متن کامل خبر


 
جهش دانشگاه تربیت مدرس در نظام رتبه بندی وبومتریک

خلاصه خبر: نسخه ژانویه ۲۰۲۱ رتبه بندی «وبومتریک» دانشگاه‌های برتر دنیا منتشر شد و ۱۱۲ وب سایت دانشگاهی ایرانی در میان ۳ هزار و ۷۶۳ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند و دانشگاه تربیت‌مدرس با صعود ۴۲۱ پله‌ای به رتبه ۴۳۹ پراستنادترین وب‌سایت‌های دانشگاهی برتر جهان رسید.

دانشگاه تربیت‌مدرس پیش از این در رتبه ۸۶۰ این نظام رده‌بندی قرار داشت. طبق جديدترين نسخه منتشر شده رتبه بندی «وبومتریک»، دانشگاه تربيت مدرس در جايگاه چهارم كشور و ٤٣٩ جهان قرار دارد.
وبومتریک (Webometrics) یا رتبه بندی g وب سایت‌های دانشگاهی یک رتبه‌بندی وب‌سنجی است که در سال ۲۰۰۴ توسط آزمایشگاه سایبرمتریک، واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا، بر اساس چهار شاخص تهیه می‌شود.
این نظام رتبه بندی اعلام کرده است که بنا به درخواست دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تصمیم گرفته است به طور موقت در این نسخه از پروفایل‌های برتر گوگل اسکولار Google Scholar استفاده نکند.
دلیل این امر این بوده است که بیش از ۵ هزار پروفایل گوگل اسکولار به عنوان داده و اطلاعات وجود داشته و تاریخ نهایی برای اتمام آن وجود ندارد. به همین دلیل این نظام رتبه بندی تصمیم گرفته است جمع آوری استنادها را بر اساس وب سایت اصلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به انجام برساند.
رتبه بندی نسخه یازدهم (نسخه ژانویه ۲۰۲۱ نسخه ۱۱.۱.۴ بتا) ۳ هزار و ۷۶۳ مرکز دانشگاهی و علمی را مورد بررسی قرار داده است.
داده‌ها ، مانند نسخه‌های قبلی ، هنوز در BETA هستند برای نسخه بعدی رتبه بندی دانشگاه‌ها در پایان ژانویه ۲۰۲۱ از آنها استفاده می‌شود. این نظام رتبه بندی تغییرات رتبه بندی سال ۲۰۲۱ را اعلام کرده است.
توصیه شده است که از نام رسمی دانشگاه در عضویت و آدرس ایمیل استفاده شود تا استاندارد سازی نام و وابستگی درست انجام گیرد.
استنادات از ۲۱۰ پروفایل عمومی برتر هر دانشگاه جمع آوری می‌شود و پروفایل‌های غیر انفرادی (ژورنال‌ها و گروه‌ها) محاسبه نمی‌شوند. ضمن اینکه اگر مشخصات نویسندگانی که به دانشگاه تعلق ندارند، عمداً برای افزایش رتبه به دانشگاه اضافه شوند، مؤسسه از رتبه بندی خارج می‌شود.
این نظام رتبه بندی داده‌های بیش از ۹۵۰ هزار موسسه و مرکز که دارای پروفایل در گوگل اسکولار بوده را جمع آوری کرده است.
اطلاعات دانشگاه‌ها و مراکز علمی در زمان ۲۶ تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ جمع آوری شده است.
شاخص ضریب تأثیر (۵۰ درصد)، شاخص باز بودن و شفافیت (۱۰ درصد)، شاخص عالی بودن (۴۰ درصد) در این رتبه بندی مؤثر هستند.
از جمهوری اسلامی ایران نیز ۱۱۲ دانشگاه و مرکز آموزشی و پژوهشی در فهرست ۳ هزار و ۷۶۳ دانشگاه برتر قرار دارند.
تعداد ۲۰ دانشگاه دارای رتبه زیر هزار هستند و ۵ دانشگاه نیز دارای رتبه زیر ۵۰۰ هستند.
دانشگاه تربيت مدرس با ميزان استنادات وبومتريك ٤٣٥١٦٦ در رتبه چهارم كشور و ٤٣٩ جهان قرار دارد.
از تعداد ۱۱۲ مرکز آموزشی و پژوهشی ایرانی حاضر در این رتبه بندی ۵۵ دانشگاه مرتبط با وزارت علوم و ۳۴ دانشگاه مرتبط با وزارت بهداشت هستند. تعداد ۴ پژوهشگاه و انستیتو تحقیقاتی در میان این مراکز حضور دارند. همچنین تعداد ۱۹ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در جمع برترین‌های وبومتریک قرار دارند.


18 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 1348