متن کامل خبر


 
راه اندازی دوره میان رشته ای مهندسی صنایع- گرایش سیستم های اطلاعاتی تصویب شد

خلاصه خبر: در آخرین نشست شورای دانشگاه (چهاردهم تیرماه)، راه اندازی دوره میان رشته ای مهندسی صنایع- گرایش سیستم های اطلاعاتی در مقطع کارشناسی ارشد به تصویب رسید.

دکتر کارگری عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر در ابتدای این نشست با توضیحاتی در خصوص اهداف راه اندازی این رشته اظهار داشت: در راستای همکاری های میان رشته ای، راه اندازی دوره کارشناسی ارشد مهندسی صنایع -گرایش سیستم های اطلاعاتی در دستور کارگروه‌های مدیریت مهندسی، مهندسی صنایع و مهندسی فناوری اطلاعات قرار گرفت که با توجه به همپوشانی گرایش یاد شده با تخصص اعضای هیأت علمی گروه مهندسی فناوری اطلاعات، این گروه به عنوان مجری برگزارکننده گرایش و گروه‌های مدیریت مهندسی و صنایع و غیره به عنوان گروه همکار و پشتیبان انجام گرایش خواهند بود.
وی افزود: در دنیای امروز سازمان‌ها با انبوهی از اطلاعات مواجه هستند که باید تحلیل، قابل فهم، نگهداری و بازیابی شوند. به بیان دیگر مدیریت کسب و کار پویای امروز نیازمند به کارگیری متخصصانی برای تحلیل و پردازش اطلاعات بنگاه ها و سازمان‌های خود می باشند. فارغ‌التحصیلان این گرایش می‌توانند در مراکزی مانند بانک‌ها، بیمه‌ها، شرکت‌های تولیدی و صنعتی، مراکز خدماتی مانند شهرداری‌ها، اداره گذرنامه، گمرک، مالیات و مراکز بهداشتی و درمانی مشغول فعالیت شوند. هدف از راه اندازی این گرایش، به کارگیری داده‌ها و اطلاعات درون و برون سازمانی با انواع مختلف سیستم های اطلاعاتی پیشرفته مانند سیستم‌های خبره، سیستم‌های پشتیبانی تصمیم گیری و سیستم‌های اطلاعاتی استراتژیک به منظور ارائه اطلاعات مورد نیاز مدیران ارشد سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی برای تصمیم‌گیری‌های پیچیده است.
وی در ادامه در خصوص برنامه درسی گرایش، جدول ترم بندی دروس، اعضای کمیته راهبری رشته، سابقه گرایش در دانشگاه تربیت مدرس و سایر دانشگاهها، امکانات لازم در دانشکده‌های مجری، سابقه طرح موضوع در کمیسیون برنامه ریزی جامع آموزشی مطالبی را عنوان کرد.
در ادامه دکتر چهارسوقی بر ضرورت راه اندازی این رشته به دلیل خلأ موجود در کشور در خصوص سیستم های اطلاعاتی و نیاز سازمان ها به این امر، تاکید کرد.
دکتر کلباسی معاون آموزشی دانشگاه نیز تاکید کرد: دوره های میان رشته ای، در سال اول اجرا از نظر تطابق با برنامه درسی مصوب، تحت نظارت معاونت آموزشی قرار می گیرند.
در ادامه پس از بیان نظرات اعضای شورا، راه اندازی دوره میان رشته ای مهندسی صنایع- گرایش سیستم‌های اطلاعاتی در مقطع کارشناسی ارشد با اکثریت آرا به تصویب رسید.
در پایان نشست، بازنگری برنامه های درسی دوره های کارشناسی ارشد فلسفه- فلسفه غرب و کارشناسی ارشد فلسفه -منطق و دکتری فلسفه – منطق مصوب شورای آموزشی و کمیسیون جامع آموزشی دانشگاه، وفق آیین‌نامه توسط معاون آموزشی جهت اطلاع رسانی به سمع اعضای شورای دانشگاه رسید و در شورای دانشگاه مورد تصویب قرار گرفت.


17 تیر 1400 / تعداد نمایش : 658