متن کامل خبر


 
نشست مشترک دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی با دانشگاههای بصره و ذی قار عراق

خلاصه خبر: نشست مشترک معاون آموزشی دانشگاه و مسئولین و مدیران گروه های آموزشی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی با مسئولین دانشکده ها و مراکز علمی دانشگاه های بصره و ذی قار عراق نهم اسفند به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر کلباسی معاون آموزشی دانشگاه به معرفی دانشگاه و پتانسیل های موجود پرداخت و گفت: در حال حاضر تعداد زیادی دانشجوی بین الملل در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند و دانشگاه اقدامات خوبی برای توسعه روابط بین الملل و جذب دانشجو انجام داده است.
وی با توجه به وضعیت منابع طبیعی ایران و لزوم همکاری های دو جانبه با کشورهای همسایه، خواستار رابطه دانشگاه تربیت مدرس با دانشگاه های عراق در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی و علوم دریایی شد.
در ادامه دکتر عابدیان رییس دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی اظهار داشت: با توجه به زمینه های کاری دانشکده و امکانات موجود می توان همکاری های خوبی در خصوص مسائلی همچون محیط زیست، آب و خاک، صنایع چوب و کاغذ و علوم دریایی شامل تکثیر و پرورش آبزیان، فرآوری محصولات دریایی، بیولوژی دریا، و فیزیک دریا با دانشگاههای مربوطه داشت.
وی تبادل دانشجو و استاد و انجام پروژه های مشترک علمی و تحقیقاتی و راهنمایی مشترک دانشجویان تحصیلات تکمیلی را برای همکاری های اولیه پیشنهاد داد.
در بخش دیگری از این نشست رییس دانشکده علوم دریایی دانشگاه بصره به عنوان تنها دانشکده علوم دریایی عراق برای اجرای پروژه ها و نظارت مشترک بر دانشجویان تحصیلات تکمیلی با محوریت محیط زیست دریایی، آلودگی های دریایی، مدیریت مناطق ساحلی، تکنولوژی های نوین در زمینه های زیست دریایی و علوم شیلاتی و همچنین برگزاری نشست های مشترک و تبادل دانشجو ابراز تمایل کرد.
دکتر عبد الناصر رییس مرکز علوم دریایی نیز ضمن تشریح فعالیتهای آن مرکز برای همکاری های مشترک در زمینه های علوم دریایی، شیمی دریایی، فیزیک دریا، مواد رسوبی دریا، مهره با دانشکده نور اعلام آمادگی کرد.
دکتر علی الکبیر رییس مرکز تالاب های دانشگاه ذی قار نیز به عنوان تنها مرکز فعال در عراق در حوزه تالاب های آب شیرین که از ۳ بخش علمی خاک و آب، محیط زیست و آلودگی، گسترش تالاب ها ی آب شیرین و غیر شور تشکیل شده، خواستار مطالعات و همکاری های مشترک در خصوص ماهیان و گاو میش ها، احیای تالاب ها، موجودات زنده در تالاب ها، استفاده از انرژی های تجدید پذیر و پاک، تصفیه و احیای آب های آلوده، محیط زیست پایدار، سرمایه گذاری گسترش توریسم و برگزاری نشست های مشترک و نظارت مشترک دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ایجاد گروه های پژوهشی مشترک در زمینه آلودگی آب شد.
در ادامه دکتر خیرالله موسی عواد مدیر مرکز نخل کشور عراق وجود نخلستان های خرما در دو کشور را فرصت مناسبی برای همکاری های مشترک و پژوهش های علمی دانست که می تواند منجر به طرح ریزی کار های مشترک و بکارگیری از امکانات همدیگر، نشر تولیدات علمی و استفاده از آزمایشگاه های دوطرف، ایجاد و برگزاری دوره های آموزشی و تخصصی در خصوص نخل و به کار گیری کاربرد های نوین و تکنولوژی جدید، استفاده ار استادان ۲ جانبه و ایجاد دوره های کوتاه مدت شش ماهه ویژه مدرسین و پژوهشگران و پذیرش دانشجو در تمامی مقاطع و نظارت مشترک برای دانشجویان و پژوهش در خصوص زراعت چوب شود.
در بخش دیگری از این نشست مجازی هر یک از مدیران گروه های آموزشی دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی پتانسیل های موجود را به اختصار تشریح و خواستار همکاری های مشترک در زمینه های تولید چوب و کاغذ، مطالعات آب و خاک، فرسایش خاک و جلوگیری از سیلاب، گرد و غبار و تنوع گونه های گیاهی، محیط زیست و آلودگی آب و هوا، شناخت موجودات دریایی و تنوع ژنتیکی، بیو و نانو تکنولوژی، فرآورده های دریایی و تولید محصولات با ارزش افزوده، بهره برداری و حفاظت از گونه های جنگلی، مطالعات فیزیکی و شیمیایی دریایی و غیره شدند.
در پایان دکتر کلباسی پیشنهاد تشکیل ۳ گروه واتساپی شامل: ۱-علوم دریایی و تالاب ها و اکوسیستم های آبی، ۲- منابع طبیعی و محیط زیست و ۳- نخل و نخلستان را مطرح کرد و گفت: با برگزاری جلسات تخصصی و مشخص نمودن سطح همکاری ها می توان در سال جدید تفاهم نامه هایی را با این دانشگاهها امضاء و به طور رسمی فعالیت های مشترک را آغاز کنیم.


16 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 667