متن کامل خبر


 
تاييد اثربخشي محلول ضدعفوني استفاده شده در دانشگاه از سوي مركز بهداشت و درمان

خلاصه خبر: مدیر مرکز بهداشت و درمان در نامه اي به معاون پشتیبانی و منابع انسانی و رييس ستاد آگاه سازی و پیشگیری بیماری کووید-19 در دانشگاه، از تاييد اثربخشي محلول ضدعفونی با نام تجاری سلتکس خبر داد.

به گفته دکتر محمد رضا رئوفی مدير مركز بهداشت و درمان، با توجه به برخي سوالات و ابهامات مطرح شده در خصوص اثربخشي محلول ضدعفوني كننده مورد استفاده در واحدهاي مختلف دانشگاه، بررسی مستندات آزمایش های صورت گرفته از محلول ضدعفونی با نام تجاری سلتکس حاوی نانو ذرات سلنیوم، نشان می دهد این محصول دارای خاصیت آنتی باکتریال و آنتی ویروس بوده و دارای تاییدیه سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت می باشد.
همچنين بررسی نتایج آزمایشات کنترل کیفی این محصول نشان می دهد این محصول مزیت هایی نسبت به دیگر محلول های ضدعفونی دست بر پایه الکل دارد که از جمله آنها می توان به جلوگیری از آسیب به پوست، مدت زمان اثر پایداری بر روی دست و سطوحی از جمله پارچه، استیل و ... نام برد.
مدير مركز بهداشت و درمان همچنين تولید این محصول را در راستای حمایت و هماهنگی با نظام سلامت دانست و با توجه به ویژگی ظاهری محصول (از جمله فاقد رنگ و بو)، خواستار برنامه ریزی و نظارت جهت توزیع و استفاده صحیح در بخش های مختلف دانشگاه بر اساس راهنمای استفاده از محصول به منظور حفظ میزان اثر بخشی آن شد.
گفتنی است محلول ضدعفونی با نام تجاری سلتکس كه به صورت مشترك در يكي از آزمايشگاه هاي دانشكده علوم زيستي و يك شركت دانش بنيان مستقر در پارك علم و فناوري توليد شده است، پيش از اين در مخازن تعبيه شده در جلوي دانشكده ها، واحدهاي مختلف و سلف سرويس دانشگاه در دسترس دانشگاهيان قرار گرفته بود كه به دليل ويژگي ظاهري آن و عدم داشتن رنگ و بو، اثربخشي ضد ويروسي و خاصيت آنتي باكتريال آن از سوي برخي دانشگاهيان مورد سوال قرار گرفته بود.


10 آذر 1399 / تعداد نمایش : 1118