متن کامل خبر


 
طراحی و پیاده سازی ربات جراحی از راه دور در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

خلاصه خبر: در نشست اخیر شورای دانشگاه، گزارشی از روند طراحی و پیاده سازی ربات جراحی از راه دور در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ارائه شد.

در ابتدای این نشست دکتر فتح الهی معاون پژوهشی دانشگاه با توضیحات کوتاهی درباره این پروژه گفت: این ربات، حاصل کار جمعی گروه مخابرات و گروه مهندسی پزشکی می باشد و از سوی دکتر عروجی، دکتر شرافت و دکتر مکاری اعضای هیات علمی دانشگاه به انجام رسیده است.
در ادامه دکتر مهدی عروجی عضو هیات علمی گروه مهندسی پزشکی – بیوالکترونیک دانشگاه در تشریح پروژه سامانه ربات جراحی از راه دور گفت: این پروژه با همکاری شرکت ارتباطات سیار ایران و دانشگاه تربیت مدرس در بهار ۹۷ تعریف و فاز اولیه آن برای نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تلکام آماده و رونمایی شد. این پروژه یک ربات جراحی از راه دور است که در فاز اول، تمرکز آن روی جراحی کرانیوتومی یا برداشتن قسمتی از بافت سخت جمجمه ی انسان است.
وی هدف از این پروژه را کمک به آسیب دیدگانی که در مناطق محروم دچار خونریزی و ضربه مغزی می شوند، دانست و افزود: مطالعات میدانی نشان داده است که بالغ بر نیمی از هموطنان ما که در مناطق دورافتاده و در مکان هایی که به پزشک دسترسی ندارند، دچار خونریزی و یا ضربه مغزی می شوند، جان خود را از دست می دهند. برای این افراد ضرورت دارد که در اسرع وقت، خون ناشی از ضربه و لخته ی ایجاد شده، از مغز خارج شود و در اغلب موارد علت اصلی اینکه افراد جانشان را از دست می دهند این است که به سرعت به مراکز درمانی نمی رسند تا لخته خون خارج شده و فشار از روی مغز برداشته شود.
در ادامه دکتر نادر مکاری درباره نحوه انجام جراحی در بستر شبکه های نسل پنجم اینترنت توضیح داد و گفت: برای انجام این جراحی، شبکه های نسل چهارم پاسخگو نیستند و این جراحی یا باید در بستر ارتباط مخابراتی نقطه به نقطه و یا در بستر نسل پنجم شبکه تلفن همراه G 5 پیاده سازی شود که در بستر G 5 به دلیل نوع طراحی و فناوری جدید آن می توانیم جراحی با اطمینان بالا و بدون تاخیر داشته باشیم.
در ادامه دکتر احمدی ضمن تشکر از تیم تحقیقاتی این پروژه به دلیل انجام فعالیت هایی در مرزهای دانش جهانی، ابراز امیدواری کرد: با توجه به توسعه شبکه های G5 در کشور، این پروژه با سرمایه گذاری بخش خصوصی یا ارگان های مرتبط و ذی نفع به صورت اجرایی به کار گرفته شود.


3 دی 1399 / تعداد نمایش : 1681