متن کامل خبر


 
لزوم تایید پروژه های فنی و عمرانی دانشگاه بر اساس ضوابط HSE

خلاصه خبر: جلسه شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه با حضور رییس دانشگاه، معاون پشتیبانی و منابع انسانی و سایر اعضا، ۱۵ بهمن ماه به صورت مجازی برگزار شد.

در این نشست دکتر آرش رضایی در خصوص لزوم ارائه گزارش HSEIA پیش از شروع پروژه های فنی و عمرانی دانشگاه به شورای راهبری مدیریت سبز مطالبی را عنوان کرد.
وی گفت: ترکیبی از مدیریت محیط زیست و بهداشت محیط و بهداشت حرفه ای است که پروژه های دانشگاه می تواند از این حیث مورد ارزیابی قرار گیرد و پیامدهای منفی آن بررسی و برنامه هایی برای آن پیشنهاد شود.
دکتر احمدی رییس دانشگاه با تاکید بر اجرای موارد ساده، سریع و راحت و در عین حال اثر گذار در برنامه ها و دستورالعمل های راهبری مدیریت سبز دانشگاه تاکید کرد و گفت: فرهنگ مدیریت سبز با مولفه های اصلی آن باید در دانشگاه مورد توجه قرار گیرد و بتوانیم در محیط دانشگاه آثار آن را مشاهده نماییم.
در ادامه اعضای شورا به بررسی موضوع پرداختند و بحث HSEIA را بحث گسترده ای عنوان کردند که در خصوص پروژه های بزرگ عمرانی و موارد گسترده تر مورد توجه قرار می گیرد و در مقیاس پروژه های دانشگاه، باعث اتلاف وقت و پیچیدگی موضوع خواهد شد.
دکتر احمدی عنوان کرد: در پروژه های دانشگاه علاوه بر توجه به مسائل محیط زیستی باید مسائل اجتماعی و فرهنگی مربوط به دانشجویان نیز مورد توجه قرار گیرد و نیاز به ورود در بحث استاندارد های پیچیده که در پروژه های صنعتی مورد توجه قرار می گیرد، نیست و مسائل پایه و اصلی محیط زیستی باید دیده شود و یک دستورالعمل ساده و شفاف برای محیط دانشگاهی تهیه و تدوین گردد.
در ادامه مقرر شد یک چک لیست مربوط به موارد مهم HSE در پروژه های ساختمانی با توجه به مبحث ۱۲ مقررات ملی ساختمان تهیه شود و این پیش نویس ساده، کوتاه و شفاف به عنوان ضوابط HSE کارگاه های ساختمانی در پروژه‌های عمرانی دانشگاه مورد توجه قرار گیرد تا پروژه های دانشگاه بر اساس آن ارزیابی و به تایید شورای راهبری مدیریت سبز برسد.
در ادامه برخی از اعضای شورا، برنامه های خود حول طرح جامع مدیریت سبز دانشگاه را ارائه کردند.
دکتر خاتمی در خصوص طرح جامع فضای سبز دانشگاه مطالبی را عنوان کرد.
وی گفت: این طرح از سال ۹۶ مطرح شد اما به مرحله عملیاتی نرسید و مسکوت ماند و در حال حاضر در راستای عملیاتی کردن طرح جامع فضای سبز باید یک کارحرفه‌ای انجام دهیم و با تلفیقی از معماری منظر و طراحی شهری بتوانیم طرح جامع را پیش ببریم که این کار نیازمند کار جدی و مطالعه، طراحی و هزینه است و استفاده از پتانسیل اساتید دانشکده هنر و معماری نیز در این راستا به ویژه در زمینه ساخت و طراحی ساختمان های دانشگاه بسیار راهگشا خواهد بود.
در ادامه دکتر غلامرضا موسوی در خصوص مدیریت آب و فاضلاب در دانشگاه مطالبی را عنوان کرد و گفت: بحث محدودیت منابع آب در دنیا باعث شده تا منابع جایگزین آب و تصفیه پساب ها مورد توجه قرار گیرد.
دکتر موسوی گفت: فاضلاب هایی که در پردیس دانشگاه و دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی تولید می شود شامل سه دسته آزمایشگاهی، انسانی و بهداشتی و آب استخر می باشد که فاضلاب های آزمایشگاهی به دلیل وجود آلاینده ها قابلیت بازیافت ندارند اما فاضلاب‌های انسانی و بهداشتی و آب استخر پس از تصفیه، قابلیت استفاده مجدد جهت آبیاری درختان و فضای سبز، شستشوی محوطه و ذخیره آب آتش نشانی را خواهند داشت که به راحتی می توانیم آب فضای سبز و مصارف غیر شرب را از طریق تصفیه فاضلاب تامین نماییم.
در ادامه دکتر اسماعیل کرمی دهکردی برنامه های مدیریت پایدار تنوع زیستی، امنیت غذایی و مدیریت منابع طبیعی را تشریح کرد.
وی اظهار داشت: محورهای برنامه در سه بخش مدیریت تنوع زیستی، امنیت غذایی و مدیریت منابع طبیعی می باشد و مخاطب آن شامل دانشجویان اساتید کارمندان و پژوهشگران می باشند.
عضو شورای راهبری مدیریت سبز دانشگاه گفت: تمام فعالیت ها مستلزم همکاری با سازمان‌های ملی و بین‌المللی است و باید برنامه‌های مشترکی را با نهادها و سازمانهای ذیربط ایجاد کنیم. تشکیل دبیرخانه ارتباطات، آموزش و آگاهی بخشی عمومی کنوانسیون تنوع زیستی و مقابله با بیابان زدایی در دانشکده کشاورزی، تشکیل کمیته ملی دانشگاهی در دانشگاه با هماهنگی سایر دانشگاهها در مورد تنوع زیستی، ایجاد هسته های پژوهشی مرتبط با موضوعات فوق، ایجاد مرکز بین المللی برای پژوهش و ترویج نظام های اجتماعی-اکولوژیک در دانشگاه، تدوین آیین نامه مناسب جهت پشتیبانی از اساتید و دانشجویان فعال در زمینه های فوق و ثبت و ساماندهی فعالیت های صورت گرفته در سایت دانشگاه و سامانه گلستان جهت رصد و گزارش گیری از ساختارهای مورد نیاز است که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرد.
وی در ادامه بر لزوم برگزاری برنامه های مشترک با سازمان های خارج از دانشگاه، عضویت و حضور دانشگاه در برنامه های بین المللی، برگزاری کارگاه ها و سمینارهای مشترک و پژوهش، تهیه برنامه ارتباطات، آموزش، ترویج و آگهی بخشی عمومی تنوع زیستی کشور و مشاوره و مشارکت در این زمینه تاکید کرد.
دکتر کرمی دهکردی در ادامه، ایجاد سامانه برگزاری وبینارها و دفتر دبیرخانه های مرتبط در دانشکده کشاورزی، تامین تسهیلات الکترونیکی و اداری لازم، در نظر گرفتن بخشی از سایت مدیریت سبز دانشگاه برای موضوعات تنوع زیستی، مدیریت غذایی و مدیریت منابع طبیعی و انعقاد تفاهم نامه ها و قراردادهای مشترک با سازمان های ملی و بین المللی مرتبط را از ابزارهای مورد نیاز جهت تحقق اهداف این برنامه عنوان کرد.


18 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 1410