متن کامل خبر


 
نحوه فعالیت آموزشی دانشگاه متناسب با شرایط کرونا و میزان واکسیناسیون دانشجویان انجام می شود

خلاصه خبر: مدیر آموزشی دانشگاه در گفتگویی، درباره برنامه و تقویم آموزشی سال تحصیلی جدید دانشگاه گفت: ما تقویم آموزشی خود را تنظیم و پیش از تعطیلات مرداد ماه به همه دانشکده‌ها و بخش‌های مختلف دانشگاه ابلاغ کردیم. دانشجویان قدیمی ما روند انتخاب واحد را از ششم تا دهم شهریور ماه یعنی در همین هفته انجام خواهند داد.

وی ادامه داد: در حال حاضر سازمان سنجش نتایج کارشناسی ارشد را اعلام نکرده اما طبق صحبت‌هایی که داشتیم ظاهرا اواخر مهرماه نتایج را اعلام کند. احتمالا در آبان ماه نیز ثبت نام دانشجویان نوورود مان باشد، ضمن اینکه تمام مراحل ثبت نام به صورت مجازی است.
سید مسعود موسوی شفائی در باره سناریوهای متعدد برای آموزش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی بیان کرد: معاونت آموزشی دانشگاه و مدیریت امور آموزشی چندین سناریو را در نظر گرفته است؛ این سناریوها به صورت لایه‌بندی شده شامل مواردی برای شرایط مختلف مثل بازگشایی کامل در اول مهر تا مجازی بودن کامل آموزش را شامل می‌شود.
وی توضیح داد: این سناریوها متناسب با شرایط کرونا و میزان واکسیناسیون دانشجویان صورت خواهد گرفت و با بررسی شرایط هر کدام از این سناریوها که لازم باشد را کلید خواهیم زد.
دکتر موسوی شفائی افزود: به طور کلی با این درصد واکسیناسیون امکان بازگشایی در اول مهر بعید به نظر می‌رسد. زیرا قرار بود دانشجویان شهرستان‌ها که لیست اسامی آنها به وزارت علوم ارائه شده در محل سکونت خودشان واکسینه شوند اما این اتفاق تاکنون انجام نشده است، در ضمن اگر بخواهند تا آخر شهریور دُز اول را دریافت کند و همگی برکت و سینوفارم بزنند، باید آخر مهرماه دوز دوم خود را بزنند، سپس دو سه هفته بعد از آن هم به ایمنی کامل برسند. اینها نشان می‌دهد که به احتمال قریب به یقین در این نیم سال کلاس هایمان مجازی خواهد بود مگر این که اتفاق خاصی بیفتد.
مدیر آموزشی دانشگاه در پاسخ به این سوال که آیا برای دانشجویان نو ورود کارشناسی ارشد و دکتری دوره چند روزه حضوری جهت آشنایی با دانشگاه خواهند داشت؟ گفت: چنین چیزی بعید به نظر می‌رسد؛ زیرا تمام اقداماتی که انجام می‌دهیم طبق ابلاغیه‌ها و اقدامات مصوب از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا و تایید مرکز سلامت و بهداشت دانشگاه است.
وی تاکید کرد: همه چیز بستگی به این دارد که در چه شرایط کرونایی به سر ببریم، آیا دانشجویان ما ایمن شده‌اند؟ یا چه میزان از دانشجویان واکسن دریافت کرده‌اند؟ با توجه به این که واکسیناسیون همگانی صورت نگرفته، با همان شیوه مجازی و کلیپ‌هایی که از قبل آماده شده و اطلاع رسانی صورت گرفته بود، این آشنایی با دانشگاه صورت خواهد گرفت.
دکتر موسوی شفائی در پاسخ به این پرسش که دانشجویان اغلب موافق آموزش حضوری هستند یا مجازی؟ گفت: در قالب طرح تحول راهبردی دانشگاه در معاونت آموزشی، به لحاظ کمی و کیفی تمام سیستمی که به صورت مجازی برگزار شد، نظرات اساتید و دانشجویان را دریافت کرده است. بعضا" ارتباط حضوری به خصوص در بعضی از دروس و رشته‌ها برقرار نشد یا دروس و رشته‌هایی که ماهیت عملی داشتند، موجب رضایت کامل نمی شد، در مجموع چاره‌ای غیر از آموزش مجازی وجود نداشت.
وی تصریح کرد: در کل کیفیت آموزش مجازی رو به ارتقاست؛ به حدی که تصمیم کلی این است که اگر شرایط عادی برقرار شد، آموزش ترکیبی همچنان حفظ شود و این آموزش می‌تواند در کنار آموزش حضوری مثبت باشد. در مجموع تحقیق ما رضایت نسبی را نشان می‌داد ولی واقعیت این است که دانشجویان ما همه به عنوان دانشجوی حضوری پذیرفته شدند و در شرایط کرونا بالاجبار به دانشجویان الکترونیکی تبدیل شدند، اما این رضایت کامل را ایجاد نمی‌کند.


20 شهریور 1400 / تعداد نمایش : 600