متن کامل خبر


 
ویژه برنامه سالگرد شهدای مقاومت در دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: ویژه برنامه سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس، پانزدهم دی ماه در سالن اجتماعات شهید چمران دانشگاه برگزار شد.

در این مراسم که با حضور رییس دانشگاه، سردار چهارباغی و میهمانانی از کشورهای عراق، سوریه و لبنان به صورت همگاه برگزار شد، دکتر احمدی سردار حاج قاسم سلیمانی را گوهری گرانبها دانست که پس از شهادت برای بسیاری از مردم شناخته شد.
وی گفت: جایگاه این سردار ملی و مکتبی شاید برای عامه مردم تا پیش از شهادت وی چندان روشن و شفاف نبود چرا که او فردی محجوب و با اخلاقی کریمه بود که از دیده شدن در مجامع بزرگ دوری می کرد. اگر چه شهادت وی داغی بر دل ایرانیان نهاد اما فرصتی شد تا مردم و به خصوص جوانان حتی مردم دیگر کشورها این شهید والامقام را بشناسند.
رئیس دانشگاه افزود: برادران سپاه از اواخر دهه ۵۰ و اوایل دهه ۶۰ زندگی خود را وقف انقلاب و توسعه اخلاق و فرهنگ اسلامی کردند. اگر چه جنگ تحمیلی فرایند نظامی سپاه را بیشتر نمایان کرد اما فرماندهان جوان سپاه از همان زمان آرزوی گسترش پیام انقلاب اسلامی را در جهان داشتند. آوازه رشادت برادران سپاه در جنگ تحمیلی به گوش جهانیان رسیده بود تا امروز که شخصیت سردار سلیمانی شخصیتی جهانی شده و همه ملت ها او را می شناسند. این راه و این مسیر باشکوه راه و مسیری ساده نیست.
دکتر احمدی اضافه کرد: هم اکنون بسیاری از ملت ها با مکتب، منش، اهداف و دستاوردهای او آشنا شدند. او در معامله با خدا، صاحب چنین لطف الهی شد.
رییس دانشگاه در خصوص ویژگی های سردار سلیمانی اظهار داشت: او پاسدار انقلاب اسلامی، فرمانده ای با تدبیر و آگاه بود. وی مرد عمل با اخلاق کریمانه و انسانیتی مثال زدنی بود اما در عین حال بسیار شجاع که در سخت ترین شرایط هم لرزه به تن دشمنان خود می انداخت. او مطیع رهبر و ولایت مداری واقعی بود که بی شک درهای امداد غیبی از سوی خداوند برای چنین فردی که گام در راه جهاد می گذاشت، گشوده می شد.
دکتر احمدی در ادامه به یکی از سخنرانی های سردار سلیمانی اشاره کرد و گفت: حاج قاسم چند ماه قبل از شهادت در یک سخنرانی خطاب به آمریکا و رییس جمهور ناخلف آن گفت که "ملت ایران لازم نیست با تو مقابله کند چرا که من به تنهایی از عهده این کار برمی آیم". آن زمان شاید چگونگی این ادعا مشخص نبود اما چند ماه بعد، با شهادت او مقدمه ی شکست قطعی دشمن در این منطقه حساس فراهم شد و امیدواریم که برای همیشه این دشمنان که به دست اندازی به خاورمیانه عادت کردند، نابود شوند.
رییس دانشگاه خاطرنشان ساخت: سردار سلیمانی الگوی جوانان امروزی است. جوانان باید روش زندگی، تلاش و سخت کوشی و مبارزه را از او بیاموزند. مسیر زندگی وی، رشد و اعتلای او و در نهایت شهادت قهرمانانه ی حاج قاسم، یک الگوی موفق برای جوانان ایران و ملل رنج دیده جهان است.
دکتر احمدی تصریح کرد: قطعا نقشه های نظامی سردار سلیمانی در آزادسازی ملت های ایران، سوریه، عراق، لبنان و افغانستان مؤثر بود که جای تحقیق دانشگاهی دارد و از دانشگاهیان تربیت مدرس می خواهم در این زمینه تحقیق و پژوهش کنند.
وی در پایان گفت: او سردار دل ها بود. یاران و همرزمان حاج قاسم نیز تربیت یافته همین مکتب بودند. وی سرزمین ها را نه با نیروی نظامی که با قلب و محبت خود فتح می کرد و از همین رو اقوام مختلف، کورد، عرب، افغان،... و مذاهب مختلف، تشیع، تسنن و...را جذب می کرد و همه در مقابل انسانیت و اخلاق حسنه او تسلیم می شدند.
سخنرانی حجت الاسلام دکتر ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس، دکتر العازی استاد دانشگاه کربلا و عضو حشد الشعبی و سردار محمود چهارباغی همرزم سردار سلیمانی در سوریه، از دیگر بخش های این ویژه برنامه بود. این برنامه بصورت زنده از تلویزیون اینترنتی و وب سایت دانشگاه پخش شد.


16 دی 1399 / تعداد نمایش : 1002