متن کامل خبر


 
درخشش دانشجویان دانشگاه در بخش پژوهشگران جوان کنگره فیزیولوژی وفارماکولوژی ایران

خلاصه خبر: دانشجویان گروه فیزیولوژی پزشکی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه موفق شدند دو جایزه در بخش پژوهشگران جوان کنگره فیزیولوژی وفارماکولوژی ایران کسب کنند.


عاطفه رعیت پور، دانشجوی دکتری فیزیولوژی پزشکی دانشگاه موفق به کسب عنوان پژوهشگر برترجوان و جایزه استاد ناصر گیتی در بیست و پنجمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران شد. در این کنگره همچنین ملیکا توکلی دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیولوزی پزشکی نیز به عنوان ارائه دهنده پوستر منتخب، برنده مبلغ یکصد میلیون ریال گرنت پژوهشی و لوح تقدیر شد.
در این رویداد علمی عاطفه رعیت پور با ارائه پوستر شفاهی " بررسی اثرات ضدالتهابی و حفاظتی یک داوری شلاته کننده آهن در مدل آزمایشگاهی بیماری ام.اس"، عنوان پژوهشگر جوان برتر و جایزه دکترگیتی را به خود اختصاص دهد. در این پژوهش که با هدف کاهش رسوب آهن در سیستم عصبی موش مدل بیماری ام.اس در آزمایشگاه ترمیم عصبی گروه فیزیولوژی و با راهنمایی دکتر محمد جوان انجام گرفت، وجود رسوبات آهن و اثرات ضد التهابی و محافظتی دارو نشان داده شد. ملیکا توکلی دیگر دانشجوی گروه فیزیولوژی پزشکی دانشگاه نیز در پژوهش خود نشان داده بود که مهار آنزیم های داستیله کننده پروتئین های هیستونی می تواند سلولهای پیش ساز غیر فعال شده در مدل تخریب طولانی مدت میلین را مجددا فعال نموده و سبب ترمیم موثر میلین و کاهش عوارض بالینی شود. غیر فعال شدن این سلولها در بیماری ام.اس از دلایل اصلی پیشرفت بیماری و ورود بیمار به فاز ناتوانی پیش رونده است.
گفتنی است استاد فقید، دکتر ناصر گیتی، از اساتید برجسته کشور و از اعضای اصلی موسس انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران است و طبق وصیت ایشان بخشی از ماترک استاد به انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران اهدا شد تا در هرکنگره دوسالانه انجمن به عنوان جایزه استاد دکتر ناصر گیتی به دو نفر از محققین جوان اعطا شود. این جایزه عالی ترین جایزه انجمن در بخش دانشجویی می باشد. بیست وپنجمین کنگره ملی و چهارمین کنگره بین المللی فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران 28 تا 30 مهرماه توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری انجمن فیزیولوژی و فارماکولوژی ایران به صورت مجازی برگزار شد.


16 آبان 1400 / تعداد نمایش : 907