متن کامل خبر


 
حامیان طرح تحول، موتور پیشرفت و آینده سازان دانشگاه هستند

خلاصه خبر: در آیین اختتامیه موج های هفتم و هشتم طرح تحول راهبردی که نوزدهم آذر با حضور هیأت رئیسه دانشگاه و جمع کثیری از دست اندرکاران، مجریان و حامیان طرح به صورت مجازی برگزار شد، دکتر احمدی در آغاز مراسم گفت: مطلوب تر است که به جای واژه اختتامیه از واژه جشن استفاده کنیم. چرا که امروز در پایان یک مرحله از زندگی پویا و فعال دانشگاهی قرار داریم و گرد هم جمع شدیم تا پیروزی های این مقطع را جشن بگیریم و از تلاش و پشتکار بدون وقفه همکاران طرح در راه اعتلای دانشگاه تقدیر کنیم.

رئیس دانشگاه افزود: ۴ سال از شروع گفتمان طرح تحول می گذرد و بیش از ۴۰۰ بسته موفقیت در راستای اهداف عالی دانشگاه توسط مجریان و حامیان طرح محقق شده است. هزاران مورد ابتکار، نوآوری و ده ها هزار ساعت وقت و زمان صرف شده تا به این نقطه برسیم.
دکتر احمدی خاطرنشان ساخت: دانشگاه تربیت مدرس می توانست طبق روال کلاسیک و عادی خود که روالی موفقیت آمیز هم بود، پیش رود اما دانشگاه به همت مشاوران، مدیران و محققان خود تصمیم گرفت باب تحول و تغییر را باز کند. این باب، بابی ست که پس از گشودن قابل برگشت نیست و تغییر و تحول مفهومی است که تمامی فعالیت ها را در بر میگیرد و مسیری دائمی برای ما باز می کند.
وی با اشاره به چالش های موجود در مسیر طرح تحول اظهار داشت: در این مسیر با چالش هایی بسیار بیشتر از حد تصور و پیش بینی های صورت گرفته، مواجه شدیم. در ابتدای طرح ایجاد چالش های جدید را پیش بینی کرده بودیم اما شدت و ابعاد چالش های پیش آمده آنقدر زیاد بود که در مواردی غافلگیر شدیم و روند اجرای طرح بسیار تحت تأثیر قرار گرفت. اما نهراسیدیم و از آنجا که خود را آماده تصمیم گیری و حرکت در شرایط سخت کرده بودیم، به تلاش ادامه دادیم. علاوه بر چالش های ایجاد شده و مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی که کشور را دربر گرفته است در موج 8 با بروز همه گیری کرونا، مشکلات دیگری هم پدید آمد اما در هیچ کدام از این مراحل ناامید نشدیم و روز به روز قوی تر پیش رفتیم.
دکتر احمدی ادامه داد: این سؤال برای بسیاری پیش آمده که آیا طرح تحول فقط یک طرح بوده که در عمل اجرایی نشده؟ و یا این سؤال که آیا مجریان طرح توانسته اند تمام اهداف را اجرایی و محقق کنند؟ در پاسخ باید بگویم که ما در یک وضعیت میانه هستیم. یعنی نه موفقیت قابل قبول و در حد انتظار خود را کسب کرده ایم و نه با شکست مواجه شده و قصد ترک آرمان ها و رها کردن طرح را داریم. ما در یک پیروزی میانه ای قرار داریم و هم اکنون شاهد این هستیم که گفتمان طرح تحول در میان تمامی دانشگاهیان در جریان است. همه اذعان دارند که این طرح دارای اهداف والا و ارزنده ای است هر چند برخی در زمینه اجرای طرح پر تلاش هستند و برخی نیز نظاره گر بوده و بطور مستقیم کمکی به پیشرفت طرح نکرده اند و برخی در حد وسط همکاری حضور داشتند.
وی از حامیان طرح تحول به عنوان موتور پیشرفت و آینده سازان دانشگاه یاد کرد و افزود: در طی مسیر تحول مایل بودیم دایره حامیان را که حدود ۲۰۰ نفر هستند، گسترش دهیم. این نقص کار ما بود و باید در خصوص آموزش و ترویج گفتمان طرح، بیان نتایج حاصله و برون دادها، برگزاری جلسات و توسعه ارتباط و تعامل، بیشتر تلاش می کردیم. اما به هر حال دانشگاه تربیت مدرس متحول شده و مباحث رشد فناوری، توسعه ارتباطات بین المللی، سرآمدی در کیفیت و خدمت به جامعه همانگونه که در سطح ملی دارای ارزش و اعتبار گشته در قشر دانشگاهی کشور و در بین دانشگاهیان تربیت مدرس نیز به عنوان ارزش های مهم قلمداد شده و این مرهون اجرای همین بسته های موفقیت است.
رئیس دانشگاه اضافه کرد: ما تربیت یافته مکتبی هستیم که برای تغییر و تحول ارزش قائل است. پویایی در نهاد و ضمیر ایرانیان وجود دارد و همه تعالی و رشد را دوست دارند. اما باید در این مسیر بسیار تلاش و کوشش کرد و نا امید نشد. دانشگاهیان تربیت مدرس نیز در مسیر درستی گام برداشته و از دوران سخت نیز عبور کرده اند.
دکتر احمدی یادآور شد: از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ رتبه دانشگاه در مجموع دانشگاههای جهان بیش از ۱۰۰ رتبه تغییر داشته است. در سطح ملی نیز ۳ سال متوالی به عنوان دومین دانشگاه جامع کشور هم در بعد توفیق علمی و هم به لحاظ برون دادها افتخار آفرین بوده ایم. امروز در این مراسم با یکدیگر تجدید میثاق می کنیم تا در فاز دوم طرح که برای 5 سال دوم اصلاحات قابل ملاحظه ای نیز در آن انجام می شود، به تلاش خود برای رسیدن به اهداف عالی دانشگاه ادامه دهیم.


22 آذر 1399 / تعداد نمایش : 1281