متن کامل خبر


 
مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه: غار قلعه‌کرد از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های انسان در ایران است

خلاصه خبر: سرپرست گروه كاوش هاي باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج، اين غار را را از قدیمی ترین سکونتگاه های انسان در ایران عنوان كرد.

دكتر حامد وحدتی نسب مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه در اين باره اظهار داشت: کشف دندان انسان نئاندرتال در غار قلعه‌کرد نشان می‌دهد از ۱۰۰ هزار سال پیش، سکونت انسانی در فلات ایران وجود داشته است.
وي افزود: از منظر بقایای انسانی، معدود محوطه‌هایی در ایران وجود دارند که در آن نمونه‌هایی با قدمت فراتر از ۴۵ هزار سال مشاهده شده و قلعه‌کرد یکی از آنهاست.
سرپرست تیم باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج یادآور شد: در حال حاضر نتایج سن‌سنجی با روش ESR مشخص نشده ولی نتایج مقدماتی سن‌سنجی با این روش نشان می‌دهد که سن غار قلعه‌کرد می‌تواند بسیار فراتر از ۴۵ هزار سال و حتی تا ۱۰۰ هزار سال پیش باشد.
وی با بیان اینکه با کاوش‌های فصل‌های آینده غار قلعه‌کرد به یافته‌های ارزشمندتری در این غار دست خواهیم یافت افزود: دندان شیری کشف شده در این غار یکی از یافته‌های ارزشمند این کاوش‌ها به شمار می‌رود که متعلق به یک کودک است و امیدواریم با چاپ مقاله‌ای با استانداردهای بالا در مجلات معتبر جهان که در دست انجام است بتوانیم ابعاد بین‌المللی این موضوع را تشریح کنیم.
مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه افزود: تاکنون دو فصل کاوش توسط هیات مشترک باستان‌شناسی ایران و فرانسه در غار قلعه کرد انجام شده که برای فعالیت‌های آزمایشگاهی، آنالیز و سن‌سنجی از همکاری فرانسوی‌ها در این مطالعات استفاده کردیم.
وي در خصوص ویژگی‌های انسان نئاندرتال گفت: نئاندرتال گونه‌ای از انسان است که پیش از انسان هوشمند می‌زیسته و در این محدوده جغرافیایی در دسته‌های کوچک با سختی در یخبندان‌های متوالی زندگی می‌کرده است، این انسانها اغلب شکارچی بوده و بعد از ورود انسان هوشمند نسل آنها منقرض می‌شوند.
سرپرست تیم باستان‌شناسی غار قلعه‌کرد آوج تصریح کرد: پیدا کردن این بقایا با این قدمت، بسیار حائز اهمیت، نادر و شگفت انگیز است و نشان می‌دهد غار قلعه‌کرد به لحاظ غنای مواد باستان‌شناسی و بقایای انسانی کشف‌شده یک محوطه کاملا یگانه است.
شايان ذكر است غار تاریخی قلعه کرد در جنوب غربی استان قزوین با داشتن تالارهای متعدد و بی‌نظیر با شماره ثبت ۳۸۳ در فهرست میراث ملی طبیعی کشور به ثبت رسیده است.


27 دی 1399 / تعداد نمایش : 1025