متن کامل خبر


 
تشریح اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت سبز دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه که ۱۳ اسفندماه به صورت مجازی برگزار شد، اقدامات انجام شده در حوزه مدیریت سبز تشریح شد.

در ابتدای جلسه دکتر آرش رضایی دستاوردهای شورای راهبری مدیریت سبز از ابتدای تاسیس تا پایان سال ۱۳۹۹ را تشریح کرد.
مسئول دبیرخانه شورای راهبری مدیریت سبز اظهار داشت: شورای راهبری مدیریت سبز از مهرماه ۹۵ متشکل از سه کمیته تخصصی اصلاح الگوی مصرف، مدیریت پسماند و آموزشی و فرهنگی تشکیل شد و تاکنون ۳۴ جلسه شورای سبز تشکیل شده است.
وی به شرکت دانشگاه در رتبه بندی جهانی گرین متریک اشاره کرد و گفت: دانشگاه تربیت مدرس برای اولین بار در این رتبه بندی حضور یافت و رتبه ۵۸۰ را از میان ۹۱۲ دانشگاه شرکت کننده در این رتبه بندی کسب کرد که امیدواریم با فعالیت های بیشتر و انعکاس دستاوردها در حوزه مدیریت سبز بتوانیم در سال های آتی شاهد ارتقای جایگاه دانشگاه در این حوزه باشیم.
دکتر رضایی در خصوص اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت پسماند در پردیس مرکزی خاطرنشان ساخت: طراحی و چاپ بروشور و برچسب سطل ها و مخازن، برگزاری بیش از ۳۰ جلسه کارگاه آموزش تئوری و عملی برای آغاز آموزش اعضای هیات علمی و کارمندان، خرید سطل ها و مخازن و استقرار سطل ها در ساختمان های پردیس مرکزی از اقدامات صورت گرفته در این خصوص می باشد.
وی به ساخت ۸ جایگاه ذخیره پسماند عادی و عفونی و لامپ های مستعمل و انعقاد قرارداد جهت امحا و بازیافت اصولی لامپ های کم مصرف و مهتابی اشاره کرد و گفت: این طرح از سال ۱۳۹۷ آغاز شد و امحای ۸۰۰ کیلو لامپ در سال از دستاوردهای این طرح می باشد.
وی برگزاری جلسات به منظور بررسی لاشه سوز دانشکده کشاورزی از منظر ایمنی و بهداشت و محیط زیست، برگزاری اولین نشست تخصصی بررسی راهکارهای مدیریت پسماند در دانشگاه با همکاری شهرداری تهران و معاونت فرهنگی و اجتماعی، برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت پسماند برای دانشجویان نو ورود با همکاری کمیته ایمنی معاونت پژوهشی، انعقاد تفاهم نامه آموزش مدیریت پسماند با وزارت علوم، انعقاد تفاهم نامه با موسسه خیریه رعد جهت جمع آوری درب های بطری، طرح جمع آوری داروهای تاریخ مصرف گذشته، طرح جمع آوری باتری های مستعمل، برنامه ریزی و پیاده سازی پکیج تصفیه‌خانه فاضلاب شهید احمدی روشن در پردیس کشاورزی و برنامه ریزی و پیاده سازی پروژه نصب کانال‌های انتقال فاضلاب‌شهری پردیس مرکزی را از دیگر اقدامات حوزه مدیریت سبز دانشگاه عنوان کرد.
مسئول دبیرخانه شورای راهبری مدیریت سبز همچنین اجرای طرح آزمایشی پذیرایی سبز در جلسه دفاع و تشریح شرایط و ویژگی های آن جهت برگزاری داوطلبانه، پیگیری حذف داوطلبانه کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف در بازارچه پردیس مرکزی دانشگاه و استفاده مجدد از تجهیزات کامپیوتری اسقاطی توسط اداره اموال را از اقدامات شورای مدیریت سبز جهت استفاده کمتر از مواد پلاستیکی و استفاده بهینه از تجهیزات دانشگاه عنوان کرد.
دکتر رضایی تصریح کرد: با توجه به شیوع کرونا و وجود پسماندهای کرونای مانند ماسک و دستکش با همکاری مرکز بهداشت دانشگاه، سطل مخصوصی جهت جمع آوری پسماندهای دوران کرونا خریداری و تعبیه شد.
وی یادآور شد: ارائه دو پروپوزال احداث نیروگاه فتوولتائیک به منظور بهره گیری از انرژی خورشیدی در تامین برق مصرفی پردیس های مرکزی و کشاورزی و تهیه شناسنامه فنی و انجام معاینه فنی موتورخانه ها به صورت دوره ای و هر 6 ماه یکبار از سال 91 تاکنون، نصب کنتورهای پایش هوشمند موتورخانه مرکزی و سالن ورزشی آقایان، برگزاری دوره های آموزش کارشناسان معاینه فنی موتورخانه ها در محل موتورخانه های مرکزی دانشگاه، پایش انرژی مصرفی دانشگاه به صورت سالانه جهت ارائه به وزارت علوم و ممیزی انرژی در موتورخانه ها از اقداماتی است که جهت کاهش مصرف انرژی در دانشگاه صورت گرفته است.
