متن کامل خبر


 
برگزاري اولین آزمون جامع زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس

خلاصه خبر: آزمون جامع زبان فارسی روزهای شنبه ٩ اسفند و پنجشنبه و جمعه ١٤و ١٥ اسفندماه در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه برگزار شد.

اين آزمون با حضور ٣٢ فارسی آموز از کشورهای عراق، ایتالیا و یمن و داوطلبان تحصیل در دانشگاههای تربیت مدرس، علم و صنعت و دانشگاه سمنان برگزار گرديد.
تألیف، اصلاح و نهایی سازی محتوای آزمون در دو نسخه متفاوت با همکاری مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی، تولید فایلهای صوتی، استانداردسازی محتوای آزمون، ثبت نام، همکاری و هماهنگی های متعدد برای برگزاری مطلوب آزمون غیرحضوری با دفتر آموزشهای آزاد و در نهایت برگزاری آزمون از جمله فعالیت هایي است که با همکاری مطلوب بخشهای مختلف دانشگاه برای برگزاری این آزمون صورت گرفته است.
این آزمون به صورت حضوری و غیرحضوری در دو مرحله جداگانه برگزار شد. مرحله اول به ترتیب شامل بخشهای شنیدن (٣٠سؤال)، دستور زبان (٣٠سؤال)، واژگان و خواندن (هر یک ٢٠ سؤال) و بخش دوم به ترتیب شامل بخش نوشتن (٢ بخش) و صحبت کردن ( ٣ بخش) بود.
مهمترین اهداف برگزاری این آزمون، اندازه گیری توانایی زبانی داوطلبان برای گذراندن تحصیلات در دانشگاههای ایران به ویژه دانشگاه تربیت مدرس و نیز اندازه گیری سطح زبانی فارسی آموزان پس از طی دوره جامع آموزش فارسی در مراکز مختلف آموزشی است.
در این آزمون مجموع نمره کسب شده از دو مرحله براساس شیوه نامه های مهارت سنجی معتبر و رایج اکتفل( ACTFL)، به داوطلبان اعلام مي شود و به همۀ شرکت کنندگان در آزمون، کارنامه مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اعطا خواهد شد.
گفتني است رؤسای مرکز آموزش زبان فارسی و مرکز تحقیقات زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس، با حضور در مرکز آموزش زبان فارسی، از برگزاری اين آزمون بازدید کردند.


24 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 512