متن کامل خبر


 
دستيابي كشور به فناوری سخت کاری انفجاري سوزن ریل با مشاركت دانشگاه

خلاصه خبر: به همت سازمان جهاد دانشگاهی تهران و با مشارکت دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تربیت مدرس، پروژه سخت کاری انفجاری تکه مرکزی سوزن ریل برای نخستین بار در صنایع دفاع و حمایت شرکت گسترش صنایع ریلی ایران(شرکت ایرید) به تولید نمونه رسید.

سید محمد طباطبایی رییس مرکز تحقیقات ویژه مواد فلزی جهاد دانشگاهی تهران در حاشیه رونمایی از این قطعه ریلی گفت: برای اولین بار کشورمان در خاورمیانه به فناوری سخت کاری تکه مرکزی سوزن ریلی دست یافت. این روش در طرحی مشارکتی بین جهاد دانشگاهی تهران، دانشگاه تربیت مدرس و صنایع دفاعی به تولید نمونه رسید و کشورمان صاحب این فناوری شد.
وی افزود: تحقیقات مطالعاتی این طرح بیش از یک سال به طول انجامید و در هشتمین نمایشگاه بین المللی صنعت ریلی کشور این قطعه رونمایی شد.
طباطبایی ادامه داد: تکمیل حلقه فناوری تولید تکه مرکزی سوزن ریل انجام و قرار است این صنعت به تولید انبوه برسد.
به گفته وی، سخت کاری تکه مرکزی سوزن ریل علاوه بر افزایش مقاومت ریل موجب افزایش سرعت قطارها نیز می شود و این فناوری در ناوگان مترو نیز پرکاربرد خواهد بود.
همچنین حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی کشور نیز در این باره تصريح كرد: صنعت ریلی کشور چه در حوزه شهری و بین شهری در حال توسعه است . جهاد دانشگاهی در حوزه ریلی اقدامات متعددی انجام داده که نمونه آن تولید قطار ملی است که در بخش سیستم رانش جهاد دانشگاهی این فناوری را انجام داده است.
رییس جهاد دانشگاهی کشور خاطرنشان کرد: هم اکنون در کل دنیا قطارهای پرسرعت حداقل با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال توسعه است که با دانش فناوری حوزه ریلی می توانیم به تولید این قطارها دست یابیم.
همچنین سعید رسولی مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران نیز در این باره گفت:با رونمایی از این فناوری کشورمان جزو ۱۰ کشور صاحب این فناوری قرار گرفت.
به گفته وی، سخت کاری انفجاری طول عمر و مقاومت ریل را افزایش می دهد و همچنین سرعت قطارها و همچنین قدرت حمل بار خطوط ریلی را افزایش می دهد.


16 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 1130