متن کامل خبر


 
برگزاری نشست مجازی مرکز مطالعات آفریقا و دانشگاه پرتوریا

خلاصه خبر: نشست مجازی مرکز مطالعات آفریقا دانشگاه و مرکز مطالعه نوآوری در حکمرانی (GovInn) دانشگاه پرتوریا آفریقای جنوبی شانزدهم بهمن برگزار شد.

در ابتدای این نشست که با حضور دکتر علی رجب زاده مدیر گروه مطالعات اقتصادی مرکز مطالعات آفریقا، دکتر کریستوفر چانگو نشیمبی رئیس مرکز مطالعه نوآوری در حکمرانی (GovInn)، دکتر حمیدرضا اورعی مسئول بخش دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی و چند نفر اعضای دو مرکز برگزار شد، دکتر چانگو در خصوص دانشگاه پرتوریا گفت: این دانشگاه از دانشگاه‌های بزرگ و مهم آفریقای جنوبی است و مرکز مطالعه نوآوری در حکمرانی (GovInn) در سال ۲۰۱۳ میلادی در این دانشگاه تأسیس شد. هدف اصلی مرکز، انجام و ترویج تحقیقاتی است که به تجدیدنظر و پیشرفت در روند کنونی مطالعات توسعه و حکمرانی کمک می‌کند.
وی افزود:مرکز مطالعه نوآوری در حکمرانی (GovInn) می‌تواند در زمینه‌های مختلف، برگزاری وبینار، رویدادها و کنفرانس‌های علمی، تبادل استاد و دانشجو، اجرای پروژه‌های پژوهشی و کاربردی مشترک و... با مرکز مطالعات آفریقا همکاری داشته باشد.
در ادامه این نشست، دکتر رجب زاده ضمن ارائه تاریخچه مختصری از دانشگاه تربیت مدرس گفت: مرکز مطالعات آفریقا، یکی از مراکز پژوهشی دانشگاه و اولین مرکز مطالعات منطقه‌ای مرتبط با آفریقا در ایران است که در سال ۲۰۰۱ میلادی/ ۱۳۷۹ شمسی افتتاح شد.
وی با بیان اینکه هدف از تأسیس مرکز مطالعات آفریقا، گسترش معرفت شناسی درباره آفریقا و تلاش برای ارتقای سطح روابط جمهوری اسلامی ایران با این قاره از طریق تحقیقات علمی است، تأکید کرد: این مرکز در راستای توسعه روابط بین‌المللی خود و ارتباط با دانشگاه‌های آفریقایی از همکاری با دانشگاه پرتوریا و مرکز مطالعه نوآوری در حکمرانی (GovInn) در این دانشگاه استقبال می‌کند.
در بخش دیگری از این نشست دکتر حمیدرضا اورعی، مسئول بخش دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی گفت: یکی از برنامه‌های سفارت برقراری روابط دانشگاهی و تسهیل در ارتباطات و همکاری‌ها میان دانشگاه‌های ایران و آفریقای جنوبی است. این دو مرکز با توجه به توانمندی‌ها و ظرفیت‌هایی که دارند، می‌توانند همکاری‌های علمی خوبی در قالب انعقاد تفاهم نامه میان دو دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه پرتوریا داشته باشند.


26 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 673