متن کامل خبر


 
تهیه نانوساختاری با خاصیت همزمان آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌باکتریایی و قابلیت پانسمان زخم

خلاصه خبر: با همکاری دکتر حامد باقری عضو هیأت علمی دانشکده علوم و فناوری های بین رشته ای دانشگاه و پژوهشگران چند دانشگاه علوم پزشکی کشور نانو فیلم جدیدی ساخته شد که از اضافه‌کردن نانوذرات نقره (AgNPs) به نانوالیاف PLA/PEG تهیه می‌شود. این نانوفیلم که به‌طور هم‌زمان دارای خاصیت آنتی‌اکسیدانی و آنتی‌باکتریایی است، اثرات سمی ناچیزی داشته و قابلیت بالایی برای استفاده به عنوان پانسمان زخم نشان می‌دهد.

بنا به گفته مجریان طرح، نتایج این پروژه نشان داد که اضافه‌کردن نانوذرات نقره (AgNPs) که به روش سبز سنتز شده، به نانوالیاف PLA/PEG منجر به مهار رشد کامل باکتری‌های بیماری‌زای P.aeruginosa و S.aureus می‌شود و فعالیت آنتی‌اکسیدانی و ضدمیکروبی نانوفیلم AgNPs/PLA/PEG نشان می دهد که این نانوساختار پتانسیل استفاده به‌عنوان پانسمان زخم را دارد.
در این مطالعه، نانوذرات نقره که با استفاده از عصاره Teucrium polium (عصاره گیاهی کلپوره) سنتز شده، در فیلم پلی‌لاکتیک اسید/پلی‌اتیلن‌گلیکول (PLA/PEG) جاسازی شد تا پوشش ضخیم و قابل‌جذب، با ویژگی‌های آنتی‌اکسیدان و ضدباکتری فراهم کند و به حل یکی از چالش‌های اصلی روند ترمیم زخم کمک نماید.
نوآوری بکار رفته در این پروژه تحقیقاتی که هم‌ اکنون در فاز آزمایش‌های حیوانی قرار دارد، قابلیت تجاری شدن را داراست. همچنین بررسی نتایج سازگاری زیستی نانو ذرات سنتز شده به روش سبز نشان داد که این نانوذرات دارای سازگاری زیستی بالایی می باشند و اثر سمی کمی روی سلول‌های ماکروفاژ انسانی داشته‌اند که این آزمایش قابلیت بالای این نانوذرات را برای استفاده بالینی نشان می‌دهد.
این پژوهش حاصل همکاری دکتر حامد باقری از دانشگاه تربیت مدرس، دکتر حسن بردانیا از دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، دکتر محسن علیپور از دانشگاه علوم پزشکی جهرم و دکتر محمد اکرمی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است.
گفتنی است نتایج این کار با عنوان Facile preparation of a novel biogenic silver-loaded Nanofilm with intrinsic anti-bacterial and oxidant scavenging activities for wound healing در مجله‌ Scientific Reports با ضریب تأثیر ۴٫۱۲۰ به چاپ رسیده است.


17 آذر 1399 / تعداد نمایش : 2071