متن کامل خبر


 
برگزاری مراسم بزرگداشت مقام شهدای مدافع سلامت در دانشگاه

خلاصه خبر: مراسم بزرگداشت مقام شهدا و مدافعان سلامت ۱۱ اسفند با حضور خانواده دو شهید عرصه بهداشت و درمان در سالن اجتماعات شهید چمران برگزار و همزمان بطور زنده از تلویزیون اینترنتی دانشگاه پخش شد.

در ابتدای این مراسم رییس دانشگاه ضمن خیر مقدم به میهمانان گفت: امروزه در کشورمان گروه بزرگی به صورت ناشناس در حال خدمت و جان فشانی هستند. کادر بهداشت و درمان کشور در یک سال گذشته با از خود گذشتگی که نشان دادند، برای تاریخ پزشکی افتخار آفریدند.
دکتر احمدی افزود: دانشگاه تربیت مدرس در طول ۴ دهه دوره فعالیت خود هم در حوزه پزشکی و سلامت و هم در سایر حوزه های علوم همیشه بر تارک علم و فناوری کشور درخشیده است. زحمات و جان فشانی مدافعان سلامت تا ابد بر قلب مردم کشور نقش بسته است. دانشگاهیان ضمن زنده نگه داشتن یاد شهدای این عرصه باید بیشتر به مسئولیت اجتماعی خود به خصوص در این زمینه بپردازند.
در ادامه حجت الاسلام دکتر ساداتی نژاد، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه با اشاره به جایگاه عظیم انسان هایی که در راه خدا جهاد می کنند و به شهادت می رسند خاطر نشان کرد: کلمه جهاد ۴۰۰ مرتبه در قرآن به کار رفته است. جهاد یک معنای خاص دارد که همانا نبرد نظامی است. اما مفهوم جهاد در قرآن تنها مفهوم نظامی آن نیست بلکه هر نوع تلاش انسان که فی سبیل الله باشد را شامل می شود و هر ضایعه ای که در جهاد اتفاق بیفتد مصداق شهید است.
وی افزود: یک وقت انسان در میدان نبرد در مصاف با دشمن مجاهدت کرده و به شهادت می رسد. ما نیز امروز گردهم آمدیم تا یاد مجاهدانی که در خط مقدم جبهه سلامت و عرصه بهداشت و درمان، جهاد کرده و برای دفاع از سلامت مردم و مبارزه با یک ویروس کشنده، از جان خود گذشتند را گرامی بداریم. این شهدا یک مصداق دیگر از شهادت هستند و جایگاه آنان نزد خداوند، بالاترین درجات است.
در بخش دیگری از این مراسم دکتر ابوالقاسمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیة الله (عج) اظهار داشت: اوایل اسفندماه سال گذشته در حالی مورد تهاجم بیولوژیک قرار گرفتیم که زیرساخت های لازم برای مواجهه و مقابله با ویروس کووید19 را نداشتیم. این تهاجم با اینکه دنیا را گرفتار کرد اما کشور ما جزء اولین کشورهای جهان بود که ویروس به آن وارد شد و به سرعت گسترش یافت.
وی افزود: این بحران در اغلب کشورها خسارات جانی و اقتصادی بسیاری به بار آورد اما شرایط برای کشورمان به دلیل تحریم ها، سخت تر بود. آنچه به ما کمک کرد تا علی رغم مشکلات بسیار و نبود زیرساخت های لازم، شرایط را کنترل کنیم و در مواردی از بسیاری از کشورهای پیشرفته تلفات کمتری داشته باشیم، فرهنگ شهادت و تأسی به ابا عبدالله الحسین و واقعه عاشورا بود. کادر درمان کشور برای نجات جان مردم خود را به خطر انداخته و از جان خود گذشتند و بسیاری از همکاران این حوزه به شهادت رسیدند. مردم ایران مدیون شهدای سلامت هستند.
وی در پایان گفت: توسعه عدالت در جامعه و رفع فساد، بالا بردن سواد سلامت مردم و جلوگیری از خرافات، دفاع از ساحت علم و عالم، معرفی شهدا به جوانان و الگوسازی نسل آینده، توسعه علم و فناوری در کشور، مراقبت از سلامت جسمی، روحی و معنوی وظایفی است که ما در قبال خون شهیدان بر گردن داریم.
این مراسم با تقدیر از خانواده شهید قدرت تقی زاده و خانواده شهید دکتر مهدی وریجی پایان یافت.


12 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 773