متن کامل خبر


 
دو دانشجوي دكتري دانشگاه در ميان برگزيدگان دومین دوره جایزه ابن ‌سیناپژوهی

خلاصه خبر: در اختتامیه دومین دوره جایزه ابن ‌سیناپژوهی، دو دانشجوي مقطع دكتري دانشگاه به عنوان برگزيدگان بخش رساله انتخاب شدند.

اين مراسم دوم دی ماه با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار مدیرعامل خانه کتاب و ادبیات ایران، نصرالله موسویان دبیر علمی دومین دوره جایزه ابن‌سینا پژوهی و برگزیدگان این جایزه به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
دکتر امیرحسین زادیوسفی عضو هیات علمی دانشکده علوم انسانی با رساله‌ "بازخوانی تحلیلی نظریه‌ ابن‌سینا درباره‌ی علم خداوند به جزئیات" و دکتر اکرم صفرنورالله با رساله "آگاهی مرتبه‌ بالاتر در فلسفه‌ ابن‌ سينا" از دانشجويان مقطع دكتري دانشگاه تربيت مدرس به عنوان برگزيدگان بخش رساله دومين دوره جايزه ابن سينا پژوهي انتخاب شدند.
محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اين مراسم اظهار داشت:حوزه ابن‌سینا پژوهی حوزه لازم و ضروری برای کشور ما محسوب می‌شود چرا که انتساب ابن سینا به ایران برمی‌گردد. تراز اندیشه ابن سینا به گونه‌ای است که می‌تواند تحولات زیادی را در هزاره‌ها ایجاد کند.
در ادامه این آیین، نصرالله موسویان دبیر علمی دومین دوره جایزه ابن‌سینا پژوهی که به صورت مجازی در این آیین حضور داشت، گفت: در این دوره سعی کردیم به پژوهشی‌هایی که رویکردهای تاریخی و اصطلاح‌شناسی درباره ابن سینا دارند و از ابزارهای تحلیلی و فلسفی جدید استفاده کرده‌اند، توجه کنیم. پیش از این جای بررسی پژوهش‌های جدید درباره ابن سینا خالی بود.
دبیر علمی دومین دوره جایزه ابن‌سینا پژوهی تصریح کرد: بیش از ۳۰ اثر دریافتی و رساله دکتری و تعدادی مقاله به دومین دوره جایزه ابن‌سینا پژوهی ارسال شد و کار داوری در چندین مرحله انجام شد و بیش از ۱۰ داور مرحله ارزیابی این آثار را بر عهده داشتند.
وي به گستره پژوهشی این جایزه اشاره کرد و گفت: در حوزه و دانشگاه سعی کردیم تیم پژوهشی را بیشتر گسترش دهیم. گروه مطالعات فلسفه اسلامی و قرون وسطی در پژوهشگاه دانش‌های بنیادین از حمایت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بهره گرفت و کارگاه‌هایی را در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ در این زمینه برگزار کرد.
شايان ذكر است دبیرخانه جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و گروه مطالعات فلسفه اسلامی و قرون وسطی در پژوهشگاه دانش‌ های بنیادی، دومین دوره جایزه ابن ‌سیناپژوهی (به افتخار دیمیتری گوتاس، ابن سینا پژوه معاصر در دانشگاه ییل) را در سال جاری برگزار کردند. این جایزه به پایان ‌نامه‌ها، رساله‌های دانشگاهی و رساله‌های سطح ۳ یا ۴ حوزوی که در زمینه فلسفه و منطق ابن ‌سینا و به زبان فارسی نگاشته شده باشند و بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ از آنها دفاع شده باشد، اختصاص داشت.


4 اسفند 1399 / تعداد نمایش : 1409