متن کامل خبر


 
در نشست شورای دانشگاه گزارش فعالیت های مرکز آموزش زبان فارسی ارائه شد

خلاصه خبر: در نشست ۲۷ بهمن شورای دانشگاه، گزارشی از اقدامات صورت گرفته در مرکز آموزش زبان فارسی ارائه شد.

دکتر بیگدلی رییس مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه با معرفی کوتاهی از این مرکز اظهار داشت: مجوز رسمی تاسیس مرکز آموزش زبان از سوی وزارت علوم در بهمن ماه ۱۳۹۷ اعطا شد و اولین دوره آموزش زبان فارسی در تیرماه ۹۸ برگزار شد.
وی به برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان اشاره کرد و گفت: این مرکز، دوره های آموزشی خود را به صورت حضوری، مجازی و تلفیقی بر پایه چارچوب های معتبر جهانیCEFR و ACTFLو بر اساس برنامه مصوب وزارت علوم تحقیقات و فناوری برگزار می کند و در سه سطح مقدماتی میانی و پیشرفته برگزار می شود که شامل دوره های حضوری، دوره های آزاد، دوره های آموزشی متناسب با نیازهای فارسی آموزان، دوره تربیت مدرس زبان فارسی، دوره های دانش افزایی، دوره آموزش مجازی و دوره آموزش تلفیقی می باشد.
وی با توضیحاتی درباره دوره های حضوری تصریح کرد: دوره های حضوری آموزش زبان فارسی در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه تربیت مدرس در قالب سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته برنامه ریزی شده است و هر یک از این سطوح به دو شیوه عادی و فشرده برگزار می گردد.
وی با اشاره به وظایف شوراها و کارگروه های فعال مرکز یادآور شد: در مرکز آموزش زبان فارسی، شورای مدرسان موضوعات آموزشی و اداری را پیگیری می کند و کارگروه ارزیابی و آزمون سازی، تهیه و تدوین، برگزاری آزمون های هماهنگ پایان ترم، اعلام نتایج ارزشیابی برنامه درسی را برعهده دارند.
رییس مرکز آموزش زبان فارسی تصریح کرد: با توجه به اهداف و برنامه دانشگاه برای جذب دانشجویان خارجی، دانشجویان غیرایرانی پس از پذیرش قطعی به مرکز آموزش زبان فارسی معرفی می شوند تا بتوانند طی حدود ۹ ماه زبان فارسی را فرا بگیرند. در برنامه های مرکز سعی شده آموزش زبان فارسی مطابق استانداردهای موجود در سطح بین المللی و بر اساس مهارت های ۴ گانه و با رعایت مسائل کیفی صورت گیرد. مرکز قادر است در قالب فضاهای آموزشی و با رعایت پروتکل های لازم، ۵۰ نفر زبان آموز را در دوره های حضوری بپذیرد و ۵۰۰ نفر را نیز در قالب آموزش های غیرحضوری در رشته ها و سطوح مختلف پذیرش نماید و حتی در صورت تامین زیرساخت ها، آمادگی دارد تا دو برابر این ظرفیت را نیز پذیرش کند و بتواند پاسخگوی نیاز زبان آموزان فارسی باشد. همچنین علاوه بر آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی دانشگاه، از سایر دانشگاه ها نیز به این مرکز معرفی می شوند تا دوره های زبان فارسی را در مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه طی کنند و پس از اتمام دوره گواهی مربوط به آن ها اعطا می شود.
وی تاکید کرد: تعداد دانشجویان ثبت نام شده از آغاز به کار مرکز تاکنون ۲۰۰ نفر بوده است و ۱۵ دوره نیز تاکنون برگزار شده است. تعداد فارسی آموزان در حال آموزش، 46 نفر و تعداد مدرسان فعال ۹ مدرس از ۱۹ مدرس می باشد.
دکتر بیگدلی با اشاره به فعالیت های مرکز در دورۀ همه گیری کرونا، برگزاری کلاسهای آموزش مجازی زبان فارسی از تاریخ ۲ اردیبهشت ۱۳۹۹، ایجاد گروه های منسجم در شبکه های اجتماعی برای اطلاع رسانی برنامه های مرکز و گروه های خاص برای هر درس برای دانشجویان، تهیه محتواهای آموزشی صوتی متنی و ویدیویی و ارسال آن برای همه دانشجویان، برگزاری کارگاه و توانمندسازی مدرسان )نرم افزار ادوبی کانکت(، اخذ لینک برنامه ادوبی کانکت برای مدرسان مرکز از معاونت آموزش، برنامه ریزی مجدد کلاسی و اطلاع رسانی کلاس ها به دانشجویان، تهیه ویدیوی کوتاه برای استفاده از برنامه ادوبی کانکت و ارسال برای همه دانشجویان و بارگذاری منابع آموزشی برای مدرسان در برنامه ادوبی کانکت را از جمله این فعالیت ها عنوان نمود.
در ادامه رییس دانشگاه ضمن تقدیر از اقدامات ارزنده مرکز آموزش زبان فارسی اظهار داشت: این مرکز با تجربه ارزنده مدیریتی و پشتوانه قوی علمی خود و گروه زبان فارسی دانشکده علوم انسانی توانست در این دوره کوتاه، تعداد زیادی از دانشجویان خارجی را تحت آموزش زبان فارسی قرار دهد و به خوبی از عهده این کار مهم برآمد.
وی تصریح کرد: گروه های آموزشی می توانند در مورد توانمندی، پیشرفت تحصیلی و قدرت برقراری ارتباط و نحوه تعامل دانشجویانی که دوره های آموزشی مرکز زبان فارسی را پشت سر گذاشته اند، اظهار نظر کنند و این امر سبب می شود مرکز آموزش زبان فارسی بیش از گذشته محتوای آموزشی و میزان کیفیت یادگیری دانشجویان را مورد توجه قرار دهد تا روز به روز در مسیر خود موفق تر ظاهر شود.


29 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 675