متن کامل خبر


 
بودجه سال آینده دانشکده ها و گروه ها بر اساس ارزیابی عملکرد آن ها تخصیص می یابد

خلاصه خبر: نشست شورای دانشگاه با حضور رییس، معاونان و روسای دانشکده ها، ۲۷ بهمن ماه به صورت مجازی برگزار شد.

رییس دانشگاه با تاکید بر اهمیت تغییر ساختار دانشگاه اظهارداشت: دانشگاه در حال تغییر ساختار است و با توجه به مصوبه تغییر چارت و ساختار که هیات امنا چندی پیش ابلاغ کرد ما موظفیم با سرعت، ساختار جدید دانشگاه را ایجاد کنیم و در این راستا کارگروه اجرایی تغییر ساختار در دانشگاه تشکیل شد تا مسائل متنوعی که با ادغام، کاهش و یا افزایش ادارات، معاونت‌ها و مدیریت ها صورت می‌گیرد را برنامه ریزی و اجرا نمایند.
وی افزود: یکی از مهمترین مواردی که امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد تشکیل پردیس ها با هویت جامع در حوزه های مختلف دانشگاهی است. ما حدود ۷ یا ۸ پردیس در دانشگاه خواهیم داشت و هر کدام دارای اختیارات گسترده هستند که از ستاد به آنها منتقل می‌شود و ستاد دانشگاه صرفا وظیفه تدوین استانداردها، اهداف کلان و نظارت بر کیفیت حرکت و فعالیت ساختار دانشگاه را بر عهده خواهد داشت و تفویض اختیار مسائل اجرایی و جزئیات و اولویت بندی های علمی، پژوهشی، مدیریتی، آموزشی و فناوری در دانشکده‌ها و پردیس ها به صورت خانواده‌های همگن انجام می شود.
دکتر احمدی تصریح کرد: تاکنون چند پردیس در این خصوص پیش قدم شده اند و اقدامات لازم را در تعامل با تیم مشاوره تعیین ساختار آغاز کرده اند.
وی خاطر نشان ساخت: ما دو الگو برای پردیس های دانشگاه داریم؛ یکی پردیس هایی که دارای دانشکده های کوچک هستند مانند پردیس دانشکده های مهندسی که مجموعه دانشکده هایی هستند که با یکدیگر هم خانواده و در یک فضای مشترک هستند و با کارمندان و پرسنل مشترک، فعالیت های خود را در حوزه‌های تخصصی و بین رشته ای انجام می‌دهند. برای این پردیس ها الگوی ساختاری تهیه شده است و به صورت تاپ چارتی به آنها داده خواهد شد و رئیس پردیس و روسای دانشکده های مربوط می توانند بر اساس نیاز، ساختار های جزئی را با انعطاف پذیری در زمان و شرایط خود ایجاد نمایند. الگوی دوم مربوط به پردیس‌هایی است که انشعاب ها و تشکیل دانشکده های کوچک در آنها رخ نداده است، مانند دانشکده های پزشکی، کشاورزی، منابع طبیعی و علوم دریایی و این دانشکده‌ها انسجام اولیه خود را به صورت گروه‌های متعدد حفظ کرده‌اند و برای آنها نیز یک ساختار راحت تر و ساده تری در دست تهیه است که با ساختار فعلی آنها تفاوت چندانی ندارد اما تفویض اختیارات بیشتری برای آنها دیده شده است.
دکتر احمدی افزود: در راستای اصلاح ساختار دانشگاه، دکتر موسوی معاون توسعه منابع و سرمایه انسانی دانشگاه اقداماتی را از نظر بهینه کردن بافت اجرایی دانشگاه تدارک دیده اند از جمله اینکه نسبت تعداد کارمندان به تعداد اعضای هیئت علمی در حال حاضر حدود ۹/0 درصد است و این عدد باید به حدود ۷/0 درصد کاهش پیدا کند. برای این منظور، کارمندان توانمند و با تجربه و با کارایی بالا می توانند دو یا سه شغل را در حوزه خود بپذیرند و در این راستا پشتیبانی‌ها و مشوق های لازم برای این کارمندان در نظر گرفته خواهد شد.
رییس دانشگاه تصریح کرد: ما می خواهیم با کوچک تر نگه داشتن سازمان دانشگاه و در عین حال با کارآمد کردن افراد و پشتیبانی از کارمندانی که می‌تواند چند کار را به صورت زنجیره ای انجام داده و فعالیت خود را از حالت انتزاعی به حالت مسئله محوری تغییر دهند، ساختار و تشکیلات دانشگاه را اصلاح کنیم و این الگویی است که سالهاست در دانشگاه های موفق دنیا در حال اجرا شدن است.
احمدی با اشاره به بودجه ۱۴۰۰ گفت: بر اساس ارزیابی سالیانه اخیر در مورد دانشکده ها و گروه‌ها، بودجه بندی سال آینده صورت خواهد گرفت و ضوابطی از سوی دکتر ذگردی معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات در دست تهیه است. با توجه به تاریخچه زمانی که از عملکرد گروه ها و دانشکده ها طی ۵ سال اخیر داریم، مشخص شده برخی گروه‌های آموزشی دانشگاه‌ به طور مستمر تراز بالایی از عملکرد را دارا بودند و برخی گروه‌ها نیز عملکرد ضعیفی داشتند که این گزارش عملکرد در نحوه تخصیص سرمایه های دانشگاه در مسائل بودجه، مورد استناد قرار خواهد گرفت.


29 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 899