متن کامل خبر


 
گزارش خدمات فناوری دانشکده علوم زیستی در حوزه کرونا

خلاصه خبر: در نشست ۲۹ دی ماه شورای دانشگاه، گزارشی از خدمات فناوری دانشکده علوم زیستی در حوزه کرونا ارائه شد.

رییس دانشکده علوم زیستی به خدمات فناورانه این دانشکده در حوزه کرونا اشاره کرد و گفت: این خدمات در حوزه تشخیص، شناخت مکانیزم و طراحی دارو و محافظت و پشتیبانی است. در حوزه تشخیص، کیت های تشخیص مولکولی توسط دانش آموختگان و تولید آنزیم های مورد نیاز در آن کیت ها توسط محققان دانشکده علوم زیستی، کیت های تشخیص سریع و حسگرهای نواری و قابل حمل از سوی محققان دانشکده تولید شد.
وی در ادامه در خصوص شناخت مکانیزم و طراحی دارو، گیرنده ویروس، تولید مکمل های دارویی برای بیماران کرونایی، طراحی پپتید مهارگر، تولید و تخلیص پپتید و ارزیابی پپتید خالص شده، ارزیابی در مدل حیوانی و کارآزمایی به روش استنشاقی مطالبی را عنوان کرد.
دکتر خواجه در ادامه در خصوص طرح پژوهشی دکتر میرزاپور با عنوان ساخت نانو پوشش های آنتی ویرال با قابلیت ماندگاري بالا و چسبندگی به پلیمر توضیخاتی را عنوان کرد و گفت: بررسی عملکرد ضد ویروسی نانو پوشش طراحی شده با توجه به پروتکل EPA بر روی ویروس هرپس نشان داده است که در مدت تماس یک دقیقه ای ویروس با سطح نانوپوشش، سطح تیمار شده با نانو پوشش با غلظت هاي ۱۰ به توان ۲ ویروس را غیر فعال می سازد.
در ادامه دکتر رنجبر عضو هیات علمی دانشکده علوم زیستی در خصوص تولید ضدعفونی کننده سلتکس مطالبی بیان کرد.
وی گفت: این ماده ضدعفونی کننده دارای کد فراورده از سوی سازمان غذا و داروست و ۴۸ ساعت بر هر سطح قبل از شستشو ماندگاری دارد. این محصول کاملا" بر پایه آب و عاری از الکل است و مورد تایید کمیته ارزیابی نانوی سازمان غذا و داروی کشور و ستاد زیست فناوری و نانوفناوری می باشد و بر پایه نانو ذرات غیر فلزی و غیر سمی سلنیوم ساخته شده است.
دکتر رنجبر تاییدیه عدم حساسیت پوستی، ساخته شده بر پایه پلیمر طبیعی، نرم کننده طبیعی پوست، عدم اثرات تنفسی در دراز مدت، حاوی اسانس خوراکی، جایگزین مناسب برای استفاده از الکل در اماکن پرتردد و سازگار با محیط زیست را از دیگر ویژگی های این محصول عنوان کرد.
وی خاطر نشان ساخت: این ماده ضدعفونی کننده ضدویروس، ضدباکتری و ضد قارچ است و ظرف مدت ۳۰ ثانیه ویروس را از بین می برد و طی هفته های اخیر توانستیم این محصول را ارتقا داده و زمان ویروس کشی آن را به ۵ ثانیه تقلیل دهیم.
در ادامه رضا عالی زاده دانش آموخته بیوشیمی دانشکده علوم زیستی، محقق و عضو تیم تحقیقاتی تولید واکسن ایرانی در خصوص مراحل تولید آزمایشگاهی واکسن غیرفعال شامل ایزوله کردن ویروس و تهیه شناسنامه برای آن، غیرفعال سازی، تغلیظ و تخلیص ویروس کشته شده و فرمولاسیون آن و مطالعات حیوانی و آغاز کارآزمایی بالینی واکسن، مطالبی را بیان نمود.
در ادامه اعضای شورا به بیان سوالات و نظرات خود در خصوص مطالب مطرح شده پرداختند.
رییس دانشگاه نیز ضمن تقدیر از زحمات و فعالیت های مفید و ارزنده اعضای هیات علمی و دانش آموخته دانشکده علوم زیستی، انگیزه قوی، روحیه خدمت گزاری، دانش برجسته و تلاش بی وقفه آنان را ستود و آن را افتخاری برای دانشگاه و کشور عنوان کرد.


1 بهمن 1399 / تعداد نمایش : 1004