متن کامل خبر


 
مراسم گرامیداشت شهید محسن فخری زاده در دانشگاه برگزار شد

خلاصه خبر: مراسم گرامیداشت دانشمند برجسته و ممتاز هسته ای و دفاعی کشور شهید دکتر محسن فخری زاده با عنوان "جریان شناسی مثلث تحریم، ترور، مذاکره و راه ایران فردا" به همت دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دهم آذرماه به صورت مجازی برگزار شد.

این مراسم با سخنرانی دکتر محمد تقی احمدی رییس دانشگاه، دکتر مجتبی زارعی عضو هیأت علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه و رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، دکتر مسعود سلیمانی دانشمند آزاده از اسارت دولت آمریکا و عضو هیأت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه، ،دکتر علی باکویی عضو هیأت علمی گروه فیزیک هسته ای و مسئول کانون بسیج اساتید دانشگاه و حجت الاسلام دکتر سید مهدی ساداتی نژاد رئیس شورای استانی نهاد رهبری دانشگاه های تهران، روز دوشنبه ۱۰ آذر ماه به صورت مجازی برگزار شد.
رییس دانشگاه در این مراسم در سخنانی ضمن تسلیت ضایعه غمبار شهادت دکتر فخری زاده، برگزاری این مراسم را فرصتی برای شناخت بیشتر آن شهید بزرگوار و الگو گرفتن از فضیلت های ایشان دانست.
دکتر احمدی گفت: تاریخ ایران اسلامی پر است از جوانان و فرزندان فداکار و دانشمندان پرآوازه و افتخار آفرین که از راه جهاد علمی در کنار سربازان برومند که در جهاد نظامی فعالیت داشتند، مبارزه کردند و در سال های اخیر این مساله در زمینه سازندگی و ایجاد تمدن اسلامی و آبادانی کشور ملموس تر و مشهودتر شده است.
وی افزود: در سال های اخیر با جهش علمی و جهاد دانشگاهی به مفهوم عام و ایثار و فداکاری جوانان و اساتید و دانشمندان کشور و با نگاه آرمانی برای ساختن جامعه، فرصت هایی ایجاد شده است که قبل از انقلاب قابل تصور نبود . این جریان عظیم و باشکوه علمی در این سال ها با سرعت بالایی ارتقا یافته و نگرانی دشمنان ایران را صدچندان کرده است زیرا آرمان ها و حق طلبی ایران اسلامی در جامعه جهانی اثرگذار بوده و به عنوان الگویی به ویژه برای کشورهای در حال توسعه و کشورهایی که نیاز به هدف های واقعی و حقیقی برای اعتلای انسانیت را احساس می کنند، بدل شده است.
رییس دانشگاه خاطر نشان ساخت: این جریان آنچنان رشد کرده است که استکبار و دشمنان انسانیت که سال ها حاکمیت را در سطح جهان از آن خود می دیدند را دچار نگرانی و ترس و وحشت کرده است و با تبلیغات سوء سعی در فعالیت های ناجوانمردانه علیه دانشمندان و نیروهای برجسته علمی کشور ما دارند اما آنچه مسلم است با توجه به نقش شبکه های اطلاع رسانی، بیداری و آگاهی در جامعه جهانی شکل خواهد گرفت و چهره خبیث استکبار بر بسیاری از مردم جهان و ملت های بیدار آشکار می شود.
در ادامه حجت الاسلام دکتر ساداتی نژاد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و رئیس شورای استانی نهاد رهبری دانشگاه های تهران در سخنانی به آیه 41 از سوره مبارکه رعد اشاره کرد و گفت: در این آیه، خداوند متعال در خصوص ایجاد نقصان در زمین سخن گفته است و امام صادق(ع) در تفسیر این آیه، دچار شدن زمین به نقصان را به معنای از دست رفتن عالمان و اندیشمندان عنوان فرموده اند.
وی افزود: دو چیز در نظام هستی آثارش جاویدان و ماندگار است؛ یکی علم و عالم دینی است و دیگری خون شهید است که اگر این دو با هم ترکیب شوند مانند شهادت عالمان دینی و عالمان و دانشمندان برجسته، تاثیری مضاعف در جاودانگی آنها خواهد داشت.
وی تصریح کرد: ما با شهادت دکتر فخری زاده سرمایه ای عظیم و دانشمندی نخبه را از دست دادیم و فراق این عزیز برای همگان سنگین است اما این رفتار ناجوانمردانه در تمامی این چهار دهه به تنومند شدن بیشتر شجره طیبه انقلاب منجر شده است و شهادت این عزیز بزرگوار نه تنها در ادامه مسیرمقدس انقلاب، خللی ایجاد نمی کند بلکه باعث شور و شعور بیشتر انقلابی و حماسی مردم و شکوفا شدن بیشتر جریان انقلاب خواهد شد.


11 آذر 1399 / تعداد نمایش : 1132