متن کامل خبر


 
تحقق ۷۰ درصد اهداف طرح تحول راهبردی در پایان ۵ سال نخست

خلاصه خبر: رییس دانشگاه در آیین اختتامیه برنامه ۵ سال اول طرح تحول راهبردی به ارتقاء ۵۰ پله‌ای رتبه دانشگاه و تحقق هفتاد درصدی اهداف برنامه طرح تحول در پنج سال نخست آن اشاره کرد و خطاب به دست‌ اندرکاران طرح گفت: شما سنگ بنای تحول را بنیان گذاری کردید. راهی که شما ترسیم نمودید، راهی ست که دانشگاه را به سمت رشد و اعتلا و کسب افتخارات بیشتر هدایت می کند.

دکتر احمدی افزود: ۵ سال از فعالیت های ارزنده طرح تحول گذشته است و حامیان طرح با تلاش های آشکار و نهان خود، همراه با تعصب، اراده و ایمان و به رغم محدودیت های موجود، این مسیر را با کارنامه ارزشمندی طی کردند. نتایج زحمات دست اندرکاران طرح تحول در آینده بیش از پیش آشکار خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی و اجرای طرح تحول راهبردی با توجه به توان دانشگاه، کار بسیار خردمندانه ای بود. اگر چه دانشگاه در ۴۰ سال پیش مسئولیت تربیت استاد برای سایر دانشگاه های کشور را بر عهده گرفت و تحصیلات تکمیلی مدیون شجاعت بنیان گذاران آن در این دانشگاه است به ویژه در دهه ی ۶۰ که تربیت مدرس با خط شکنی در علوم و پژوهش های کاربردی و بنیادین، امید را در دانشگاههای دیگر کشور ایجاد کرد و بسیاری از این دانشگاه‌ها در دهه ی ۷۰ به آن پیوستند و تحصیلات تکمیلی در سطح ملی به رشد و رونق رسید، اما انتظارات از دانشگاه تربیت مدرس بسیار بالاست.
دکتر احمدی اضافه کرد: ما در زمینه تحقیقات پیشرفته و تولید علم در میان کشورهای جهان سرآمد هستیم و این مهم تا حد بسیاری مرهون همت دانشگاه تربیت مدرس است. در دو دهه ی نخست فعالیت دانشگاه، ۵۰ درصد دانش آموختگان تربیت مدرس در دانشگاههای کشور به تدریس مشغول شدند. آمار و ارقام و همچنین کارنامه عملکرد ۳ دهه ی اول فعالیت دانشگاه به ما این جرات و اعتماد به نفس را داد که برنامه های راهبردی در طرح تحول را تدبیر کنیم. ماموریت های دانشگاه در ۳ دهه ی نخست شکل گیری دانشگاه به خوبی محقق شد و در آستانه ی بلوغ و ۴۰ سالگی دانشگاه با امکانات و فرصت های در اختیار و همچنین با توجه به چالش های فراروی دانشگاه های جهان می بایست جایگاه خود را برای آینده ای درخشان تعیین و تثبیت کنیم.
رئیس دانشگاه ادامه داد: طرح تحول در این راستا تدوین شد و در ۵ سال گذشته نیز توفیقات بسیاری کسب کرد. دانش آموختگان تربیت مدرس بیشترین ماندگاری برای پذیرش مسئولیت های اجتماعی و مدیریتی در راه خدمت به کشور را در میان فارغ التحصیلان دیگر دانشگاه‌های کشور داشتند. همچنین پارک علم و فناوری در سال های اخیر با توسعه کمی و کیفی خود و رشد در تمامی زمینه ها، موفقیت های درخشانی در تولید فناوری و بکارگیری فناوران کشور داشت.
دکتر احمدی با اشاره به گزارش عملکرد ده سال اخیر دانشگاه اظهار داشت: این گزارش عملکرد به ما امید می دهد که جایگاه و توانمندی های خودمان را بهتر بشناسیم البته راه طولانی در پیش داریم و از برخی جهات عقب هستیم. در ۵ سال اول اجرای طرح تحول با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، رتبه دانشگاه را بیش از ۵۰ پله ارتقاء دادیم و با سنجشی که صورت گرفت حدود ۷۰ درصد از اهداف طرح نیز محقق گشته است. ما با بودجه محدود و سختی های بسیار با همت اساتید و کارکنان این مسیر را طی کردیم و در پایان این دوره ی ۵ ساله با توجه به بازخوردی که از امکانات و شرایط داریم، نیاز به اصلاح برخی امور و برنامه ها برای ادامه اجرای طرح تحول دیده شد که از موج یازدهم با بروز تغییرات و ایجاد اولویت های جدید، به راه پر فراز و نشیب تحول راهبردی ادامه می دهیم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: شما پرچمداران آموزش عالی هستید و سنگ بنای تحول را بنیان گذاری کردید. راهی که شما ترسیم نمودید، راهی ست که دیگران را به سمت رشد و اعتلا هدایت می کند و باعث افتخارات بیشتر برای دانشگاه تربیت مدرس می شود.


24 مهر 1400 / تعداد نمایش : 951