متن کامل خبر


 
مشارکت دانشگاه تربیت مدرس در پایش آلایندگی‌های زیست محیطی صنایع بزرگ

خلاصه خبر: طي قرارداد با صندوق ملی محیط زیست، دانشگاه تربيت مدرس در پایش آلایندگی‌ها در حوزه‌های صنايع چرم و دباغی و صنایع ماشین سازی و الکترونیک مشاركت مي كند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با تاکید بر مشارکت گسترده دانشگاه‌های کشور در پایش آلایندگی‌های زیست محیطی اظهار داشت: با توجه به ضرورت کاهش و رفع آلایندگی‌های زیست محیطی در صنعت، اقدامات مهمی برای بهره‌گیری از حداکثر ظرفیت علمی و فناورانه کشور انجام شده است که دانشگاه‌های کشور در آن مشارکت چشمگیری داشته‌اند.
دکتر غلامحسین رحیمی در خصوص مشارکت گسترده دانشگاه‌های کشور در پایش آلایندگی‌های زیست محیطی صنایع بزرگ گفت: در سال های اخیر سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به دنبال بهره گیری حداکثری از ظرفیت‌های علمی و فناورانه کشور برای این مهم بوده است.
وی افزود: بر اساس تفاهم‌نامه منعقد شده بین طرفین درخصوص پایش صنایع بزرگ از سوی دانشگاه‌های کشور، مقرر شده است برای هر صنعت یکی از دانشگاه‌های بزرگ، مسئولیت راهبری، برنامه‌ریزی، و مدیریت پروژه را بر عهده گرفته و با همکاری دانشگاه‌های استانی، این مهم به سرانجام برسد.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: با انجام پایش‌ها در سه زمینه آب، هوا، و پسماند توسط تیم‌های متخصص بین‌رشته‌ای، آلاینده‌ها شناسایی و اولویت‌بندی شده، و راهکارهای رفع آنها با استفاده از توانمندی‌های بومی ارائه می‌شود.
رحیمی خاطرنشان کرد: با رایزنی‌های صورت گرفته، تاکنون در مجموع ۱۵ قرارداد بین صندوق ملی محیط زیست و ۱۱ دانشگاه کشور برای پایش آلایندگی‌ها در حوزه‌های صنعتی مختلف منعقد شده است.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دانشگاه شیراز در زمينه صنایع کشاورزی با ۲۵ واحد صنعتی، دانشگاه تهران در زمينه صنایع شیمیایی با انتخاب ۱۶ واحد صنعتی، دانشگاه علم و صنعت در زمينه ‏صنایع کانی غیرفلزی با انتخاب ۲۰ واحد صنعتی، دانشگاه تبریز در زمينه صنایع سرب و روی مس با انتخاب ۶ واحد صنعتی، دانشگاه فردوسی مشهد در زمينه ‏صنایع غذایی با انتخاب ۱۰ واحد صنعتی، دانشگاه تربیت مدرس در زمينه صنایع چرم و دباغی با ۳ واحد صنعتی و‏ صنایع ماشین سازی و الکترونیک با انتخاب ۱۰ واحد صنعتی، دانشگاه شیراز و دانشگاه تبریز در‏ صنایع معادن و سد های باطله با انتخاب ۱۵ واحد صنعتی، دانشگاه علم و صنعت در صنایع سیمان با انتخاب ۱۰ واحد صنعتی سیمان، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در زمينه نیروگاه با انتخاب ۵ واحد نیروگاهی، دانشگاه صنعتی اصفهان در صنایع آهن و فولاد با انتخاب ۲ واحد صنعتی و دانشگاه فردوسی مشهد در زمينه صنایع سلولزی با انتخاب ۶ واحد صنعتی مشاركت مي كنند.


19 مرداد 1400 / تعداد نمایش : 536