متن کامل خبر


 
افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارمندان دانشگاه‌های وزارت علوم پس از تصویب در هیات امنای دانشگاه‌ها

خلاصه خبر: افزایش ۵۰ درصدی حقوق کارمندان دانشگاه‌های وزارت علوم در راستای همسان سازی با حقوق کارمندان دانشگاهی وزارت بهداشت، پس از تصویب در هیات امنای دانشگاه‌ها اجرایی می‌شود.

محمد یوسفی عضو شورای صنفی کارکنان دانشگاه و رییس شورای مرکزی صنفی کارمندان دانشگاه های دولتی کشور در گفتگویی به فعالیت های صورت گرفته از سوی شورای صنفی کارمندان دانشگاههای دولتی کشور اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف شورا حفظ و ارتقا منزلت کارمندان زیر مجموعه وزارت علوم است و طی چند سال اخیر به دلیل ماهیت نیروهای انسانی در وزارت عتف، استنباط همکاران اینگونه است که در مواردی شأن کارمندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد و این موضوع موجب افول انگیزه سازمانی و در نهایت کاهش سرعت دستیابی به اهداف دانشگاهها و وزارت خواهد شد. لذا مطالباتی از این دست با ارائه راهکارهایی قابل تحقق است. در بسیاری از این نوع مطالبات نیاز به بودجه‌های کلان نبوده و کافی است بعضی نگرش ها تغییر کند. شورا با تمام توان برای این موضوع تلاش می کند تا با مطالعه و بهره گیری از دانش کارمندان و اساتیدی که صاحب نظر هستند، گامی در بهبود و ارتقای آن برداشته شود.
وی افزود: پس از تشکیل شورا در اولین جلسه شورای مرکزی پس از انتخاب هیات رییسه، کمیسیون های مختلف برای پیگیری مطالبات انباشته شده، بیش از ۳۰ موضوع شناسایی و جهت بررسی و ارائه راهکارهای برون رفت و رفع آنها در دستور کار قرار گرفت. مکاتبات و جلسات متعددی با مسئولین وزارت علوم و سایر دستگاه های اثرگذار انجام شد که از جمله می‌توان به جلسه با دکتر جنیدی معاون حقوقی رییس جمهور، دکتر عاملی دبیر شورای انقلاب فرهنگی، دکتر احمدی معاون دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، تنی چند از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی معاونین اداری و مالی دانشگاههای کشور اشاره کرد.
یوسفی اظهار داشت: محوریت همه این مذاکرات بر ضرورت تشکیل شوراها و به کارگیری نمایندگان کارمندان در مجاری تصمیم گیری و تصمیم سازی بوده است و در تمام مناسبات رویکرد اثباتی بجای رویکرد نفی و تقابل در دستور کار شورا قرار داشته است. به رغم برنامه‌های ارائه شده از سوی کمیسیون های شورا، طی 10 ماه گذشته، شورا تمام تمرکز خود را بر موضوع افزایش حقوق کارمندان مربوط به بخشنامه ابلاغی از سوی سازمان برنامه و بودجه معطوف نمود. در این مدت بنا بر نوع بخشنامه، مطالعه تطبیقی برای نحوه اجرای بخشنامه دکتر نوبخت و متناظر سازی آن صورت گرفت و در همین راستا جلسات متعددی با مسئولان وزارت عتف بعمل آمد.
رییس شورای مرکزی صنفی کارمندان دانشگاههای کشور تصریح کرد: در این مدت تمام تلاش شورا به جهت حساسیت موضوع و نوع مطالبه این بود که توصیه های لازم را با هماهنگی نمایندگان شوراها در دانشگاهها و با ارسال پیام و صدور بیانیه‌ ها، دعوت به همکاری و حفظ آرامش تا حصول نتیجه به انجام رساند. از طرف دیگر پیش آگاهی‌های لازم به مسئولان وزارت عتف نسبت به شرایط حساس داده می‌شد تا نسبت به تحقق حقوق کارمندان تلاش نمایند.
