برق از طریق انرژی خورشیدی تامین می شود. در این ساختمان از زمان طراحی تا زمان اجرای پروژه و حتی بازسازی آن، استانداردهای حفاظت از محیط زیست رعایت شده و ذخیره سازی انرژی و افزایش بازده انرژی گرمایشی، سرمایشی و الکتریکی از جمله اهداف اصلی ساخت آن می باشند. مکانیزم طراحی ساختمان بر اساس راهکارهایی نظیر استفاده از انرژی خورشیدی فعال یا غیر فعال، انرژی الکتریکی خورشیدی، اجرای بام سبز و استفاده از سیستم های هوشمند در ساختمان می باشد. علاوه بر آن عایق های نانو، شیشه های دوجداره و آب گرمکن های خورشیدی از جمله تجهیزاتی هستند که در طراحی این ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. از طرف دیگر سیستم تصفیه آب در ساختمان پیش بینی شده و آب پس از مصرف در چرخه بازسازی قرار می گیرد و مجددا برای شست و شوی ثانویه و آبیاری فضای سبز اطراف ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد.

11 شهریور 1398 / تعداد نمایش : 1217