متن کامل خبر


 
جایگاه دانشگاه تربیت مدرس در نظام رتبه بندی موضوعی شانگهای ۲۰۲۱

خلاصه خبر: بر اساس اعلام موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، تازه ترین گزارش رتبه‌بندی موضوعی شانگهای ۲۰۲۱ منتشر شد. در این گزارش ۳۴ دانشگاه ایرانی از جمله؛ دانشگاه تربیت مدرس در میان برترین دانشگاه های جهان قرار دارند.

نظام رتبه‌بندی شانگهای در سال ۲۰۲۱ میلادی برای پنجمین سال، رتبه‌بندی موضوعی دانشگاه‌های برتر جهان را منتشر کرد. رتبه‌بندی موضوعی شانگ‌های در ۵۴ رشته در قالب ۵ حوزه کلی شامل حوزه مهندسی (۲۲ رشته)، حوزه علوم پایه (۸ رشته)، حوزه علوم زیستی (۴ رشته)، حوزه علوم پزشکی (۶ رشته) و حوزه علوم اجتماعی (۱۴ رشته) صورت گرفت و بیش از یک هزار و ۸۰۰ دانشگاه از بین ۴ هزار دانشگاه از ۹۳ کشور جهان پس از بررسی در فهرست نهایی این رتبه‌بندی قرار گرفتند.
بر اساس آخرین گزارش رتبه‌بندی موضوعی شانگهای سال ۲۰۲۱، دانشگاه تربیت مدرس در حوزه علوم پایه در رشته زمین شناسی رتبه (۵۰۰-۴۰۱) را داراست. دانشگاه در حوزه مهندسی در رشته مهندسی معدن با کسب رتبه ۵۰ در جمع ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت. دانشگاه در رشته های مهندسی متالوژی و منابع آب رتبه (۲۰۰-۱۵۱) را بدست آورد و در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر قرار گرفت. دانشگاه در رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، علوم و مهندسی انرژی و علوم و فناوری غذایی حائز رتبه (۳۰۰-۲۰۱) شد و در رشته مهندسی شیمی رتبه (۴۰۰-۳۰۱) و در رشته بیوتکنولوژی رتبه (۵۰۰-۴۰۱) را بدست آورد.
همچنین در حوزه علوم زیستی در رشته علوم کشاورزی رتبه(۴۰۰-۳۰۱) و در رشته علوم دامپزشکی رتبه (۳۰۰-۲۰۱) را کسب کرد. دانشگاه تربیت مدرس در حوزه علوم پزشکی در رشته پرستاری با کسب رتبه (۳۰۰-۲۰۱) در جمع ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.
تنها دانشگاه‌هایی می‌توانند در این حوزه‌ها مورد ارزیابی قرار گیرند که از حداقل تعداد تولیدات علمی در بازه زمانی ۲۰۱۹-۲۰۱۵ در پایگاه وب آو ساینس برخودار بوده‌اند. این حد آستانه در رشته‌های مختلف متفاوت است. شانگهای در سال ۲۰۲۱ از ۵ شاخص جهت ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است که وزن هر کدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.
دانشگاه‌های شهید باهنر کرمان، بین‌المللی امام خمینی (ره)، تبریز، تربیت مدرس، تهران، سمنان، شیراز، فردوسی مشهد، کاشان، کردستان، گیلان، یاسوج، دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، امیرکبیر، خواجه نصیرالدین طوسی، سهند، شاهرود، شریف، شیراز، نوشیروانی بابل، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، اصفهان، بقیه‌الله، تبریز، تهران، جندی شاپور اهواز، شهید بهشتی، شیراز، کرمان، کرمانشاه، مازندران و مشهد و دانشگاه آزاد اسلامی، ۳۴ دانشگاه ایرانی حاضر در این رتبه بندی هستند.
گفتنی است نظام رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای جیائو تونگ چین منتشر می‌شود. این رتبه‌بندی برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ میلادی منتشر شد.


29 خرداد 1400 / تعداد نمایش : 1524