متن کامل خبر


 
برای نخستین بار در سطح دانشگاههای کشور تقویم جامع آکادمیک در دانشگاه تربیت مدرس راه اندازی شد

خلاصه خبر: معاون آموزشی دانشگاه در گفتگویی با روابط عمومی، اقدامات اخیر این معاونت در حوزه نرم افزاری و اتوماسیون را تشریح کرد.

وی با اشاره به لزوم اتوماتیک کردن سیستم های این حوزه اظهار داشت: در حوزه اتوماسیون اداری تلاش ما بر این بود که فعالیت های حوزه صف و ستاد را به نحوی مدیریت کنیم که حوزه معاونت، فعالیت های ستادی و دانشکده ها، فعالیت های مربوط به صف را انجام دهند که یکی از مسیرها برای تحقق این امر، اتوماتیک کردن سیستم ها و استفاده از سیستم اتوماسیون و نرم افزارها و سامانه های مرتبط است.
کلباسی افزود: یکی از اقدامات مهم معاونت آموزشی، طراحی سامانه تقویم جامع دانشگاهی است که ابتدا این تقویم در حوزه معاونت آموزشی طراحی شد ولی با عنایت به استقبال سایر معاونت ها، حوزه ریاست و دانشکده ها و در نهایت کل ارکان دانشگاه را تحت پوشش قرار داد و تمامی فعالیت های دانشگاه اعم از آموزشی، پژوهشی، دانشجویی و فرهنگی در آن لحاظ شده است. تاکنون 300 رویداد از کل معاونت ها جمع آوری، طبقه بندی و در این تقویم بارگذاری گردیده است .
در این تقویم، افراد پس از وارد کردن نام کاربری و پسورد شخصی خود به طور هوشمند از سوی نرم افزار تشخیص داده می شوند و با توجه به نقش فرد به عنوان استاد، دانشجو و یا کارمند رویدادهای مربوطه که از سیستم گلستان استخراج شده است برای هر فرد نمایش داده می شود. همچنین این تقویم قابلیت اضافه کردن رویدادهای شخصی را نیز دارا می باشد.
وی خاطر نشان ساخت: این نرم افزار هم از طریق کامپیوتر و هم موبایل و با سیستم عامل های مختلف قابل دسترسی است و قابلیت ارسال یادآور به کاربر را داراست که به ساماندهی و نظم امور کمک زیادی خواهد کرد.
معاون آموزشی دانشگاه تصریح کرد: دانشگاه تربیت مدرس تنها دانشگاه کشور است که دارای تقویم جامع آکادمیک می باشد. این نرم افزار برای اولین بار است که در دانشگاه های کشور ایجاد شده و قابلیت تعمیم به حوزه وزارت علوم و به کل دانشگاه های کشور را نیز دارا می باشد.
وی همچنین با اشاره به پروژه دیگر این معاونت در خصوص سامانه جامع قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه یادآور شد: با توجه به اینکه طیف وسیعی از قوانین و مقررات، شیوه نامه ها با نسخه های مختلف در دانشگاه وجود دارد که ممکن است همه افراد به صورت یکپارچه به آنها و نسخه های مختلف آن دسترسی نداشته باشند؛ لذا ناهماهنگی هایی در سطوح مختلف تصمیم گیری ممکن است حایجاد شود و ما در این سامانه قوانین را به شکل یکپارچه و هوشمند جمع آوری کردیم که بر حسب نیاز مخاطب، مناسب ترین قوانین را نمایش می دهد.
کلباسی تصریح کرد: مزیت این سامانه این است که همه (اساتید، دانشجویان و کارکنان) می توانند از آخرین قوانین به روز شده و جاری آموزشی دانشگاه مطلع شوند و در حال حاضر نسخه آزمایشی این سامانه ایجاد شده است. همچنین زیرساخت این سامانه به نحوی است که قابلیت توسعه به سایر معاونت ها و تحت پوشش قراردادن کلیه قوانین و مقررات حاکم بر دانشگاه را به سهولت دارا می باشد.
معاون آموزشی دانشگاه در ادامه به راه اندازی امکان تسویه حساب الکترونیکی دانشجویان اشاره کرد و گفت: سیستم تسویه حساب الکترونیکی دانشجویان که همواره فرایندی پیچیده و زمان بر بود با مشارکت سایر معاونت ها تکمیل و در سامانه گلستان راه اندازی شد و از آغاز نیمسال دوم 98-1397 تاکنون بیش از 500 دانشجو از آن استفاده نموده و مراحل تسویه حساب را به سهولت انجام داده اند.
وی در ادامه از حذف مراجعه به پرونده فیزیکی دانشجویان از سال تحصیلی آتی خبر داد و گفت: بانک بایگانی الکترونیکی پرونده های دانشجویان تشکیل و برای حدود 36 هزار دانش آموخته دانشگاه پرونده الکترونیکی و نسخه های پشتیبان ایجاد شده است، با توجه به اینکه ساماندهی بایگانی های کاغذی و محل در نظر گرفته شده، معضلی برای دانشگاه بود تلاش می کنیم از مهرماه امسال پرونده فیزیکی برای دانشجویان تشکیل ندهیم و برای اینکار زیر ساخت های لازم را فراهم کنیم.
دکتر کلباسی تصریح کرد: ما در حال تدوین و راه اندازی سامانه جامع آزمون های دانشگاهی نیز هستیم. با توجه به اینکه در طول سال آزمون های مختلف از قبیل مصاحبه دکتری، آزمون زبان، المپیاد، آزمون استخدامی و ... در دانشگاه برگزار می شود که هر کدام قوانین خاص خود را دارا می باشند، این سامانه یکپارچه در حال طراحی است و تاکنون 50 درصد از کار پیش رفته و مابقی به دلیل کمبود اعتبارات متوقف شده است. راه اندازی این سامانه در آینده نزدیک کمک شایانی در برگزاری آزمون های دانشگاه با کیفیت مطلوب و استاندارد خواهد نمود.
وی افزود: سامانه بعدی سامانه جامع مدیریت یکپارچه یادگیری ترکیبی است که اساتید می توانند مطالب درسی خود را در این سامانه بارگزاری کنند و در کلاس درس بیشتر به مباحثه بپردازند. با توجه به اینکه دانشگاه دوره های صلاحیت مدرسی را برگزار می کند، متقاضیان از سراسر کشور می توانند با استفاده از این سامانه، دروس مورد نظر را فرا بگیرند که ان شاءلله امسال این سامانه نیز راه اندازی خواهد شد.

19 خرداد 1398 / تعداد نمایش : 1106