متن کامل خبر


 
مراسم بزرگداشت شهید محسن فخری زاده و گرامیداشت مرحوم آیت الله مصباح یزدی برگزار شد

خلاصه خبر: مراسم چهلمین روز شهادت شهید محسن فخری زاده و بزرگداشت مرحوم آیت الله مصباح یزدی ۲۳ دی ماه با حضور دکتر احمدی رییس دانشگاه و فرزندان آن شهید والامقام برگزار شد.

رییس دانشگاه در این مراسم با ایراد سخنانی ضمن گرامیداشت یاد دانشمند شهید محسن فخری زاده و عالم برجسته حوزه آیت الله مصباح یزدی گفت: در دوران حاضر شاهد پیوستگی خط شهادت و فرهنگ حسینی هستیم. همانگونه که در دوران دفاع مقدس خون سید الشهدا توانست کیان ایران، تشیع و مکتب اهل بیت را حفظ کند در دوران سازندگی و توسعه علم، دانش و فناوری نیز شاهد ادامه ی خط شهادت هستیم.
دکتر احمدی خاطرنشان کرد: اگر چه امروز جنگ نظامی به ظاهر وجود ندارد اما دانشمندان، متفکرین و سرداران اسلام همچنان به مبارزه ادامه می دهند و در این راه شهید می شوند. این یک مسیر تاریخی است و فرهنگ عاشورایی با سرنوشت ملت ما گره خورده است.
وی با اشاره به وصیت نامه امام راحل گفت: آینده این جامعه، کشور و وطن اسلامی درخشان است و دشمنان روز به روز عاجز تر خواهند شد و بالاخره در مقابل این رشد اخلاقی، مکتبی، فرهنگی، علمی و فناوری، شکست را پذیرفته و عقب خواهند نشست.
رییس دانشگاه اظهار داشت: دانشگاه تربیت مدرس نیز به سهم خود در توسعه علم و دانش مجاهدت کرده است. برخی از دانشمندان بزرگ و مؤثر کشور از این دانشگاه برخاسته اند و گرچه برخی دیگر در قید حیات نیستند، اما عده ای همچنان مشغول افتخار آفرینی برای کشور می باشند.
وی ابراز امیدواری کرد ملت ایران چه در محیط دانشگاه چه در جامعه با اعتماد به وعده الهی راه خود را با ایمان و قدرت ادامه خواهد داد و با وجود فراز ها و نشیب ها این پیوستگی در راه خدمت به اسلام و میهن اسلامی ادامه خواهد داشت و دانشگاهیان شهید فخری زاده را به عنوان الگویی تمام عیار برای زندگی خود در نظر بگیرند.
در آغاز این مراسم حامد فخری زاده به بیان ویژگی های منحصر به فرد دانشمند شهید پرداخت و گفت: شهید فخری زاده دارای دو ویژگی مهم بود که باعث پرورش چنان شخصیتی شد که دشمن بیش از ۲۰ سال به دنبال حذف فیزیکی او بود. یکی از این دو ویژگی، نگاه وی به علم بود. شهید فخری زاده نگاه مجرد به علم نداشت و علم، فلسفه و عرفان را در هم تنیده بود و در تمام جریان زندگی علمی، حرفه ای و شخصی خود به کار می بست. او در حوزه فلسفه علم و فلسفه ی اسلامی تخصص داشت و معتقد بود فلسفه باید در علم، انقلاب ایجاد کند.
وی افزود: ارتباط او با دوستان، خانواده و همکاران بر مبنای عشق به خداوند بود. او عقیده داشت هر کاری که انجام می دهیم باید در مسیر علی الله باشد نه صرفا یک انجام وظیفه امور محوله و خروجی چنین طرز فکری در کشور ایجاد مراکز و حوزه هایی بود که برخی برای نخستین بار در کشور راه اندازی شد و در خاورمیانه نظیر آن وجود ندارد.
فرزند شهید فخری زاده اضافه کرد: دومین ویژگی او ولایت مداری و فراجناحی عمل کردن وی بود. شهید نگاه جناحی نداشت و در یک خط مستقیم که همان خط رهبر بود در طی ۳۰ سال خدمت در وزارت دفاع قدم برداشت و در ۶ دوره ریاست جمهوری و با ۵ وزیر یک مسیر مشخص و ثابت را طی نمود.
حامد فخری زاده در پایان تصریح کرد: شهید پرورش یافته این آب و خاک بود و در هیچ کشور خارجی نه تحصیل و نه تحقیق کرد و تمام تحصیلات وی در ایران صورت گرفت.
در بخش دیگری از این برنامه حجت الاسلام والمسلمین رضایی رییس ستاد حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان سخنرانی کرد و در ادامه از نفرات برتر اولین دوره مرکز معنا تقدیر شد.
گفتنی است این برنامه به همت بسیج دانشجویی، بسیج اساتید، بسیج کارمندان، مرکز معنا و دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برگزار شد.


24 دی 1399 / تعداد نمایش : 973