متن کامل خبر


 
نامگذاري يكي از معابر تهران به نام بنيانگذار دانشكده علوم انساني دانشگاه

خلاصه خبر: تغییر نام معابری در تهران به نام "استاد دکتر احمد احمدی"و "استاد دکتر علی شریعتمداری" در جلسه کمیسیون نام‌گذاری و تغییر نام معابر و اماکن عمومی شهر به ‌اتفاق آرا پذیرفته شد.

در این جلسه بر اساس موافقت اعضا، تغيير نام معبری در فرعی بزرگراه جلال آل احمد روبروی دانشگاه تربیت مدرس، به نام دکتر احمد احمدی بنيانگذار دانشكده علوم انساني به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.
مرحوم دکتر احمدی از موسسان دانشگاه تربیت مدرس بعد از انقلاب فرهنگی بود.
زنده یاد احمد احمدی جزو هسته اولیه هفت نفره‌ای بود که برای تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی از سوی امام خمینی(ره) معرفی شد؛ وی تا پایان عمر از اعضای فعال شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.
او همچنین مؤسس و استاد فلسفه، رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت) و عضو فرهنگستان علوم بود.
از جمله آثار وی، می‌توان به تالیف و ترجمه کتاب‌های «بن‌لایه‌های شناخت»، «مختارات من نصوص الفلسفه الاسلامیه»، «نقد تفکر فلسفی غرب»، «تأملات در فلسفه اولی» و «تأسیس مابعدالطبیعه اخلاق» اشاره کرد.
همچنين در اين جلسه، کوچه شمشاد در منطقه ۶ شهر تهران واقع در خیابان فلسطین، روبروی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام علی شریعتمداری تغییر نام خواهد یافت.
علی شریعتمداری از ابتدای شکل گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی، در سال ۱۳۵۹، به فرمان امام خمینی(ره) به عنوان یکی از هفت نفر عضو ستاد انقلاب فرهنگی منصوب شد، این ستاد که بعدها به شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییر نام داد. وی از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۹۵ عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.
به پاس خدمات علمی و فرهنگی و همت در تدوین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نشان درجه یک تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی ایران و لوح چهره ماندگار علمی کشور به مرحوم شریعتمداری اهدا شده بود.


5 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 684