متن کامل خبر


 
ارائه گزارش مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست ۱۱ اسفند شورای دانشگاه، گزارشی از فعالیت‌های مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی ارائه شد.

در این نشست دکتر حاجی خانی رییس مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی ضمن تشریح فعالیت های این مرکز اظهار داشت: مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی وابسته به دانشگاه تربیت مدرس، در سال ۱۳۸۱ تاسیس شده است. این مرکز با استقرار در دانشگاه تربیت مدرس با ۱۰ عضو هیات علمی در شورای مرکز و با استفاده از توان علمی و پژوهشی اعضای هیات علمی همکار در گروه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه و همچنین دانشجویان دکتری و دانش آموختگان رشته های مرتبط، تلاش نموده است، شبکه علمی مناسبی برای پاسخگویی به نیازهای علمی و تحقیقاتی در عرصه فرهنگ و اندیشه دینی در سطح ملی فراهم آورد.
وی افزود: مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی، برنامه ۱۰ ساله‌ای را بر اساس اساسنامه مرکز تدوین کرده است.
هدف مرکز، تحقیق در زمینه های مختلف مرتبط با فرهنگ و اندیشه دینی می باشد و این مرکز وظایفی را در راستای دستیابی به این هدف مهم برای خود تدوین نموده است.
دکتر حاجی خانی گفت: مرکز شامل سه زیر مجموعه گروه های پژوهشی، واحدهای پژوهشی و واحد اداری و مالی می باشد و گروه پژوهشی دین و تعلیم و تربیت دینی، گروه پژوهشی جامعه شناسی دینی و گروه پژوهشی الهیات و فلسفه دین از جمله گروه های پژوهشی آن می باشند.
وی تصریح کرد: مرکز مطالعات و اندیشه دینی از سال ۹۳ تاکنون هر سال ۶ سخنرانی علمی را در حوزه اندیشه دینی برگزار نموده است که موضوعات این نشست ها پس از نیازسنجی، انتخاب و از شخصیت های علمی کشور در این نشست ها بهره گرفته می شود.
وی خاطر نشان ساخت: این مرکز، تفاهم نامه هایی با مرکز جهانی شدن ریاست جمهوری، معاونت فرهنگی قوه قضاییه، مرکز هماهنگی و توسعه پژوهشی و آموزش عالی قرآنی کشور و مرکز مطالعات حقوقی دانشگاه منعقد نموده و در این راستا، طرح های پژوهشی خود را به این مراکز ارائه کرده است. همچنین این مرکز، عضویت شورای راهبری معاونت فرهنگی قوه قضائیه و کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای انقلاب فرهنگی را دارا می باشد .
وی با توضیحاتی درخصوص کتاب‌های منتشر شده از سوی مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی گفت: کتاب‌های "ژرفای اندیشه ۱ و ۲" مجموعه نشست ها وسخنرانی‌های علمی معرفتی است که توسط مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی در سال ۹۵ و ۹۶ برگزار شده است. همچنین دو کتاب دیگر از این مجموعه با نام های "ژرفای اندیشه ۳ و ۴ "که حاصل نشست های برگزار شده توسط این مرکز در سالهای ۹۸ و ۹۹ می باشد نیز به تازگی به چاپ رسیده است.
"کتاب اقتصاد مقاومتی از منظر دین" حاصل مجموعه مقالاتی است که در همایشی با همین نام توسط این مرکز برگزار شده است و در سال ۱۳۹۳ به چاپ رسید و کتاب های "درآمدی بر نظریه اسلامی، پیشرفت اقتصادی ۱ و ۲" نیز در سال ۱۳۹۴ با مشارکت دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام منتشر شده است.
در ادامه اعضای شورا به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند.
دکتر ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بر همکاری متقابل میان نهاد و مرکز مطالعات اندیشه دینی تاکید کرد و گفت: با توجه به تحصیلات تکمیلی بودن دانشگاه تربیت مدرس، گروه معارف در این دانشگاه وجود ندارد و این مرکز می تواند به جای گروه معارف در دانشگاه نقش آفرینی کند و امیدواریم بتوانیم باب جدیدی از همکاری ها را با این مرکز داشته باشیم.
دکتر احمدی رییس دانشگاه نیز با تاکید بر همکاری مرکز مطالعات فرهنگ و اندیشه دینی با معاونت دانشجویی و فرهنگی و دفتر نهاد مقام معظم رهبری، این همکاری را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: امیدواریم این همکاری های مشترک بتواند تمامی توان ممکن و پتانسیل های موجود در دانشگاه را بسیج کند و در جهت فرهنگ جوانان فرهیخته کشور اثرگذار باشد.


13 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 710