متن کامل خبر


 
برگزاری نشستی با عنوان بصیرت و ولایت پذیری در آستانه سالگرد شهادت سردار سلیمانی

خلاصه خبر: در هفته بزرگداشت سالگرد شهادت سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی، نشست اول در سالروز حماسه نهم دی با موضوع بصیرت و ولایت پذیری در مکتب شهید برگزار شد.

در این مراسم که روز سه شنبه ۹ دی ماه ۹۹ با سخنرانی سردار دکتر سید یوسف مولایی فرمانده سپاه امام حسن مجتبی(ع) در سالن اجتماعات شهید چمران دانشگاه برگزار شد، علل دشمنی و کینه توزی رییس جمهور آمریکا با شهید والامقام حاج قاسم سلیمانی تبیین شد. سردار مولایی در ابتدای این نشست به اهمیت موضوع دشمن شناسی اشاره کرد و گفت: در طول ۴ دهه اخیر آمریکا همواره با جمهوری اسلامی ایران در جنگ بوده است. هر زمان که به واقع، با بصیرت علت این دشمنی را شناختیم، توانستیم از گذرگاه های سخت عبور کنیم. شناخت نیت اصلی آمریکا فارغ از نگاه های حزبی، جناحی، سیاسی و عقیدتی بسیار اهمیت دارد. این حجم از دشمنی که در طول ۴۰ سال، حوادث بسیاری را برای ملت ایران رقم زده است از کجا نشأت می گیرد؟
وی در پاسخ به این سوأل اظهار داشت: وقوع انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ جریان عادی جهان را بر هم زد و سرآغاز کینه و دشمنی تمام نشدنی آمریکا با کشورمان شد. انقلاب اسلامی ایران اولین عبور از خط قرمز آمریکا بود. با وقوع انقلاب اسلامی، ایران از خط قرمز آمریکا گذشت، سرپیچی کرد و مستقل شد. دشمنی آمریکا از این شعار " استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی" شروع شد؛ چرا که با بروز انقلاب نه تنها استقلال و آزادی به ارمغان آمد بلکه مسیر جدیدی به جز شرقی و غربی بودن، ایجاد شد که مسیر جمهوری اسلامی بود. این دشمنی تا زمانی که مقابل آمریکا سر فرود نیاوریم نیز ادامه خواهد داشت و داشتن سلاح اتمی و برخورداری از انرژی هسته ای بهانه است.
سردار مولایی افزود: پیروزی انقلاب اسلامی نقطه آغاز جنگ تمدن غرب با تمدن اسلام شد. اما بروز جنگ بین غرب و اسلام برای دشمن هزینه بسیار داشت، از این رو آن ها جنگ درون تمدنی را به جای جنگ بین تمدنی به راه انداختند و با ایجاد جنگ افروزی بین مسلمانان مانند ایجاد داعش، به دشمنی تمدن غرب با تمدن اسلام ادامه دادند.
وی در ادامه به دکترین حاکم بر اقدامات و مناسبات آمریکا اشاره و تشریح کرد: در طول دهه ها، هرگز دکترین آمریکایی ها تغییر نکرده و همه بر اساس اصول واحد تصمیم می گیرند و از این سیستم خارج نمی شوند. بنا به اعتراف خودشان آن ها همیشه به دنبال منافع هستند و در تعریف منافع، منافع اولیه و منافع ثانویه را طبقه بندی می کنند.
مولایی در تبیین این منافع گفت: منافع اولیه همان منافعی است که ممالک دنیا بر سر آن جنگ می کنند و منافع ثانویه به منافعی گفته می شود که بر سر آن ها مناقشه و منازعه است اما از اقدام به جنگ پرهیز می شود. آمریکا اما یکسری منافع حیاتی برای خود قائل است که همانگونه که از نامش بر می آید منافعی ست که اگر نباشند، آمریکا نیز نخواهد بود.
سردار مولایی خاطر نشان ساخت: خلیج فارس از جمله منافع حیاتی آمریکاست و حیات جهان غرب به خلیج فارس وابسته است. یکی دیگر از عوامل دشمنی پایان ناپذیر آمریکا با کشورمان این است که ایران هرگز اجازه ورود به خلیج فارس را به آمریکا نخواهد داد. ایران در پیش از انقلاب با داشتن عنوان ژاندام منطقه تنها نقش نگهبان را ایفا می کرد و در واقع با تسلط به منطقه حافظ منافع آمریکا بود و در صفحه شطرنج آمریکا ایران سرباز بود.
وی در بخش دیگری از این مراسم به بیان علل دشمنی و کینه توزی آمریکا با سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرداخت و گفت: آمریکایی ها در طول سالیان متمادی به روش های مختلف در سراسر جهان دست به ترور زدند، اما اینکه شهید سلیمانی خارج از مناسبات سیاسی دنیا و با اعتراف رییس جمهور آمریکا مبنی بر صدور دستور ترور به شهادت رسید، نشان از عمق کینه و دشمنی آمریکا با فرمانده رشید اسلام دارد؛ چرا که وی تمام نقشه های آمریکا را نقش بر آب کرده و میلیاردها دلار هزینه کرد آن ها را سوزانده بود.
سردار مولایی افزود: غرب از دهه ۸۰ بر اساس یک تئوری، نقشه ی رسیدن به خلیج فارس را دنبال می کرد. این نقشه در دسترس است. طبق این نقشه عراق به ۳ بخش و ایران به ۵ بخش تجزیه می شد که این اتفاق در کشور عراق به دنبال حمله نظامی آمریکا، محقق شد. یک نقشه ی دیگر ایجاد اقلیم سبز بود که کردستان عراق، کردستان سوریه، کردستان ترکیه و کردستان ایران را شامل می شد و با واکنش ایران و ترکیه ناکام ماند.
این فرمانده سپاه اضافه کرد: اما نقشه سوم که شهید سلیمانی به دلیل برهم زدن آن به شهادت رسید، پروژه ایجاد داعش بود. آمریکا داعش را درست کرد تا منطقه ی وسیعی از غرب اروپا، مرز چین، شمال آفریقا و اغلب کشورهای جهان اسلام را در برگیرد و یک جنگ بزرگ داخلی برای سال های متمادی بین مسلمان ها ایجاد و طی آن میلیون ها نفر کشته شوند.
سردار مولایی در پایان به بیان ویژگی های آن شهید والامقام پرداخت و گفت: این شهید بزرگوار تجسم برخی آیات الهی بود. یکی از ویژگی های سردار این بود که بسیار متواضع و خاکی رفتار می کرد و به همین دلیل محبت او در دل مردم ایران قرار گرفت. دومین ویژگی بارز شهید، مقاومت و ثبات اراده بود که در طول سال ها مبارزه، هرگز با دشمن سازش نکرد و در برابر آن ها نشکست. اما ویژگی سوم به واقع او یک مجاهد فی سبیل الله بود که فراتر از جناح ها و عقاید در هر زمان و مکان که باید حضور می یافت و کار درست را انجام می داد، با نگاه الهی خود بدون ترس از سرزنش و ملامت کنندگان حاضر می شد و در همین راه از جان خود گذشت.


9 دی 1399 / تعداد نمایش : 1172