متن کامل خبر


 
تشریح فعالیت های پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست یازدهم اسفندماه شورای دانشگاه، گزارشی از فعالیت‌های پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب ارائه شد.

دکتر سمیه سیما رییس پژوهشکده با تشریح فعالیت های این پژوهشکده گفت: تعامل سازنده با موسسات داخل و خارج از کشور، انتشار یافته های علمی و برگزاری کارگاه ها و دوره های تخصصی، انجام طرح های پژوهشی بنیادی و توسعه ای، شناخت و ارائه فناوری های جدید در زمینه های مختلف مهندسی آب و بررسی و شناسایی و رفع نیازهای تحقیقاتی کشور از جمله فعالیت های پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب می باشد.
وی گفت: بیش از ۱۴۵ طرح از سوی پژوهشکده به عنوان طرح پژوهشی یا نظارتی برای دستگاه های اجرای کشور انجام شده است و بسیاری از طرح های صورت گرفته، طرح های نوین و جدید بوده است که این مرکز به عنوان مرکز تحقیقاتی پیشرو آن ها را بنیان گذاری کرده است.
وی همچنین به تفاهم نامه همکاری پژوهشکده با بخش خصوصی و همکاری با انجمن های علمی تخصصی داخلی و بین المللی اشاره و توضیحاتی درباره آن عنوان کرد.
وی با اشاره به همکاری اعضای پژوهشکده در حل بحران های ملی تصریح کرد: پژوهشکده آب با توجه به مسئولیت اجتماعی خود در حل بحران های ملی از جمله سیلاب سال ۹۸ ، تدوین گزارش‌های سیلاب مرکز پژوهش‌های مجلس، داوری طرح‌ها و عضویت در کارگاه‌های تخصصی ستاد احیای دریاچه ارومیه، همکاری با مرکز امور اجتماعی وزارت نیرو و تدوین قانون ملی آب همکاری داشته است.
دکتر سیما در ادامه کتاب راهنمایی بر مدیریت خشکسالی، هیدرومکانیک سازه‌های شناور، مدل‌های آشفتگی و کاربرد آنها در هیدرولیک، مبانی روش‌های شیرین سازی آب شور، مدل‌سازی ریاضی رفتار رسوب در جریان آبهای سطحی، مقدمه‌ای بر اکوهیدرولیک و شبیه‌سازی و زیستگاه‌های رودخانه‌ای را از جمله انتشارات پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب عنوان کرد.
وی در ادامه به تشریح همکاری های پژوهشی بین المللی پژوهشکده شامل انجام پروژه‌های مشترک با سازمان خوار و بار کشاورزی ملل متحد (فائو) و نیز عضويت در شبکه همکاري‌هاي علمي بين المللي مرتبط پرداخت.
کسب رتبه اول رویداد WaPOR Hackathon توسط تیم پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب، برگزاری سمینارها، وبینارها و نشست‌های تخصصی، مسابقات و استارتاپ های دانشجویی، بازدیدهای علمی و نیز ثبت اختراع پژوهشکده با عنوان "آرمور بتنی برای استفاده در لایه حفاظ موج شکن" و نیز انتخاب پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب به عنوان پژوهشکده برتر در دانشگاه از دیگر مطالب عنوان شده از سوی رییس پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب بود.
وی در پایان، گزارش عملکرد فنی و مالی پژوهشکده را ارائه کرد و از افزایش قراردادهای پژوهشکده خبر داد.
در ادامه رییس دانشگاه ضمن تشکر از اقدامات پژوهشکده و رویکرد نوآورانه و عملکرد مطلوب آن اظهار داشت: مساله آب و بقای منابع آب در سرزمین ایران و منطقه از مسائل اساسی و آینده ساز کشور در سطح بین المللی است. اساتید دانشکده های مختلف به خوبی در پژوهشکده آب به هم پیوستند و همکاری های مشترکی را به انجام رساندند. همچنین شورای بین رشته ای آب نیز در دانشگاه ایجاد شده است که پژوهشکده مهندسی و مدیریت آب در آن نیز مشارکت دارد و این پژوهشکده با عملکرد خوب و علمی خود، مخاطب سوالات و مشاوره های وزارت نیرو و بسیاری از ارگان های مهم کشور قرار گرفته است


13 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 711