متن کامل خبر


 
دومین وبینار بین المللی گروه زبان روسی برگزار شد

خلاصه خبر: دومین نشست از مجموعه وبینارهای بین‌المللی گروه زبان روسی دانشگاه با عنوان "ادبیات کودک روسیه: منبعی برای آموزش زبان روسی و ترجمه" ۲۷ دی برگزار شد.

در این وبینار دکتر عبدالمجید احمدی از دانشگاه دولتی شهر تومسک (روسیه) و دکتر آبتین گلکار از گروه زبان روسی دانشگاه درباره ادبیات کودک روسیه و نقش و جایگاه آن در آموزش زبان روسی به دانشجویان ایرانی سخنرانی کردند. در این دو سخنرانی که به زبان روسی ارائه شد، بیش از ۶۰ شنونده مجازی که عمدتاً از اعضای هیئت علمی و دانشجویان گروه‌های زبان روسی دانشگاه‌های ایران و روسیه بودند حضور داشتند.
در سخنرانی اول با عنوان «مقدمه‌ای بر ادبیات کودک و آموزش زبان روسی»، دکتر احمدی گفت: همان گونه که آثار ادبی مربوط به کودکان در رده‌های سنی مختلف پیوسته در شکل‌گیری و تکامل شخصیت و هویت کودکان مؤثر است، می‌توان برای زبان‌آموزان خارجی نیز به همین شکل و برای آشنایی با روح زبان و فرهنگ ملل دیگر از همین منبع استفاده کرد.
وی افزود: این آثار به دلیل ویژگی‌های ساختاری خود از توان بالقوه خوبی برای انواع تمرینات خلاقه و فعالیت‌هایی که به رشد انگیزش و تخیل زبان‌آموزان کمک می‌کنند برخوردارند.
دکتر احمدی در بخش دوم سخنرانی‌شان به معرفی برخی از نویسندگان و آثاری که برای استفاده در فرایند آموزش زبان روسی به خارجیان مناسب هستند پرداختند.
در سخنرانی دوم با عنوان «ترجمه ادبیات کودک روسیه به زبان فارسی»، دکتر گلکار تاریخچه ی مختصری از ترجمه آثار ادبیات کودک روسی و مترجمان و ناشران پرکار در این زمینه ارائه دادند.
همچنین با معرفی برخی از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشگاه، که در این حوزه فعالیت داشته‌اند، ابراز امیدواری کردند که این سنت همچنان در گروه زبان روسی دانشگاه پابرجا بماند و دانشجویان به یافتن و ترجمه آثار ارزنده ادبیات روسی برای کودکان همت گمارند. سخنرانی دکتر گلکار با اشار کوتاهی به برخی از آثار مفید و ارزنده تعلیمی (پداگوژیک) نویسندگان روس و لزوم توجه بیشتر به این حوزه پایان یافت.


5 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 804