متن کامل خبر


 
برگزاری نشست مجازی مرکز مطالعات آفریقا و سفارت ایران در آفریقای جنوبی

خلاصه خبر: نشست مجازی مرکز مطالعات آفریقا دانشگاه و سفارت جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی ۲۳ دی‌ماه ۹۹ با حضور سرپرست مرکز مطالعات آفریقا، سفیر ایران در آفریقای جنوبی و تعدادی از اعضای هیأت علمی مرکز مذکور برگزار شد.

در این نشست، مهدی آقاجعفری، سفیر کشورمان در آفریقای جنوبی با اشاره به وجود مشکل در ارتباط با آفریقا هم در بخش نرم افزاری و هم در بخش سخت افزاری گفت: مرکز مطالعات آفریقا در دانشگاه تربیت مدرس می‌تواند نقش موثری در زمینه رفع بخشی از مشکلات نرم افزاری در حوزه آفریقا و افزایش شناخت‌ها از این قاره در داخل کشور داشته باشد و به دستگاه سیاست خارجی در این زمینه کمک کند.
آقاجعفری به تشریح برنامه‌های سفارت جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی پرداخت و اظهار داشت: تمرکز ما در آفریقای جنوبی بر ارتقای روابط اقتصادی این کشور با ایران است و مرکز مطالعات آفریقا در زمینه ارتباط نخبگان و تبادل نظر، شناسایی فرصت‌ها و توانمندی‌ها به بخش خصوصی و نیز مسئولان کشورمان می‌تواند نقش آفرین باشد.
وی افزود: کمیته همکاری‌های علمي یکی از زیر مجموعه‌های کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی است که زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و مرکز مطالعات آفریقا با عضویت در این کمیته می‌تواند در فعالیت‌های آن سهیم و پتانسیل‌های این کمیته در روابط دو کشور را فعال‌تر کند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی با بیان اینکه متاسفانه ما در سیاست‌ها و راهبردها، آفریقا را فراموش کرده‌ایم، تأکید کرد: در سال‌های اخیر روابط با آفریقا در اولویت نبوده و شناخت ما از آفریقا و شناخت آفریقایی‌ها از ایران بسیار ناقص و بعضاً اشتباه است و باید تلاش کنیم تا شناخت‌ دو طرف از یکدیگر را افزایش دهیم که یکی از راهکارها، ارتباطات علمی میان طرفین است.
آقاجعفری با اعلام خبر پیگیری برای تاسیس اتاق ایران در آفریقای جنوبی گفت: تاسیس اتاق ایران در یکی از دانشگاه‌های این کشور از جمله برنامه های آتی سفارت است که در این راستا مرکز مطالعات آفریقا می‌تواند به عنوان عضوی از اتاق، کمک قابل توجهی در زمینه ارتباطات علمی و دانشگاهی داشته باشد.
وی در پایان با اشاره به پیشنهاد سفارت برای برگزاری وبینار مشترک با دانشگاه پرتوریا افزود: برگزاری این وبینار نقطه آغازی برای فعالیت‌های مشترک مرکز مطالعات آفریقا و سفارت جمهوری اسلامی ایران با محافل دانشگاهی و علمی آفریقای جنوبی است و امیدواریم از این طریق بتوانیم بخشی از کاستی‌ها درباره آفریقا در این بخش را پوشش دهیم.
در ادامه جلسه، دکتر سیروس احمدی نوحدانی، سرپرست مرکز مطالعات آفریقا گفت: در یک سال گذشته، فعالیت‌های پژوهشی و اجرایی مرکز با توانی مضاعف و بیش از پیش انجام شده و تاکنون چند تفاهم نامه همکاری با مراکز مرتبط با موضوع آفریقا منعقد شده است.
وی افزود: یکی از اهداف اصلی مرکز مطالعات آفریقا افزایش شناخت از آفریقا در داخل کشور و هموار ساختن راه برای همکاری‌های مؤثر با کشورهای آفریقایی است که به دلیل شرایط خاص اقتصادی کشور، به طور ویژه بر موضوع اقتصاد تمرکز دارد.
دکتری احمدی با ابراز خرسندی از تمایل سفارت جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی برای همکاری با مرکز مطالعات آفریقا تأکید کرد: آفریقای جنوبی مهمترین کشور قاره آفریقا است و مرکز مطالعات آفریقا آمادگی کامل را برای همکاری با سفارت ایران در این کشور از جمله همکاری‌های علمی و دانشگاهی با دانشگاه‌های آفریقای جنوبی در ابعاد مختلف از جمله تبادل استاد و دانشجو و... دارد.
در بخش دیگری از این نشست مجازی دکتر عباس برومند، مدیر گروه مطالعات فرهنگی مرکز مطالعات آفریقا، بخشی بزرگی از مشکلات اشاره شده در زمینه ناقص بودن شناخت‌ها درباره آفریقا و ایران را به عدم وجود مناسبات فرهنگی مؤثر میان دو طرف مرتبط دانست و گفت: توسعه روابط فرهنگی، علمی و دانشگاهی میان ایران و کشورهای آفریقایی می‌تواند راهکاری موثر در افزایش شناخت‌های دو طرف از یکدیگر و زمینه‌ساز برقراری روابط در سایر عرصه‌ها باشد.
در ادامه دکتر حمیدرضا اورعی، مسئول بخش‌های دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای و همکاری‌های علمی و دانشگاهی سفارت ایران در آفریقای جنوبی نیز بر توسعه روابط دانشگاهی میان دو کشور مانند تبادل استاد و دانشجو و همچنین برنامه های حضوری پس از رفع همه گیری کرونا تأکید کرد.


29 دی 1399 / تعداد نمایش : 961