متن کامل خبر


 
تمدید دو ساله فعالیت مرکز مطالعات آفریقا در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست اخیر شورای دانشگاه ، فعالیت مرکز مطالعات آفریقا با توجه به عملکرد مطلوب آن، به مدت دو سال دیگر تمدید شد.

در این نشست دکتر سیروس احمدی رییس مرکز مطالعات آفریقا، گزارشی از عملکرد یک ساله این مرکز ارائه کرد. وی اظهار داشت: پس از سال ها تعلیق فعالیت های مرکز مطالعات افریقا، این مرکز مجددا در ۳۰ آذر ۱۳۹۸ راه اندازی شد.
طی برنامه ای که به دانشگاه ارائه دادیم فعالیت‌های دوباره مرکز مطالعات آفریقا در سه مرحله برنامه‌ریزی شده است که شامل راه اندازی مرکز (شش ماه)، تثبیت مرکز (دو سال از زمان تأسیس) و توسعه فعالیت‌ها و استقلال عمل می باشد.
وی افزود: این مرکز تنها با داشتن دو عضو هیات علمی جوان و نداشتن فضا و دفتر اختصاصی برای مرکز، نداشتن نیروی اداری و بودجه لازم، قطع ارتباط کامل مرکز با دیگر دستگاهها به دلیل تعلیق چند ساله فعالیت ها، شیوع بیماری کوید 19 و تعلیق بسیاری از فعالیتها بویژه نشست های حضوری و مشکلات مالی کشور و تحریم ها، فعالیت خود را آغاز کرد و ساختار خود را شامل تعیین و انتصاب مدیران گروههای مطالعاتی مرکز (گروه مطالعات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ژئوپلیتیک)، انتصاب اعضای حقیقی و حقوقی شورای پژوهشی مرکز به عنوان رکن مرکز و تعیین اعضای هیأت علمی وابسته به گروههای مطالعاتی را شکل داد.
رییس مرکز مطالعات آفریقا خاطرنشان ساخت: در چهار ماهه اول آغاز به کار مرکز مطالعات آفریقا، پیش‌نویس «سند راهبردی ۵ ساله مرکز مطالعات آفریقا»، به همت اعضای مرکز به منظور ترسیم خطوط راهبردی و مسیر مناسب و دورنمای فعالیت‌های آن تهیه گردید و در جریان دو جلسه بررسی در شورای مدیران گروه‌های مطالعاتی در تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ به تأیید اعضاء جهت طرح و تصویب در شورای پژوهشی مرکز رسید و شورای پژوهشی مرکز مطالعات آفریقا نیز در جلسه تیرماه ۱۳۹۹ این سند را به تصویب نهایی رساند.
وی با اشاره به انعقاد تفاهم نامه همکاری میان مرکز مطالعات آفریقا با سایر مراکز و نهادها گفت: مرکز مطالعات آفریقا موفق به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با مرکز مطالعات راهبردی و دیپلماسی دفاعی وزارت دفاع، مؤسسه مطالعات و تحقیقات بین‌المللی ابرار معاصر تهران و انتشارات پاپلی گردید و انعقاد تفاهم نامه های مشترک با سازمان ها و نهادهای دیگر نیز مانند اتاق مشترک بازرگانی ایران و آفریقا، مؤسسه مطالعات راهبردی اندیشه‌سازان نور، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مؤسسه فرهنگی هنری فروغ بصائر، گروه دارویی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در دست پیگیری است.
دکتر سیروس احمدی تصریح کرد: برای راه اندازی دوباره مرکز مطالعات آفریقا نشست ها و جلسات متعددی با اعضا و مدیران مرکز، مدیران ارشد بخش های مختلف دانشگاه، مدیران سازمان ها و نهادهای دولتی و مدیران بخش خصوصی برگزار گردید.
وی به کتاب های چاپ شده از سوی مرکز مطالعات آفریقا اشاره کرد و گفت: کتاب های دیپلماسی و فعالیت‌های اقتصادی چین در آفریقا (روابط در جریان)، شورش بوکوحرام در نیجریه و کتاب «آفریقا ۲» از جمله کتب منتشر شده از سوی مرکز مطالعات آفریقا می باشد.
وی در ادامه به طرح های پژوهشی مرکز و فعالیت های پژوهشی و برگزاری کارگاه ها و وبینارهای مشترک و نیز مشارکت در برگزاری همایش «چشم انداز صلح در خاورمیانه: بحرانهای نوظهور و سیاستهای قدیمی» از سوی مرکز اشاره کرد.
وی انتشار ۲۰ شماره گاهنامه خبری - تحلیلی «آفریقا» و انتشار مجله ژئواکونومیک آفریقا را از دیگر اقدامات انجام شده از سوی مرکز مطالعات آفریقا عنوان کرد.
وی در ادامه قراردادهای منعقد شده از سوی مرکز را تشریح و میزان مبلغ قرارداد های مرکز را طی یک سال گذشته ۷۴ میلیون تومان عنوان کرد.
دکتر سیروس احمدی اقدام برای راه اندازی واحد فناور مرکز مطالعات آفریقا در پارک علم و فناوری مدرس با نام شرکت «تجارت گستر مدرس» به منظور انجام فعالیتهای اجرایی امور اقتصادی شرکتهای زیرمجموعه پارک برای آفریقا، تفاهم اولیه با منطقه آزاد قشم برای راه اندازی دفتر مرکز مطالعات آفریقا در آنجا و تبدیل قشم به هاب صادرات ایران به آفریقا و تلاش برای جلب سرمایه گذار و مشارکت کنندگان بخش خصوصی برای اهداف اقتصادی مرکز را از جمله طرح های مرکز با رویکرد اقتصادی عنوان کرد.
در ادامه رییس دانشگاه ضمن تقدیر از تلاش های صورت گرفته در مرکز مطالعات آفریقا، و با توجه به اتمام فرصت یکساله فعالیت مرکز، فعالیت های مرکز را برای مدت ۲ سال دیگر تمدید و ابراز امیدواری کرد: با توجه به کارنامه خوب مرکز طی یک سال گذشته و با توجه به جذب نیروی صورت گرفته این مرکز بتواند به عنوان مرجع ملی برای مباحث آفریقا به صورت دائمی و با برنامه ریزی به خوبی پیش برود و خدمات پژوهشی، فناوری، پشتیبانی و ارائه مشاوره را در حوزه های مختلف مربوط به آفریقا ارائه دهد.


13 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 640