متن کامل خبر


 
افت کیفی علمی داوطلبان ورودی دکتری دانشگاهها

خلاصه خبر: معاون آموزشی دانشگاه گفت: به نظر می رسد کیفیت علمی داوطلبان ورودی دکتری در همه دانشگاه‌ها با یک افت همراه بوده است.

دکتر محمدرضا کلباسی در گفتگویی با اشاره به اینکه ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته در دانشگاه تربیت مدرس تغییری نکرده است، گفت: امسال بنا داریم ۵۰۰ دانشجوی دکتری جذب کنیم.
معاون آموزشی دانشگاه درباره حد نصاب نمره مصاحبه نیز توضیح داد و گفت: ما در دانشگاه تربیت مدرس یک عدد رند و فیکسی برای حد نصاب مصاحبه نداریم و گروه‌ها و دپارتمان‌ها بر اساس پرونده داوطلبان، کارنامه و سوابق سال گذشته یک حد نصابی را تعیین خواهند کرد.
کلباسی در ادامه خاطرنشان کرد: ما حداقل ۳ برابر ظرفیت به مصاحبه دعوت خواهیم کرد، اما اگر شرایط داوطلبان از نظر علمی بهتر باشد، بالطبع بیشتر دعوت خواهیم کرد.
وی اضافه کرد: هنوز بازه زمانی برگزاری مرحله دوم آزمون جامع، مشخص نیست و منتظریم سازمان سنجش تقویم زمانی را به ما اعلام کند و ما بر اساس آن زمان دقیق را متعاقباً اعلام خواهیم کرد.
معاون آموزشی دانشگاه با تاکید بر اینکه مصاحبه دکتری همانند سال گذشته به صورت مجازی برگزار خواهد شد، گفت: سال گذشته از سامانه "ال ام اس" برای برگزاری مصاحبه‌ها استفاده کردیم و برخی اساتید نیز از سامانه‌های دیگر استفاده کردند.
کلباسی ضمن گلایه از افت کیفیت علمی داوطلبان دکتری گفت: سال گذشته افرادی که به مصاحبه دعوت شدند، از نظر علمی چندان شرایط مساعد و مناسبی نداشتند و امیدواریم امسال رتبه‌ها بهتر باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: در جلساتی که درباره داوطلبان دکتری صحبت می‌شود، در واقع به شکل عام در همه دانشگاه‌ها شاهد افت کیفیت علمی نسبت به سال قبل هستیم.
معاون آموزشی دانشگاه کم انگیزگی داوطلبان را یکی از دلایل این موضوع برشمرد و گفت: از آنجا که شاید داوطلبان فکر می‌کنند بعد از پایان دوره دکتری آینده شغلی تضمین شده‌ای ندارند، تلاش ویژه‌ای هم در راستای ارتقای علمی خود ندارند و کم انگیزه تر شده‌اند. از سوی دیگر پاندمی کرونا تاثیر منفی خود را بر روی داوطلبان گذاشته و امیدواریم به زودی از این شرایط نه چندان مناسب عبور کنیم.


11 اردیبهشت 1400 / تعداد نمایش : 1385