متن کامل خبر


 
تشریح اقدامات واحد بین الملل در نشست شورای دانشگاه

خلاصه خبر: در نشست اول دی ماه شورای دانشگاه، گزارشی از فعالیت های واحد بین الملل ارائه شد.

دکتر شجاع الساداتی رییس واحد بین الملل به فعالیت های این واحد اشاره و تصریح کرد: واحد بین الملل وظیفه جذب دانشجو، پذیرش نهایی و ثبت نام دانشجویان بین المللی را بر عهده دارد و مسئولیت آموزش، پژوهش و فارغ التحصیلی دانشجویان بین المللی بر عهده سایر بخش های دانشگاه می باشد.
وی افزود: ما در واحد بین الملل بدون نظر گروه های آموزشی و دانشکده ها هیچ تصمیمی درباره جذب دانشجوی خارجی نمی گیریم و کیفیت دانشجو و نظر گروه برای ما بسیار حائز اهمیت است.
وی به روند صعودی جذب دانشجوی بین المللی در دانشگاه از سال ۹۷ تا کنون اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با تلاش های صورت گرفته تعداد دانشجویان خارجی از ۳۳ نفر در سال ۹۷ به ۷۹ نفر در سال ۹۸ و ۱۳۳ نفر در سال ۹۹ (تاکنون) رسیده است. در سال ۹۸ دانشگاه تربیت مدرس جز ۱۰ دانشگاه برتر کشور در زمینه جذب دانشجوی خارجی بود و در سال ۹۹ نیز قطعا در میان ۶ دانشگاه برتر در این زمینه خواهیم بود.
رییس واحد بین الملل دانشگاه خاطر نشان ساخت: تعداد دانشجویان خارجی شاغل به تحصیل در دانشکده های مختلف دانشگاه در حال حاضر ۲۸۸ نفر می باشد که ۱۸۶ نفر غیر فارسی زبان و ۱۰۲ نفر فارسی زبان هستند که این رقم با احتساب افرادی که در حال گذراندن دوره زبان فارسی هستند، حدود ۴۰۰ نفر می شود. در حال حاضر دانشکده پزشکی دارای بیشترین دانشجوی خارجی است که با توجه به ظرفیت های خوب این دانشکده، قابلیت جذب دانشجو تا ۳ برابر تعداد فعلی نیز در این دانشکده وجود دارد. پس از دانشکده پزشکی نیز دانشکده های علوم انسانی، مدیریت و اقتصاد و هنر دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی هستند.
وی یادآور شد: بیشتر دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در دانشگاه از کشورهای عراق ، افغانستان ، سوریه و لبنان هستند و با توجه به رشد تقاضا پیش بینی می کنیم ظرف ۳ تا ۴ سال آینده تعداد دانشجویان بین المللی ما به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ دانشجو افزایش یابد که این امر در راستای اهداف طرح تحول راهبردی بوده و درآمدزایی را نیز برای دانشگاه به همراه خواهد داشت.
دکتر شجاع الساداتی با اشاره به مهمترین چالش های پیش روی دانشگاه برای جذب دانشجویان بین المللی، آمادگی دانشکده ها برای حضور دانشجویان بین المللی، آمادگی فرهنگی ارکان دانشگاه برای تعامل با دانشجویان بین الملل، مشکل زبان دانشجویان بین الملل و لزوم تعامل بیشتر اساتید و آشنایی کارمندان با زبان انگلیسی، لزوم بهینه سازی و اصلاح فرآیند ثبت نام در سامانه گلستان برای دانشجویان بین المللی، ضرورت تکمیل و به روز رسانی سایت انگلیسی دانشکده ها ، اصلاحات ساختاری حوزه بین الملل دانشگاه و توزیع مناسب درآمد حاصل از شهریه دانشجویان را از جمله اقدامات لازم برای جذب بیشتر و بهتر دانشجویان بین المللی عنوان کرد.


3 دی 1399 / تعداد نمایش : 858