متن کامل خبر


 
نشست هم اندیشی مدیران دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: نشست هم اندیشی مدیران دانشگاه ۱۱ بهمن با حضور دکتر احمدی، دکتر نهاوندی، دکتر خداداد حسینی و جمعی از مدیران ارشد دانشگاه به صورت مجازی برگزار شد.

دکتر نهاوندی در ابتدای این نشست با اشاره به موضوع بهبود سیستم حکمرانی گفت: در طرح تحول راهبردی دانشگاه، موضوع بهبود سیستم حکمرانی از طرف ریاست مطرح و از دی ماه سال گذشته کمیته ای در حوزه ریاست تشکیل شد تا شاخص های حکمرانی و عوامل اثرگذار بر این شاخص ها را بررسی کند.
وی توضیح داد: حکمرانی، فرایند و شیوه تصمیم گیری در دانشگاه است و برخی از مهمترین مؤلفه های آن شامل: کارایی و اثربخشی فعالیت ها، شفافیت و در دسترس بودن اطلاعات، ایجاد فرصت های برابر و عادلانه برای کلیه ذی نفعان است. در فرایند حکمرانی دانشگاه باید مسئولیت پذیر و در قبال تصمیمات و اقدامات خود پاسخگو باشد.
دکتر نهاوندی افزود: این مؤلفه ها و شاخص ها در کمیته شناسایی و تحلیل شدند تا در نهایت جهت بهبود سیستم تلاش کنیم. یکی از شاخص ها، کارایی است که نشان دهنده میزان خروجی سیستم می باشد. مهمترین منابع دانشگاه ۴ منبع، نیروی انسانی، مالی، تکنولوژیکی و مادی است که منابع انسانی در این میان از اهمیت بیشتری برخوردار است و مدیران ارشد مهمترین سرمایه و همچنین مهمترین عامل راهبردی دانشگاه محسوب می شوند که تأثیر زیادی بر حکمرانی دارند.
وی اظهار داشت: در طرح ارتقاء مهارت و دانش مدیران، به دنبال برگزاری دوره هایی هستیم تا شبکه ای از مدیران شکل بگیرد که برای حل مسائل هم افزایی داشته باشند.
در ادامه رییس دانشگاه با بیان این مطلب که مدیریت در کشور ما کار سختی است گفت: مدیریت به دلایل درون و برون سازمانی کار سخت و پیچیده ای است. در داخل دانشگاه با تفاهم و همفکری که نزد اساتید و کارکنان است می توان مسائل را بطور مناسب پیش برد، اما برخی مسائل خارج دانشگاه، مواردی را تحمیل می کنند که برنامه های ما دستخوش تغییر می شود. بودجه، امکانات و برخی شرایط، فراز و نشیب هایی ایجاد می کنند و بر برنامه ها اثر می گذارند همچنین احکام بالادستی و قوانین اداری، مالی، استخدامی، سیاسی- اجتماعی بر ثبات برنامه های دانشگاه اثر دارند.
وی افزود: از طرفی اغلب مدیران، قبل از انتخاب شدن آموزش خاصی ندیده اند و عمدتا" با تجربه از رده های پایین به مدیریت های کلان نزدیک شده اند. بحث آموزش نظری و توجه به مهارت های مدیران بسیار مهم است و ما در این مورد در همه رده ها کمبود داریم.
رییس دانشگاه اضافه کرد: ما باید مدیریتی کارآمد و واقع بینانه که برای تصمیم سازی دسترسی به موقع به اطلاعات و دانش کافی داشته باشد و شفاف عمل کند، داشته باشیم. ویژگی های بسیاری وجود دارد که باید تبیین شود و تنها در حرف نباشد و با آموزش مؤثر در عمل با اصلاح مسیر ایجاد شود. طرح راهبردی در این زمینه پیش بینی هایی داشته که یکی از آنها بحث حکمرانی است.
دکتر احمدی اظهار داشت: در بحث حکمرانی نه تنها در حوزه ریاست، بلکه در تمامی حوزه های مدیریت در گروه ها، دانشکده ها، واحدها باید مفهوم مدیریت در اکوسیستم دانشگاهی تعریف و مؤلفه ها بیان و اهرم های موثر شناسایی شود. تصمیمات مدیران اثرات مثبت و منفی کوچک و بزرگی خواهد داشت که در برخی موارد آثار تصمیمات بسیار بیشتر از حد تصور است و این اهمیت موضوع را دوچندان می کند.
وی خاطر نشان کرد: با احتساب مدیران گروه های آموزشی حدود ۳۰۰ مدیر و بدون آن حدود ۱۰۰ مدیر ارشد در دانشگاه وجود دارند که در ساختار جدید و با تفویض اختیار از ستاد به واحدها، داشتن مهارت و دانش برای مدیریت های میانی ضرورت مهمی به شمار می رود. برگزاری دوره ارتقاء مهارت در حوزه مدیریت از بعد دانش فنی، روان شناسی، مالی و... یک نیاز است که باید مورد توجه قرار گیرد و سرفصل ها مطابق نیازهای دانشگاه و با در نظر گرفتن جایگاه تربیت مدرس تبیین شود.
رییس دانشگاه افزود: همه مدیران به حضور در این دوره های تعامل و تبادل دانش مدیریت و حکمرانی نیاز دارند تا بتوانند در زمان مسئولیت خود مسیر موفقیت را طی کنند که بدون شک آثار مثبت فعالیت آنها به صورت باقیات الصالحات برای دانشگاه و کشور باقی خواهد ماند.
در ادامه ی این نشست دکتر خداداد حسینی رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد بر اهمیت دانش افزایی و توانمندسازی مدیران تأکید کرد و گفت: یکی از مباحث جدی که در هر سازمان به ویژه دانشگاه مطرح است، بحث آموزش مدیران می باشد. مدیران یک سازمان باید چه به لحاظ فکری و چه رویه ای همزبان باشند.
وی در ادامه ضمن تعریف سازمان و مدیریت به بیان وظایف مدیران در تصمیم گیری، برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و کنترل پرداخت. دکتر خداداد حسینی همچنین با بیان پاره ای از انتظارات مدیران از دوره های آموزشی برخی عناوین دوره های آموزشی را پیشنهاد داد.
این نشست با ارائه نظرات پیرامون دوره های پیشنهادی و پرسش و پاسخ مدیران پایان یافت.


13 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 971