متن کامل خبر


 
گزارش فعالیت های مرکز مطالعات مدیریت در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست ۲۷ بهمن ماه شورای دانشگاه، گزارشی از فعالیت های مرکز مطالعات مدیریت ارائه شد.

دکتر شعبان الهی رییس مرکز مطالعات مدیریت دانشگاه با ارائه گزارشی از فعالیت های این مرکز، اظهار داشت: مرکز مطالعات مدیریت برای توسعه و ارتقاء سطح پژوهش و نوآوری، خدمات مشاوره مدیریت، گسترش دانش و توسعه تفکر راهبردی، و آموزش حرفه‌ای مدیران در کشور با استفاده از دستاوردهای نوین و تسهیل و راهبری جریان تعاملات دانشگاه‌ها و مجامع علمی با سازمان‌ها و بنگاه‌ها از طریق شبکه‌سازی در سطوح ملی، محلی و بین‌اللملی فعالیت می‌کند.
وی گفت: این مرکز تلاش می کند با ارتقای دانایی، مهارت، توانایی و خردمندی در حوزه پژوهش، آموزش و مشاوره مدیریت و با ایجاد محیط کاری شوق‏انگیز و یادگیرنده بستر لازم را در راستای توسعه و بهبود سازمان‏ها و برخورداری جامعه از کالاها و خدمات با کیفیت آنها، فراهم نماید.
وی با اشاره به چشم انداز آتی مرکز مطالعات مدیریت تأکید کرد: این مرکز با حضور موثر خود در حوزه‏ های مختلف صنعت و ایجاد تعامل سازنده با مراکز علمی و دانشگاه‏های معتبر بین‏ المللی بر آن است تا ضمن گره‏گشایی از مشکلات و نارسائی‏ ها، به بالندگی، پویایی و دانش‏ بنیان شدن بخش عمومی، حوزه کسب و کار و سازمان‏های مردم نهاد کمک نماید، به گونه ‏ای که نام مرکز، اعتماد برانگیز و افتخار آفرین باشد.
رییس مرکز مطالعات مدیریت به نقش های مختلفی که برای مرکز در نظر گرفته شده است اشاره کرد و نظام سازی، شبکه سازی، تسهیل گری، استاندارد سازی، حرفه ای سازی، مشکل گشایی، پل ارتباطی، فرهنگ سازی و پایش و بازخورد را از جمله این نقش ها برشمرد.
وی خاطر نشان ساخت: در زمینه ارتباط با صنعت ما ساختار فعال را جایگزین رفتار منفعل کردیم و ابتدا مسائل شناسایی و پذیرش شده و با استفاده از دانش بین رشته ای و همکاری با دانشکده های مختلف، راه حلی برای آن در نظر گرفته می شود.
در ادامه دکتر مرتضوی معاون پژوهشی و اجرایی مرکز مطالعات مدیریت تصریح کرد : ما سعی کردیم هم در بخش دولتی و هم بخش خصوصی مسائلی که مربوط به مشکلات و مسائل کشور هست را مورد بررسی قرار دهیم و به بخش های مختلف صنعت ورود کردیم تا با اعضای هیات علمی بتوانیم رویکرد فعالی داشته باشیم.
وی با اشاره به میزان و مبلغ قراردادهای مرکز مطالعات مدیریت اظهار داشت: روند انعقاد قراردادهای ما رو به افزایش بوده و تا پایان سال چند قرارداد دیگر نیز در حال انعقاد است .
وی افزود: یکی از فعالیت های مهم ما در زمینه آموزش ، آموزش های حرفه ای خاص هست و تاکنون چند دوره را برای سازمان ها و نهاد های مختلف برگزار کردیم که بسیار موفق بوده و مورد استقبال قرار گرفته است. ما به دنبال این هستیم دوره هایی را برای توانمندسازی دانشجویان تربیت مدرس برگزار کنیم و مدرسه کسب و کار مدرس را سر و سامان دهیم و با بخش خصوصی و سازمان هایی که دانشگاه های شرکتی دارند نیز همکاری کنیم.
وی خاطر نشان ساخت: دیدگاه ما این است نحوه سازماندهی دانشگاه بر مبنای نظام علمی شکل گرفته است اما مسائل جامعه از این نظام علمی پیروی نمی کند و لازم است ما هسته های پژوهشی و میزهای موضوعی را تشکیل دهیم و مسائل جامعه را از خودمان بدانیم. با توجه به اینکه بخش هایی از صنعت هنوز به بلوغ لازم برای همکاری با دانشگاه نرسیده است ما باید به سراغ آنها برویم و برای حل مسائل آنها پیش قدم شویم.
وی تصریح کرد: طرحی که ما در مرکز مطالعات تدوین کرده ایم این است که میزهای موضوعی را بر اساس نوع مسائل کشور تشکیل دهیم و برای هر میز یک سری مسائل را در نظر گرفته و مسائل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم و هسته های مربوط به آن را تشکیل و اعضای هیات علمی را درگیر قضیه کنیم چون ماهیت مسائل کشور چند وجهی است و باید به صورت گروهی بررسی و حل شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: باید دیوارهای بین دانشکده ها را برداریم و تقسیم بندی های بین گروه ها و دانشکده ها را نادیده بگیریم زیرا این تقسیم بندی ها برای سازماندهی بهتر ایجاد شده و نباید باعث ایجاد فاصله میان اعضای هیات علمی و علوم مختلف گردد. ما نیازمندیم مرزهای سنتی و مرسوم دانشگاه را کنار بگذاریم و دنبال این هستیم جلسات متعددی با دانشکده های مختلف برگزار کنیم و زمینه های همکاری را با آنها مورد بررسی قرار دهیم.
در ادامه دکتر احمدی رییس دانشگاه ضمن تشکر از خدمات و اقدامات ارزنده مرکز مطالعات مدیریت اظهار داشت : لازم است همه استادان و هیات علمی دانشگاه به ملاقات دانشکده ها و مراکز علمی دیگر به ویژه مراکز وابسته به خود دانشگاه بروند و از دیوارها عبور کنند زیرا راز موفقیت کشور در اشتراک تخصص ها برای حل مسائل بین رشته ای و آشنایی با تخصص دیگران است و باید تجربیات دانشکده ها، اساتید گروه ها و مراکز که حاوی ایده های خلاقانه زیادی است، مورد توجه قرار گیرد و راز پیشرفت بسیاری از دانشگاه های موفق دنیا نیز همین است.


29 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 729