متن کامل خبر


 
رییس دانشگاه: حفظ کیفیت آموزش و بهبود فعالیت ها نیازمند ابتکار عمل اساتید است

خلاصه خبر: رییس دانشگاه در سی و ششمین گردهمایی مدیران گروه های آموزشی بر ضرورت تعامل، همکاری و ابتکار عمل یکایک اعضای هیات علمی برای بهبود فعالیت های آموزشی و پژوهشی تاکید کرد.

دکتر احمدی با اشاره به اینکه در دوران بروز پاندمی کرونا و تحمیل شرایط خاص به آموزش عالی کشور و دانشگاه ها، حجم کار مدیران بسیار بیشتر شد، گفت: در ابتدای بروز این بحران فعالیت ها پیچیده تر شد و مدیران وقت زیادی را صرف برطرف کردن مشکلات ارتباط مجازی کردند. فعالیت های پیش بینی نشده و متنوعی هم به لحاظ آموزشی و هم پژوهشی که نیازمند اقدامات مجازی بود به مدیران گروه های آموزشی تحمیل شد.
وی افزود: دانشگاه در حال طی کردن یک تجربه جدید است و همانند بسیاری از دانشگاههای بزرگ جهان برای عبور موفق از این بحران نیازمند ابتکارات، تعامل و تجارب اعضای هیات علمی ست. دانشگاه نیازمند روش هایی است که بر اساس آن بتواند کیفیت آموزش و فعالیت های آکادمیک را در این دوره تقویت کند. در آینده پسا کرونا بیشتر فعالیت ها ترکیبی از حضوری و مجازی خواهد بود. در سطح جهانی نیز تجارب و توصیه های ارزشمندی در این راستا منتشر شده است. بدون شک همکاری، راهنمایی و ابتکار عمل هر یک از اساتید برای بهبود فعالیت های آموزشی و پژوهشی ضروری ست.
رییس دانشگاه در ادامه برخی از سیاست های دانشگاه که تا کنون در هیات رئیسه و شوراها جمع بندی و دنبال می شود را برشمرد و گفت: یکی از سیاست های دانشگاه در این دوران پشتیبانی از بیشترین فعالیت های ممکن در ابعاد آموزشی، پژوهشی و فناوری با رعایت تمامی پروتکل های بهداشتی بود. سیاست دانشگاه در دوران کرونا نه بر مبنای فعالیت حداقلی بلکه بر مبنای بیشترین فعالیت با رعایت کلیه دستورالعمل های بهداشتی بنیان گذاشته و اجرا شد.
دکتر احمدی اضافه کرد: مسئله دوم بحث پشتیبانی همه جانبه از زندگی دانشجویان دانشگاه است. دانشجویان در این دوران که از دانشگاه و محیط همفکری و همگرایی دور هستند، نیازمند راهنمایی بیشتر اساتید، مدیران گروهها، تصمیم گیران و به ویژه اساتید راهنما هستند. دانشگاه در راستای پیگیری سیاست پشتیبانی سلامت دانشگاهیان، سرویس پایش سلامت اساتید، دانشجویان و کارکنان را راه اندازی کرد و با پایش مداوم ۴۰۰ نفر از مبتلایان به کرونا که به مرکز بهداشت اطلاع رسانی کرده بودند، شامل ۲۰۰ دانشجو، ۹۰ عضو هیات علمی و ۳۰ نفر از کارکنان و بستگان آنها پشتیبانی شدند.
رییس دانشگاه به تداوم طرح تحول راهبردی دانشگاه اشاره کرد و گفت: این طرح که از جمله برنامه های درازمدت دانشگاه است با قدرت در حال تداوم است و با تجربه ۴ سال اخیر به نتیجه مطلوب خواهد رسید. فاز دوم طرح تحول طراحی شده و از تابستان ۱۴۰۰ آغاز می شود و با تلاش و ابتکار همه دست اندرکاران استمرار می یابد.
دکتر احمدی با اشاره به تشکیل پردیس ها اظهار داشت: یکی دیگر از سیاست های دانشگاه تشکیل پردیس ها با هدف تمرکز زدایی و تفویض اختیارات است. ۷ پردیس بزرگ به عنوان یک مجموعه خانواده همگرا و همفکر با خرد جمعی، اختیارات ستاد را به صورت حداکثری در راستای ادامه فعالیت های دانشگاه دریافت می کنند و تمرکز زدایی از ستاد در جهت تقویت پردیس ها خواهد بود. شرح وظایف پردیس ها به زودی اعلام می شود. مدیریت فضا، مدیریت نیروی انسانی مشترک، توسعه فعالیت های بین رشته ای در میان اساتید، گروه های آموزشی و دانشکده های درون پردیس، تشکیل شوراها و گروههای تصمیم گیری با اتکا به خرد جمعی و همه جانبه موجود در پردیس برای اجرای وظایف محوله باید انجام شود.
رییس دانشگاه از رشد توانمندی مدیریت های واحدهای مختلف دانشگاه به عنوان یکی دیگر از سیاست های دنبال شده نام برد و اذعان کرد: رشد توانمندی مدیریت ها در تراز گروه، دانشکده، پردیس و و واحدهای جدید، با هدف اتخاذ مستقیم تصمیمات با کمک شوراها بدون دخالت ستاد، پیگیری شد تا ستاد دانشگاه تنها نقش نظارتی ایفا کند و به سیاست گذاری های کلی اقدام نماید.
دکتر احمدی سیاست توسعه فناوری از طریق توسعه کمی و کیفی پارک علم و فناوری دانشگاه و همچنین سیاست توسعه خدمت به جامعه را به عنوان دو سیاست مهم دیگر دانشگاه برشمرد و گفت: دانشگاه وظیفه خود می داند که با حرکت در مرزهای دانش به رفع مشکلات جامعه بپردازد و این مهم را سرلوحه اهداف و سیاست های خود قرار دهد. پارک علم و فناوری در این راستا فعالیت های خوبی داشته و مکاتبات بسیاری هم صورت گرفته است. تک تک اساتید در این خصوص دعوت به همکاری شدند و سبدی از همکاری های متنوع به دانشکده ها برای تعامل و انتخاب فعالیت مناسب، ابلاغ شده است.
وی در ادامه به تمهیدات و پیش بینی های وزارت علوم برای بازگشت دانشجویان به دانشگاهها از مهرماه ۱۴۰۰ با واکسیناسیون دانشگاهیان اشاره کرد. همچنین از اجرای بودجه عملکردی در سال جدید برای واحدهای مختلف دانشگاه خبر داد. بر این اساس با توجه به عملکرد نسبت به تعیین ضرایب بودجه برای واحدهای مختلف اقدام می شود.
دکتر احمدی در پایان تاکید کرد: ما موظف هستیم این برنامه ها و اهداف را که صلاح و توفیق دانشگاه در آن است، تا آخرین روز مسئولیت ادامه دهیم.
وی همچنین از برگزاری مراسم گرامیداشت مقام استاد و تقدیر از اساتید نمونه، سرآمدان آموزش، بازنشسته و ... در روز چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ به صورت مجازی خبر داد.


28 اردیبهشت 1400 / تعداد نمایش : 1270