متن کامل خبر


 
وبينارهاي آموزشي" تازه های اخلاق در پژوهش" برگزار شد

خلاصه خبر: وبينارهاي آموزشي "اخلاق در نشر و تازه های اخلاق در پژوهش" ويژه دانشجويان نوورود دانشگاه، دوازدهم و چهاردهم اسفندماه برگزار شد.

در افتتاحیه وبینار دکتر محمد جوان دبیر کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه با اشاره به اهمیت و ضرورت رعایت اخلاق در مطالعات پژوهشی و فلوچارت فرآیند نظارت بر مطالعات به تفکیک سوژه اظهار داشت: کلیه طرحها و پروپوزال های دانشجویی که نیاز به کد اخلاق دارند بلافاصله پس از تصویب علمی به منظور بررسی اخلاقی و اخذ کد اخلاق می بایست به دبیرخانه کمیته اخلاق دانشگاه ارسال گردد که این امر برای پروپوزال های دانشجویی از طریق سیستم گلستان امکان پذیر می باشد.
وي در مورد طرح های کارآزمایی بالینی نیز تاکید كرد : پس از اخذ کد اخلاق باید در سامانه ثبت کارآزمایی بالینی (IRCT)ثبت و کد RCT دریافت گردد.
در ادامه وبینار دکتر رضا عمانی سامانی متخصص اخلاق زیستی و عضو کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه و دبیر کمیته اخلاق در پژوهش پژوهشگاه رویان به مبحث اخلاق در انتشار آثار پژوهشی پرداخت.
وي در خصوص شرایط نویسندگی مطابق با دستورالعمل های کارگروه اخلاق وزارتی و نيز سرقت ادبي توضیحاتی ارائه كرد.
دكتر عماني ساماني خاطرنشان ساخت: این جلسات کوتاه دو ساعته در صورتی که ادامه داشته باشد بسیار مفید و موثر خواهد بود.
در ادامه دکتر امین طالبی بزمین آبادی عضو کمیته اخلاق در پژوهش دانشگاه در مورد آشنایی با سایت ها و سامانه ها به منظور تشخیص مجلات معتبر از مجلات نامعتبر و جعلی، ORCID و Publons پایگاههای داده Web of science و Scopus توضيحاتي عنوان كرد.
در پایان مدرسین وبینار به سوالات دانشجویان پاسخ دادند.
گفتنی است تعداد 340 نفر از دانشجویان دانشگاه از دانشكده هاي مختلف در هر يك از این دو وبینار شرکت كردند.
سهولت شرکت در وبینار برای شرکت کنندگان، استقبال از برگزاری وبینار از سوی دانشجویان در مقایسه با سالهای قبل، آشنایی دانشجویان جدیدالورود به مباحث ضرورت رعایت اخلاق در تحقیق و پژوهش، دستورالعمل های جدید درخصوص نحوه نظارت اخلاقی بر طرح های کارآزمایی بالینی، نحوه انتشار آثار پژوهشی، مصادیق تخلفات پژوهشی، و اهمیت رعایت کدهای اخلاق برای پیشگیری از رخ دادن تخلف پژوهشی، حساس شدن دانشجویان دانشکده های غیر پزشکی جهت اخذ کد اخلاق برای انجام پروپوزالهای مصوب قبل از شروع اجرای مراحل تحقیق، آشنایی با سایت ها به منظور تشخیص مجلات معتبر از مجلات نامعتبر و جعلی، و ....از نقاط قوت اين وبينار بود.
همچنين به دليل کمبود ظرفیت شرکت کنندگان در هر جلسه مجازی به دلیل زیرساختهای موجود در دانشگاه برگزاري اين وبینارها تكرار خواهد شد.
علاقه مندان می توانند از طريق لينک های دریافت فایل 1  و دریافت فایل 2 فایلهای ضبط شده وبینار را مشاهده نمايند.


18 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 662