متن کامل خبر


 
تشریح فعالیت های«مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت» در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست سوم آبان ماه شورای دانشگاه،‌ گزارشی از فعالیت های «مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت» ارائه شد.

دکتر حسین سیفی مدیر «مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت» با معرفی کوتاهی از مرکز اظهار داشت: توسعه و گسترش تحقیق در زمینه برنامه‌ریزی شبکه‌های قدرت،‌ ایجاد هماهنگی و انسجام در فعالیت‌های برنامه‌ریزی، شبکه سراسری برق کشور، زمینه‌سازی مناسب برای ارتقاء فعالیت‌های مذکور، ‌ارائه خدمات به کشورهای در حال توسعه و مسلمان و زمینه‌سازی برای صرفه‌جویی انرژی الکتریکی از جمله اهداف مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت است.
وی پژوهش،‌ نرم افزار و آموزش را سه حوزه کاری مرکز ملی مطالعات و برنامه‌ریزی شبکه‌های قدرت عنوان کرد.
وی گفت: تاکنون ۷۸ پروژه (خاتمه‌یافته و در حال انجام) در سطح ملی و نهادهای صنعت برق انجام شده و دو کتاب معتبر بین‌المللی و مقالات متعددی از پروژه ها منتشر شده و استفاده از نسخه‌رسمی نرم‌افزارهای حرفه‌ای و استفاده از سیستم مدون کنترل و مدیریت پروژه شامل کمیته علمی و ذخیره اطلاعات از ویژگی های پژوهش های این مرکز است.
دکتر سیفی درباره پروژه های استراتژیک، درآمدها و هزینه ها و پروژه های خاتمه یافته و در دست انجام و پروژه های امنیت سایبری و توسعه نرم‌افزارهای حرفه‌اي مطالبی را بیان نمود.
وی درباره برگزاری دوره های آموزشی گفت: مرکز تاکنون بیش از ۱۶ دوره آموزشی علمی- تخصصی حسب نیازهای صنعت را با کمک مدرسین داخلی و خارجی برگزار نموده است.
مدیر مرکز ملی مطالعات و برنامه ریزی شبکه های قدرت، مذاکره برای قرارداد جدید مادر با شرکت مدیریت شبکه برق ایران، پیگیری فازهای بعدی طرح پیشنهادی شبیه‌ساز امنیت سایبری شبکه، مذاکره برای برگزاری دوره‌های امنیت سایبری برای صنعت برق کشور از طریق توانیر، ‌انجام مذاکرات بین المللی با اتحادیه اروپا به ویژه کشور سوئیس در رابطه با دو مگاپروژه شامل امنیت سایبری و ارتباط شبکه برق ایران و اروپا از طریق کشور ترکیه،‌ تقاضا برای کارآموز بین المللی به‌منظور افزایش فعالیت‌های بین‌المللی (انجام‌شده) و تلاش برای ارتباط با صنعت برق کشور عراق از طریق دانشجویان عراقی را از جمله فعالیت‌های در دست انجام این مرکز برای آینده عنوان کرد.
دکتر سیفی با اشاره به برخی از چالش های موجود تصریح کرد: عدم همکاری با مشتری‌های بخش خصوصی در این سال‌ها، سنتی بودن روش‌های جذب طرح‌ها و مشتریان جدید، کم شدن تعداد پروژه‌ها در چند سال اخیر با توجه به مشکلات مالی موجود و عدم انتشار تعدادی از نتایج تحقیقاتی حاصل شده خصوصاً در چند سال اخیر برخی از چالش های مرکز بوده و لازم است جهت برطرف نمودن آنها اهتمام جدی صورت گیرد.


4 آبان 1400 / تعداد نمایش : 243