متن کامل خبر


 
تجلیل از عضو هیات علمی دانشگاه به عنوان پژوهشگر و فناور برگزیده کشوری

خلاصه خبر: آیین بیست و یکمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور، ۲۵ آذر با حضور دکتر جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، دکتر‌ غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، معاونان وزارتخانه‌های بهداشت و صمت و همچنین خانواده شهید فخری زاده در سالن شهدای جهاد علمی به صورت حضوری و پخش به صورت وبیناری برای تمام دانشگاه‌ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور برگزار شد.

در این مراسم از ۶۴ پژوهشگر برتر، حامیان برگزیده پژوهش و فناوری، نشریات برگزیده علمی و برگزیدگان همکاری جامعه با صنعت و از ۵ نفر به صورت حضوری و نمادین تجلیل و قدردانی شد. دکتر جعفر توفیقی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه به عنوان پژوهشگر و فناور برتر حوزه جامعه و صنعت معرفی شد.
معاون اول رئیس جمهوری در آیین بیست و یکمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور با گرامیداشت یاد شهید دکتر محسن فخری زاده اظهار داشت: امسال یکی از دانشمندان زبده و خدوم کشور در جریان یک توطئه به شهادت رسید که به روح پاک ایشان درود می فرستیم و یادش را گرامی می داریم.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به رونمایی از بیانیه «آینده دانشگاه ها در ایران» با دو رویکرد جامعه محور و کارآفرین که چندی پیش انجام شد، خاطرنشان کرد: این دو رویکرد باید همواره و به خصوص در شرایط فعلی مورد توجه قرار گیرد چرا که در مقطع کنونی می تواند به بالا بردن تاب آوری جامعه و گشودن افق های جدید پیش روی کشور کمک کند.
معاون اول رییس جمهور گفت: آنچه مایه افتخار است حضور زنده جامعه دانشگاهی و علمی ایران است و التزام اجتماعی که جامعه علمی ایران دارد این است که پژوهش های معطوف به حل مسایل جامعه را در دستور کار قرار دهد.
جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به جلسات گفتگوی دولت و دانشگاه ها که در سال های اخیر برگزار شده است، اظهار داشت: پس از جلسات گفتگوی دولت و ۱۳ دانشگاه اصلی کشور، خوشه های مختلفی تشکیل شد و قراردادهای متعددی بین دستگاه های اجرایی با دانشگاه ها در حوزه های مختلف صنعت و نفت و گاز به امضا رسید.
معاون اول رییس جمهور افزود: یکی از این قراردادها در حوزه افزایش بازیافت از میادین نفتی است که در حال حاضر دانش آن در انحصار کشورهای خارجی است اما اگر این قراردادها به نتیجه برسد آثار آن برای آینده کشور تعیین کننده و تاثیرگذار خواهد بود.
دکتر جهانگیری ادامه داد در بخش صنعت نیز قراردادهای خوبی منعقد شده و در حوزه علوم انسانی هم مباحث جدی و خوشه های متعددی برای احیای سرمایه اجتماعی تشکیل شده است چرا که سرمایه اجتماعی مهمترین سرمایه هر کشور است که منجر به افزایش اعتماد مردم به نظام می شود.
وی برگزاری جلسات گفتگوی دولت و دانشگاه را مفید و موثر توصیف کرد و گفت: ممکن است گاهی دانشگاهیان و پژوهشگران احساس کنند که صدای آنها در بخش اجرایی به درستی شنیده نمی شود و در طرف مقابل نیز ممکن است بخش اجرایی احساس کند که سرعت دستیابی به راهکارها برای حل مشکلات از سوی دانشگاه ها پایین است که همه این مسائل از طریق گفتگو قابل حل است.
دکتر غلامی با بیان اینکه جایگاه کشور در حوزه علم و فناوری قابل اتکا و افتخار است، اظهار داشت: در جشنواره امسال با همه ملاحظات و محدودیت هایی که به دلیل شیوع بیماری کرونا با آنها مواجه بودیم، تلاشمان این بود که مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور به نحو شایسته ای برگزار شود.