وی در خصوص افزایش 50 درصدی حقوق کارمندان دانشگاهها گفت: در این راستا از اسفند سال 98 مکاتبات و مذاکرات فشرده‌ای حتی در ایام عید با مسئولان آغاز شد، اختلاف نظر ابتدای پیگیری موضوع پس از مذاکرات شورا و افراد فعال در دانشگاهها موجب گردید تا با جلسات کارشناسی فی مابین نهایتا این همسویی در نحوه اجرای بخشنامه و همسان سازی کارمندان وزارت عتف با کارمندان دانشگاهی وزارت بهداشت، به دلیل ماهیت هیات امنایی بودن ساز و کار آیین نامه استخدامی هر دو وزارتخانه، ایجاد شود. البته در همه مراحل، مسئولان دغدغه تأمین بار مالی حاصل از اجرای بخشنامه را در بیانات خود اظهار می داشتند. بیش از ده جلسه حضوری با مسئولان ارشد وزارت عتف در چهار ماه گذشته و ارسال نامه و پیام های متعدد در این ایام از سوی شورا و اینجانب انجام شد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر تلاش و جلسات پی در پی مسئولان وزارت عتف با مدیران سازمان برنامه و بودجه جهت تامین بار مالی و نحوه اجرای بخشنامه، موجب شد تا وزیر علوم با جلساتی که مستقیما با دکتر نوبخت برگزار کردند، نهایتا ابلاغیه نحوه و زمان اجرای افزایش را به دانشگاهها صادر نمایند. از طرفی دکتر نوبخت به دلیل اینکه در جلسه‌ای با چند تن از همکارانمان قول اخلاقی برای تامین بودجه لازم جهت اجرای کامل بخشنامه در مواد فصل پنجم و ششم آیین نامه را داده بودند و این موضوع را در برنامه رسانه‌ای نیز عنوان کردند، موجب شد این موضوع به سمت انجام کامل پیش رود.
یوسفی یادآور شد: اجرای ابلاغیه وزیر علوم در حال حاضر در دانشگاهها در حال گذراندن مراحل اداری و قانونی خود بوده تا مصوبه هیات امنای دانشگاه مربوطه را اخذ نماید، ان شاالله مسئولان دانشگاهها بزودی و با تلاش مستمر خود با اجرای کامل و دقیق بخشنامه که صریح و روشن بیان شده است، کام همه کارمندان را شیرین خواهند کرد.
وی بر لزوم پیگیری اخبار مربوط به امور صنفی کارکنان دانشگاه ها از کانال ها و سایت های معتبر برای جلوگیری از انتشار اخبار کذب و شایعات تاکید کرد و گفت: از همه همکارانمان در سراسر کشور تقاضا داریم با صبوری در اجرای صحیح بخشنامه، مسئولان خود را یاری نمایند و از انتشار اخباری که حاصل از گمانه زنی ها است خودداری نمایند. شورای صنفی کارمندان دانشگاههای دولتی کشور دارای کانال تلگرامی و سایت منحصر به خود بوده و همکاران می‌توانند اخبار صحیح را از آن مسیر پیگیری نمایند. متاسفانه در این چند ماه گذشته بد اخلاقی هایی در برخی رسانه های دیجیتالی با انتشار شایعات بوجود آمد که بخشی از آن به عدم اطلاع رسانی به موقع مسئولان بر می گردد که امید است با شفاف سازی برنامه ها در وزارت عتف از سوی مسئولان از سویی و از سوی دیگر خویشتن داری و تأمل همکاران در انتشار برخی اخبار و گمانه زنی ها، شاهد بروز این تنش ها که آرامش خانواده دانشگاهی را تحت الشعاع قرار می دهد، نباشیم.


1 دی 1399 / تعداد نمایش : 3668