متن کامل خبر


 
مراسم میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و پاسداشت مقام مادر در دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: ویژه برنامه میلاد حضرت فاطمه زهرا (س) و پاسداشت مقام مادر روز چهارشنبه ۱۵ بهمن با حضور جمعی از بانوان دانشگاه در سالن اجتماعات شهید چمران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که به صورت زنده از تلویزیون اینترنتی دانشگاه پخش شد، دکتر احمدی در خصوص جایگاه زن در قرون گذشته گفت: در طول تاریخ در توصیف شخصیت زن یک نگاه خرافی در اکثر نقاط جهان وجود داشت که زن را وسیله فریب مرد، نماینده شیطان، جنس دوم و... می دانست و با تلقی مرد سالارانه، انواع اتهامات را بر زن روا می داشت. در طول تاریخ زنان مورد ظلم های بسیاری قرار گرفتند اما شاید بدترین رویداد در دوران جاهلیت عرب و زنده به گور کردن نوزادان دختر بود.
وی افزود: معجزه اسلام در این دوره جاهلیت مطلق و افراطی به وقوع پیوست و تحولی شگرف ایجاد شد. در چنین جامعه ای با ظهور اسلام، مقام و منزلت زن بالا رفت و در پست ترین جامعه بدوی، زن دارای مقام والایی شد.
رییس دانشگاه ادامه داد: با پیشرفت جوامع بشری، توسعه علم و دانش و امکانات در دنیای مدرن و ایجاد توازن اجتماعی اما هنوز تعصبات افراطی و افکار انحرافی در مورد جایگاه زن و بنیان خانواده وجود داشته و دارد. در این زمینه سرمایه ادیان توحیدی بسیار زیبا، شفاف و متعادل تر است و این میراث سرمایه توحیدی برای احیای مقام زن همواره در دسترس بشر است.
دکتر احمدی به جایگاه زنان بزرگ و بلندآوازه در قرآن اشاره کرد و گفت: در قرآن از زنان بسیاری نام برده شده، مانند آسیه، مریم، حضرت خدیجه، فاطمه (س) و در دوران امامت نام زینب کبری(س) و زنانی که در اسلام نقش داشته اند حتی نام زنانی همچون ملکه صبا در قرآن آمده است که نشان از نگاه متوازن اسلام به مقام زن دارد.
وی یادآور شد: اسلام در ۱۴ قرن پیش دو دستاورد مهم اجتماعی برای بشر داشت که یکی همان آزادی زن بود که به عنوان یک انسان کامل، مستقل از مرد و صاحب حقوق (حق رأی، حق مالکیت) شناخته شد و دیگری این مسئله که وجه امتیاز انسان ها بر یکدیگر تقوای الهی است و نه جایگاه اجتماعی و مقام و ثروت آن ها و به فرموده خداوند گرامی ترین شما با تقواترین شماست.
دکتر احمدی در خصوص مقام مادر اضافه کرد: جایگاه زن به عنوان یک انسان کامل و مستقل محفوظ است اما زن یک ویژگی منحصر به فرد دیگر دارد و آن توانایی خلق انسان و مقام والای مادری است که با هیچ مقامی قابل قیاس نیست.
وی در ادامه خاطر نشان کرد: وجوه مختلف زندگی حضرت فاطمه (س) و شناخت شخصیت معنوی و اجتماعی او می تواند بهترین و کامل ترین الگو را برای زنان عصر حاضر ارائه دهد. امروزه دختران ما الگویی کامل می طلبند و در این راستا علما، محققین و اندیشمندان دانشگاهی باید بکوشند و این سرمایه های معنوی را به منصه ظهور برسانند.
دکتر احمدی در پایان ضمن اشاره به رشد چشمگیر دختران و بانوان ایرانی در آموزش عالی و عرصه های مختلف اجتماعی گفت: طی سال های اخیر شاهد هستیم که تعداد دانشجویان خانم رو به افزایش است پس باید برای رسیدن به بهره وری بیشتر بانوان تحصیل کرده و ایجاد شرایط کاری مناسب و برابر برای آن ها بکوشیم. ظهور بانوان موفق در عرصه های مختلف اجتماعی امروزه الهام بخش بسیاری از دختران این مرز و بوم است. اگر چه آن ها با اراده و عزم خود زمینه پیشرفت خودشان را فراهم کرده اند اما باید بکوشیم تا میسر توسعه و پیشرفت بانوان در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، انسانی، اجتماعی و... را هموارتر کنیم.
در ادامه این مراسم دکتر فاطمه جان احمدی مشاور رییس دانشگاه در امور بانوان، حضرت فاطمه (س) را شخصیتی والا که دارنده تمامی فضائل اخلاقی است برشمرد و افزود: فاطمه(س) در نقش فرزند، در جایگاه همسر و در مقام مادر تمامی فضائل را در خود جمع کرده و بهترین و والاترین است. او در نقش دختر پیامبر، ام ابیهاست و در جایگاه همسر، رب البیت علی(ع) است و در جایگاه مادر، فرزندانی را تربیت می کند که در ادامه ی حیات اسلام مؤثرند.
در بخش دیگری از این برنامه حجت الاسلام دکتر ساداتی نژاد به نقل روایت کوتاهی از امام زمان(ع) پرداخت و گفت: امام زمان می فرماید که مادرم حضرت فاطمه(س)، الگوی من است. امام زمان(ع) با بیان این مطلب یک جریان را ترسیم می کند. در واقع کسانی که می خواهند در رکاب حضرت مهدی(عج) باشند و جزء منتظران او هستند باید به فاطمه(س) تأسی کنند و او را الگو و اسوه خود بدانند.
وی در پاسخ به این سؤال که چرا حضرت فاطمه(س) الگوست؟ اظهار داشت: حضرت زهرا(س) تجلی همه ی زیبایی هاست. او جلوه ی تمامی زیبایی هستی و بهانه ی خلقت است.
دکتر ساداتی نژاد اضافه کرد: حضرت فاطمه اسوه ی همه خوبی هاست. او خط عفاف در زندگی انسان ها را بنیان گذاشت و بر حجاب که محصول و میوه عفاف است تأکید کرد. فاطمه(س) الگو و اسوه است؛ چرا که تمامی خصایص پیامبر را دارد و در عبادت نیز کسی به پای او نمی رسد. او فدایی راه ولایت است و زندگی خود را پای ولایت گذاشت.
وی در پایان تأکید کرد: اگر می خواهیم فاطمه صفت باشیم باید در خط فاطمه حرکت کنیم و او را در تمامی امور اسوه قرار دهیم و با اتکا به فضائل او رهرو راه وی باشیم.


18 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 838