متن کامل خبر


 
تشریح اقدامات مرکز بهداشت و درمان در کنترل بیماری کرونا

خلاصه خبر: اقدامات مرکز بهداشت و درمان در جهت مقابله و کنترل بیماری کووید 19 در نشست هیات رئیسه دانشگاه تشریح شد.

رییس مرکز بهداشت و درمان دانشگاه در نشست هیأت رئیسه دانشگاه با اشاره به راه اندازی سامانه پایش و سلامت دانشگاهیان برای غربالگری سریع افراد مشکوک به بیماری و افراد ریسک پذیر گفت: این سامانه با بکارگیری ابزارهای فناوری اطلاعات در حوزه سلامت، سبب بهینه‌سازی روش‌های مدیریتی و تسریع در شناسایی افراد بیمار می شود و احتمال اسکان افراد مبتلا در خوابگاهها را کاهش داده و استفاده از اطلاعات سامانه مانع از افزایش شیوع بیماری در بین کارکنان دانشگاه می شود.
دکتر رئوفی از ویزیت و غربالگری افراد دارای علائم بیماری کووید-19 به عنوان یکی دیگر از اقدامات مرکز بهداشت و درمان نام برد و افزود: ویزیت و غربالگری افراد دارای علائم کووید 19 با هدف تشخیص اولیه بیماری، انجام آزمایشات لازم و پیگیری سی تی اسکن و همچنین ردیابی و جداسازی افراد در تماس با مورد مثبت و قطعی بیماری کووید-19 انجام شد. این اقدام به منظور سهولت دسترسی به مراکز درمانی برای دانشگاهیان و شناسایی به موقع و همچنین جداسازی جهت جلوگیری از گسترش انتقال بیماری و دستیابی به آمار تعداد مبتلایان در دانشگاه انجام شد.
رئیس مرکز بهداشت و درمان دانشگاه ضمن اشاره به آن کال بودن پزشکان و کارشناسان مرکز جهت رسیدگی به موارد اضطراری در زمانهای غیر اداری به عنوان یکی دیگر از اقدامات موثر مرکز ادامه داد: راه اندازی آزمایشگاه نمونه گیری تست کووید-19 که به منظور سهولت دسترسی به آزمایشگاه برای افراد بیمار دارای علائم و اطلاع از اعلام نتایج آزمایشات انجام شد، اقدام اثربخش دیگری بود که به جهت در نظر گرفتن منع تردد افراد بیمار همچنین حمایت مالی از دانشجویان، کارکنان و اساتید دارای علائم بیماری با اعمال تخفیف بسیار مفید بود و باعث جلوگیری از استرس و فراهم آوردن مکانی مناسب به دور از نگرانی برای دانشگاهیان شد و موجب تسریع در بیماریابی و قرنطینه بیماران گردید.
دکتر رئوفی اضافه کرد: تهیه راهنمای بهداشتی کنترل و پیشگیری از بیماری کووید-19 و آشنایی با اصول بهداشتی در بخش های مختلف دانشگاه نیز اقدام تأثیر گذار دیگری بود که به همت مرکز بهداشت و درمان انجام شد. این راهنما به منظور آشنا کردن افراد با اصول بهداشتی برای جلوگیری از انتقال ویروس و نحوه برخورد با فرد بیمار تهیه شد و موجب کاهش رفتارهای غیر بهداشتی در بخشهای مختلف دانشگاه گردید.
وی در ادامه یادآور شد: راهنمای کنترل و پیشگیری از بیماری کووید-19 پس از تهیه به دفتر سازمان امور دانشجویان ارسال شد تا در دیگر دانشگاههای کشور استفاده شود. همچنین پمفلت راهنمای آموزش نکات بهداشتی در زندگی خوابگاهی به درخواست سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، توسط مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تهیه شد.
دکتر رئوفی به آموزش نکات بهداشتی به دانشجویان و دانشگاهیان به عنوان یکی دیگر از اقدامات انجام شده اشاره و تشریح کرد: حضور تیم نظارت شامل پزشک و کارشناس بهداشت در بین کارکنان دانشگاه و پاسخگویی به سوالات و ارائه راهنمایی های لازم برای پیشگیری از بیماری همچنین توجیه و تبیین مسائل بهداشتی و آموزش بهداشت فردی و محیطی، آموزش چهره به چهره پرسنل خدمات، حراست، باغبانی و تأسیسات انجام شد که باعث افزایش حساسیت و عملکرد بهداشتی دانشگاهیان گردید.
وی در ادامه به بازدید از کلیه ی مکان های دانشگاه و نظارت مکرر جهت اجرای دقیق پروتکل بهداشتی کنترل و پیشگیری از بیماری کووید-19 با هدف تقویت سد پیشگیری از بیماری و شناسایی افراد مختلف و نقاط پرخطر اشاره کرد و از تهیه و توزیع محلول ضدعفونی دست در خوابگاهها و توزیع ماسک سه لایه استاندارد برای دانشجویان و پرسنل خدمات، باغبانی و حراست با هدف کاهش دغدغه مالی تهیه وسایل بهداشتی و پیشگیری از استفاده از ماسک های غیر استاندارد به عنوان یکی دیگر از اقدامات انجام شده یاد کرد و در پایان از اجرای دقیق آئین نامه، دستورالعمل ها و بخشنامه های مربوط به وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان گزارش داد.


26 آذر 1399 / تعداد نمایش : 1296