دکتر رضایی در ادامه با بیان موفقیت ها و دستاوردهای دانشگاه در زمینه مدیریت سبز به حضور در سه دوره نمایشگاه سبز دانشگاه های کل کشور و دریافت لوح تقدیر، عضویت سه عضو شورا در کارگروه های مدیریت سبز وزارت علوم، کسب رتبه سوم روابط عمومی دانشگاه در جشنواره روابط عمومی‌های برتر وزارت علوم و نقش بسزای آن در توسعه مدیریت سبز با اطلاع رسانی مستمر در این حوزه اشاره کرد.
وی اجرای فاز اول ممنوعیت تردد خودرو در معابر پردیس مرکزی، آغاز احداث سرای سبز دانشجویی، تجهیز فضای سبز دانشگاه به آبیاری مکانیزه، برگزاری نمایشگاه محیط زیست با موضوع طبیعت و عدم تولید پسماند توسط دانشجویان دانشگاه هنر، تهیه و تدوین فیلم ۱۵ دقیقه ای از مدیریت سبز دانشگاه، نصب آبگرمکن خورشیدی هوشمند، ایجاد صفحه اختصاصی مدیریت سبز دانشگاه، ایجاد امکان ثبت درخواست مربوط به مدیریت سبز در سامانه مدیریت درخواست ها را از دیگر اقدامات صورت گرفته در حوزه مدیریت سبز برشمرد.
وی در پایان این گزارش از پشتیبانی و همکاری رییس دانشگاه، معاون پشتیبانی و منابع انسانی و دیگر اعضای شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه تشکر و قدردانی کرد.
دکتر رضایی در ادامه به برنامه های دانشگاه در حوزه مدیریت سبز برای سال آتی اشاره کرد و پیاده سازی تصفیه خانه فاضلاب دانشکده منابع طبیعی نور، پیاده سازی مدیریت پسماند دانشکده کشاورزی، چابک سازی شورا با جذب اعضای جدید با تخصص های مرتبط با رویکرد شورا، توسعه حمل و نقل پاک و اجرای فازهای بعدی کاهش تردد خودرو، توسعه بهره گیری از انرژی خورشیدی، تکمیل پروژه ناتمام تدوین نقشه راه مدیریت سبز دانشگاه، حذف محل دپوی موقت پسماندهای عادی دانشگاه و پیاده سازی سیستم مکانیزه جمع آوری پسماندهای دانشگاه ، توسعه سرانه فضای سبز دانشگاه، بهبود جایگاه دانشگاه در رتبه بندی گرین متریک و توسعه ایجاد مدیریت پسماند در پردیس مرکزی را از جمله این برنامه ها عنوان کرد.
در ادامه اعضای شورا پیشنهادهای خود را برای طرح های مدیریت سبز دانشگاه در سال ۱۴۰۰ مطرح کردند.
دکتر بروجردیان به بازنگری طرح جامع فضای کالبدی دانشگاه اشاره کرد و گفت: مسائل مهمی در طرح جامع فضای سبز دانشگاه قابل طرح و بررسی هستند که یکی از آنها بحث فضای سبز دانشگاه است و امیدواریم بتوانیم فضای سبز جامع و خوبی در سه پردیس مرکزی، کشاورزی و نور داشته باشیم و با توجه به طرح جامع در سال های آتی به سمت ایجاد فضای جدید در دانشگاه و جمع آوری خوابگاه ها و دانشکده های فرسوده با رویکردی جامع نگر برویم که هم پیاده راه دانشگاه و هم فضای زیست دانشگاهیان در آن دیده شود.
وی همچنین بر لزوم تشکیل NGO دانشجویی در حوزه مدیریت سبز تاکید و گفت: سازمان های مردم نهاد دانشجویی می توانند به عنوان بازوی مدیریت سبز دانشگاه بوده و شورای مدیریت سبز فقط جنبه هدایتی در این زمینه داشته باشد.
ساخت کلیپ آموزشی در راستای فرهنگ سازی در حوزه مدیریت سبز و پخش کلیپ های آموزشی بر روی تابلوهای بزرگ ال ای دی در دانشگاه از دیگر پیشنهادات دکتر بروجردیان بود.
دکتر موسوی معاون پشتیبانی و منابع انسانی نیز در ادامه رصد و آسیب شناسی فعالیت های صورت گرفته و برنامه های آتی در حوزه مدیریت سبز را بسیار مهم دانست و گفت: در هر جلسه از جلسات شورای سبز باید دو مورد از اقدامات صورت گرفته طرح گردد و برنامه ها به صورت عملیاتی پیگیری شود.


14 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 710