وزیر علوم با بیان اینکه عملکرد مجامع علمی معمولاً بی سر و صدا انجام می گیرد و در چنین برنامه هایی است که تلاش دانشمندان کشور به اطلاع عموم می رسد، گفت: تولید علم در ایران سال هاست که پایگاه و رتبه مناسبی در میان کشورهای مطرح دنیا به خود اختصاص داده، البته حفظ این جایگاه مستلزم حمایت ویژه و همه جانبه از مقوله علم و پژوهش و فناوری است.
دکتر غلامی با اشاره به تاسیس اولین هسته های مراکز رشد در ۲۰ سال گذشته اظهار داشت: در حوزه پژوهش و فناوری هم پس از تاسیس مراکز رشد، به تدریج به سمت ایجاد پارک های علم و فناوری حرکت کردیم که امروزه عملکرد این پارک ها باعث افتخار و امیدواری و مشکل گشایی در امور مختلف کشور است.
وی با اشاره به رویکرد موفق اکثر دانشگاه های کشور به سمت دانشگاه های نسل سوم گفت: دانشگاه های بزرگ کشور هم خود را برای ورود به ردیف دانشگاهای نسل چهار آماده می کنند که این مهم نیز به خوبی مشهود است و این رویکردی که اتفاق افتاده حمایت جدی و مطلوب را می طلبد و بدون حمایت های راهبردی و مستمر، ممکن است این روند رو به پیشرفت دچار کاستی شود.
دکتر غلامی با اشاره به انعقاد ۷ قرارداد پارک ها و بخش خصوصی که امروز انجام شد، افزود: در خصوص اجرای این طرح ها، صندوق نوآوری و شکوفایی ۸۰ در صد سرمایه لازم را فراهم می کند تا شرکت های وابسته به پارک های علم و فناوری با موفقیت و بدون دغدغه به فعالیت موثر خود بپردازند.
وی افزود: امروز می توانیم با افتخار ادعا کنیم که مراکز علمی و فناوری ما با تمام توان در تولید دانش، تبدیل دانش به فناوری، تبدیل علم به ثروت و ایجاد اشتغال پایه از طریق پارک ها، شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد حضور موثر داشته و با تمام توان تلاش می کنند.در این راستا حدود ۶۰ هزار شغل پایدار مبتنی بر دانش مشخص کرده ایم که نیازمند حمایت کامل از طریق ارائه یک برنامه راهبردی است.
دکتر محسن شریفی، مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دبیر بیست و یکمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره اظهار داشت: امسال با رعایت آیین‌نامه‌های مصوب جشنواره‌، ثبت نام از پژوهشگران و فناوران برتر از شهریور ماه آغاز و مقرر شد تمامی مراکز علمی و پژوهشی کشور افراد برگزیده خود را با توجه به شاخص‌ها و دستورالعمل‌های مورد نظر به دبیرخانه جشنواره مستقر در وزارت علوم ارسال کنند.
وی با بیان اینکه در مجموع ۳۰۱ پرونده به دبیرخانه جشنواره ارسال شد، افزود: پرونده‌های ارسالی شامل ۲۲۳ پژوهشگر و ۷۸ فناور می‌شد که همه موارد ارسالی توسط ۸۰ داور زبده و صاحب نظر مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت ۱۷ پژوهشگر و ۱۶ فناور در لیست برگزیدگان قرار گرفتند.
شریفی در ادامه گفت: در بخش دیگر ۱۵ برگزیده از میان افرادی که به هر نحوی در ارتباط بخش پژوهش و فناوری با جامعه موثر بوده‌اند، انتخاب شدند و همچنین از میان حامیان پژوهش و فناوری هم که با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی استان‌ها همکاری مناسبی داشته‌اند نیز ۶ برگزیده داشتیم.
وی با اعلام انتخاب ۱۰ نشریه برتر در حوزه پژوهش و فناوری در جشنواره امسال گفت: مهم‌ترین شاخص‌های انتخاب پژوهشگران و فناوران برتر امسال، نقش‌آفرینی مناسب در حوزه انتشارات علمی و انعکاس آن در نمایه.های داخلی و بین‌المللی، حل مشکلات جامعه، انجام پژوهش‌های تقاضامحور و میزان فروش محصولات بود.
