متن کامل خبر


 
تشریح روند پیشرفت برنامه کلان ملی مرغ لاین آرین در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست اخیر شورای دانشگاه، گزارشی از روند پیشرفت برنامه کلان ملی مرغ لاین آرین ارائه شد.

دکتر خیام نکویی عضو هیات علمی دانشگاه در سخنانی به جایگاه امنیت و سلامت گوشت مرغ در کشور اشاره کرد و گفت: سالانه بیش از ۲ و نیم میلیون گوشت مرغ در کشور تولید می شود و مصرف سرانه مرغ در کشور به ازای هر نفر، ۳۱ کیلوگرم در سال است. ایران جایگاه هفتم تولید گوشت مرغ در جهان را داراست و ۲۴۰۰۰ واحد تولیدی در این زمینه فعالیت می کنند.
وی هدف برنامه ملی احیای مرغ لاین آرین را ارتقای امنیت و سلامت گوشت مرغ عنوان کرد و گفت: برای تحقق این برنامه، هماهنگی ملی صورت گرفت و کمیته ها و کارگروه های مختلفی در نهادهای مختلف کشور ایجاد شد. تأمین ۵۰ درصد گله اجداد و اصلاح زیرساخت بابلکنار، تأمین ۱۰۰ درصد گله اجداد و اجرای ۱۰۰ درصد مرغ سایز و تولید ۱۰۰ درصد گوشت مرغ تا سال ۱۴۰۱ و ایجاد لاین آرین جدید در سال ۱۴۰۲ از اهداف دیگر این طرح می باشد.
وی ادامه داد: چند گام اجرایی برای این امر پیش بینی شد که شامل اصلاح زیرساخت لاین بابلکنار، تولید لاین پشتیبان، تحقیق و توسعه و اصلاح الگوی مصرف می باشد که منجر به خودکفایی در تولید مرغ گوشتی خواهد شد.
دکتر خیام نکویی، ارتقای حفاظت و صیانت از لاین آرین و نیز تحول بنیادی مجتمع لاین بابلکنار را از مهمترین اقدامات انجام شده این برنامه ملی عنوان کرد و یادآور شد: ایران یکی از ۸ کشور دارنده لاین مرغ گوشتی در جهان می باشد و دانش فنی لاین خریدنی نیست.
وی اظهار داشت: تامین اعتبار این طرح، نیازمند طرح و برنامه منسجم و ایجاد هماهنگی در سطح ملی است و ارتقای کیفی لاین آرین برای رقابت با سویه های خارجی و نیز احیای مرغ لاین آرین از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی گفت: با توجه به نامه وزیر جهاد کشاورزی به رییس دانشگاه و توجه به استفاده از ظرفیت های دانشگاه در این زمینه، فرصت خوبی ایجاد شده تا دانشگاه نقش پررنگ تری را در اجرای این پروژه کلان که منجر به خودکفایی تولید گوشت سفید پس از چند دهه خواهد شد، داشته باشد.
در ادامه رییس دانشگاه ضمن تشکر از اقدامات دکتر خیام نکویی در خصوص مشارکت اثربخش و تاثیرگذار در راهبری اجرای طرح کلان ملی مرغ لاین آرین بر لزوم استفاده از ظرفیت های دانشگاه در جهت اجرای مطلوب این طرح کلان تاکید کرد.


8 اردیبهشت 1400 / تعداد نمایش : 834