دکتر شریفی در پایان اعلام کرد: در جشنواره امسال به دلیل محدودیت‌های کرونایی، از ۵ نفر منتخب حوزه پژوهش و فناوری به صورت حضوری تجلیل شد و لوح تقدیر سایر برگزیدگان برای آنها ارسال می شود.
گفتنی است دکتر جعفر توفیقی استاد تمام دانشکده مهندسی شیمی است و هم اکنون عهده دار ریاست پژوهشگاه صنعت نفت وابسته به وزارت نفت می باشند. وی که از طراحان اصلی لایحه تغییر ساختار وزارت علوم است، دارای مدرک دکترای تخصصی PHD در رشته مهندسی شیمی از دانشگاه پلی‌تکنیک بخارست است.
توفیقی طی سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ با کسب رای اعتماد مجلس، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بود و پیش از آن نیز به عنوان معاون آموزشی وزارت علوم و رییس شورای گسترش آموزش عالی فعالیت داشت.
دکتر توفیقی در سال ۱۳۷۵ به عنوان استاد نمونه دانشگاه تربیت مدرس، در ۱۳۷۶ به عنوان استاد نمونه کشور و در سالهای ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ به عنوان دارنده عنوان طرح برتر در اولین جشنواره نوآوری‌های صنعت نفت، گاز و پتروشیمی و پژوهشگر برتر دانشگاه تربیت مدرس انتخاب شد.
همچنین معاونت آموزشی وزارت علوم از سال ۱۳۷۶، سرپرست معاونت اشتغال وزارت علوم از ۱۳۸۱ ، نماینده وزارت علوم در شورای عالی اشتغال از سال ۱۳۸۰، سرپرست موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی از سال ۱۳۷۸، عضو شورای عالی آموزش و پرورش از سال ۱۳۷۶ ، نایب رییس شورای گسترش آموزش عالی و شورای عالی برنامه ریزی از سال ۱۳۷۶ ، نایب رییس شورای هدایت استعدادهای درخشان از ۱۳۷۷، رییس هیات ممیزه مرکزی وزارت علوم از سال ۱۳۷۶ ، دبیر هیات مرکزی گزینش استاد از سال ۱۳۷۶ ، نماینده وزارت علوم در هیات عالی نظارت دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری از سال ۱۳۷۷، عضو شورای مرکزی بورس و اعزام وزارت علوم از سال ۱۳۷۶ ، عضو شورای عالی مرکز اطلاعات و مدارک از سال ۱۳۷۷، عضو کمیته ملی آموزش عالی کمیسیون ملی یونسکو از سال ۱۳۷۷، عضو کمیته‌ها و کمیسیون‌های نظام برنامه ریزی برنامه چهارم توسعه از سال ۱۳۸۲، عضو هیات نظارت و ارزیابی فرهنگی و علمی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۸۱ ، نایب رییس شورای تغییر ساختار وزارت علوم ۱۳۸۰ - ۱۳۷۸، عضو هیات امنای دانشگاههای تهران، بین‌المللی امام خمینی (ره) و شهید رجایی از سال ۱۳۷۷، نماینده وزارت علوم در هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی از سال ۱۳۷۸، نماینده وزارت علوم در هیات امنای دانشگاه امام حسین (ع) از سال ۱۳۷۸، عضو هیات امنای باشگاه دانش پژوهان جوان از سال ۱۳۷۹، عضو کمیته‌ها و کمسیون‌های نظام برنامه‌ریزی برنامه سوم توسعه ۱۳۷۹ - ۲۳۷۷، عضو کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۷۶، مشاور معاون آموزشی وزیر فرهنگ و آموزش عالی ۱۳۷۶ - ۱۳۷۵، معاون آموزش دانشگاه تربیت مدرس ۱۳۷۵ - ۱۳۷۰، رییس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس ۱۳۷۰ - ۱۳۶۷، معاون آموزشی و پژوهشی دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه تربیت مدرس ۱۳۶۷-۱۳۶۵ از جمله فعالیت‌های اجرایی دکتر توفیقی است.


26 آذر 1399 / تعداد نمایش : 1916